MŚ w biathlonie. Pechowe strzelanie. Dwa pudła pozbawiły Polkę sukcesu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ANTONIO BAT  / Na zdjęciu: Monika Hojnisz-Staręga
PAP/EPA / ANTONIO BAT / Na zdjęciu: Monika Hojnisz-Staręga
zdjęcie autora artykułu

Monika Hojnisz-Staręga zaliczyła dwa pudła podczas biegu na 15 km, wobec czego do jej czasu doliczono aż dwie minuty. Te pomyłki kosztowały reprezentantkę Polski miejsce w ścisłej czołówce. Mistrzynią świata została Marketa Davidova.

W biegu na 15 km obowiązują nieco inne zasady niż podczas rywalizacji na krótszych dystansach. Nie biega się tutaj karnych rund, a za każde pudło do czasu doliczana jest aż minuta.

Już podczas pierwszego pobytu na strzelnicy spudłowała Monika Hojnisz-Staręga. Reprezentantka Polski miała czego żałować, biegowo wypadała bowiem bardzo dobrze. Poprawiła się na drugim strzelaniu, kiedy była bezbłędna. Pozwoliło jej to zaliczyć spory awans w klasyfikacji.

Trzecie strzelanie w wykonaniu Hojnisz-Staręgi również było perfekcyjne. Wobec pomyłki Dorothei Wierer i wcześniej Franziski Preuss, Polka znalazła się na moment w ścisłej czołówce. Do Włoszki traciła na tym etapie już zaledwie 13 sekund.

ZOBACZ WIDEO: PŚ w Zakopanem. Michal Doleżal o dyskwalifikacji Andrzeja Stękały: To błąd zawodnika

Hojnisz-Staręga miała sukces niemal na wyciągnięcie ręki. Popełniła jednak błąd podczas czwartego strzelania, co pozbawiło jej szans na miejsce w ścisłej czołówce. Reprezentantka Polski dotarła do mety na 16. pozycji.

Na rywalki nie musiała się oglądać Marketa Davidova. Czeszka cztery razy była bezbłędna i wypracowała sobie przewagę nad przeciwniczkami. Na trasie niewiele było biathlonistek, które byłyby w stanie jej zagrozić.

Nadspodziewanie dobrze spisywała się Irene Cadurisch, która na trasę ruszyła z przed ostatnim numerem. Szwajcarka zaliczyła trzy bezbłędne strzelania i na tym etapie była czwarta. Traciła jednak sporo podczas biegu, a na domiar złego raz spudłowała i była ostatecznie ósma.

Srebrny medal wywalczyła Hanna Oeberg, a brązowy Ingrid Landmark Tandrevold. Obie spudłowały po jednym razie. Ponadto Kamila Żuk była 59., Anna Mąka 68., a Kinga Zbylut po trzech strzelaniach zeszła z trasy.

Na 18 lutego zaplanowana została pojedyncza sztafeta mieszana, w sobotę przeprowadzone zostaną biegi sztafetowe kobiet i mężczyzn, natomiast 21 lutego odbędzie się bieg masowy, do którego zakwalifikowała się Monika Hojnisz-Staręga.

Wyniki biegu indywidualnego kobiet:

M-ce Zawodniczka Kraj Strzelnica Wynik
1.Marketa DavidovaCzechy0 (0-0-0-0)42:27.7 min.
2.Hanna OebergSzwecja1 (0-0-1-0)+27.9 s
3.Ingrid Landmark TandrevoldNorwegia1 (0-1-0-0)+1:04.0 min.
4.Lisa HauserAustria2 (0-0-0-2)+1:52.2 min.
5.Swietłana MironowaRBU2 (0-0-1-1)+2:05.8 min.
6.Selina GasparinSzwajcaria2 (1-0-0-1)+2:09.6 min.
16.Monika Hojnisz-StaręgaPolska2 (1-0-0-1)+2:32.9 min.
59.Kamila ŻukPolska5 (1-1-1-2)+6:04.8 min.
68.Anna MąkaPolska5 (1-1-1-2)+6:55.5 min.
Kinga ZbylutPolskanie ukończyła

Czytaj także:Słowenia czy Polska zamiast Raw Air? Mamy nowe informacje z PZNAlarm w skokach narciarskich. Tak źle nie było od wielu lat

Źródło artykułu: