Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Polski bieg wciąż w znanym cyklu. Coraz więcej chętnych, by spróbować swoich sił

Cykl zawodów The Golden Trail World Series powraca w 2023 roku z nowym kalendarzem, a dla biegaczy w Polsce najważniejszą informacją jest to, że bieg w Lądku Zdroju wciąż będzie zaliczany do prestiżowego cyklu Golden Trail Series National.

MP
Golden Trail National Series Materiały prasowe / Golden Trail National Series
Cykl GTNS odbywający się na terenie Czech, Słowacji i Polski w bieżącym roku będzie składał się z czterech wyścigów oraz zawodów finałowych rozgrywanych w ramach Jesenickiego Maratonu.

Golden Trail World Series została zaprojektowana, aby sprostać oczekiwaniom najlepszych sportowców, którzy chcieli regularnie ścigać się ze sobą w zawodach na najwyższym poziomie. Cykl Golden Trail World Series udowodnił w ostatnich latach, że można te zawody również określić jako największe na świecie show w środowisku trail runningu, czyli biegania po górskich szlakach.

Kalendarz zawodów Golden Trail Series w 2023 roku.

14/05/2023 - Zegama (Hiszpania)
25/06/2023 - Marathon du Mont-Blanc (Francja)
15/07/2023 - Dolomyths Run (Włochy)
12/08/2023 - Sierre Zinal (Szwajcaria)
06/09/2023 - Pikes Peak Ascent (Stany Zjednoczone)
23/09/2023 - Mammoth 26K (Stany Zjednoczone)

Wielki Finał Golden Trail Series odbędzie się 19 października 2023 we Włoszech w ramach - Il Golfo Dell Isola Trail Race

GTWS dąży do zwiększenia udziału publiczności, kibiców w całym wydarzeniu. Jednym ze sposobów jest tworzenie i rozwijanie Golden Trail Series National. Podczas gdy celem GTWS jest zgromadzenie najlepszych sportowców z całego świata, to celem GTNS jest zaproszenie do rywalizacji najlepszych sportowców krajowych i umożliwienie im wejścia do elity poprzez start w Wielkim Finale i zmierzenie się z najlepszymi sportowcami świata.

Edycje narodowe są rozgrywane między innymi: we Francji i Belgii, Hiszpanii i Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, Japonii, Niemczech i Austrii oraz Czechach-Słowacji-Polsce (wspólna edycja). W Polsce wyścig GTNS odbywa się od kilku lat w Lądku -Zdroju w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich.


W ramach czesko-słowackiej-polsko GTNS w tym roku rywalizacja odbędzie się na trasach następujących zawodów:

15/04/2023 - Salomon JEŠTĚD SKYRACE (Czechy)
30/04/2023 - Salomon Dragon Trails (Słowacja)
27/05/2023 - Salomon VALAŠSKÝ HRB (Czechy)
14/07/2023 - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (Polska)
19/08/2023 - Salomon Jesenicky Maraton - finał (Czechy)

Zasady rywalizacji zostały jak co roku lekko zmodyfikowane. Dosypano do puli więcej pieniędzy, zmieniono regulamin cyklu w taki sposób, aby zwiększyć rywalizację wśród biegaczy, zapowiedziano bardziej rygorystyczne kontrole antydopingowe. Wszystko zakończy się Wielkim Finałem we Włoszech. Podobna rewolucja jest w edycjach narodowych. Golden Trail National Series również są rozgrywane według nowych zasad, bardziej przyjaznych dla biegaczy, a Wielki Finał będzie odbywał się w tym samym czasie co finał światowy.

Warto pamiętać, że narodowość zawodnika nie determinuje go do startów w konkretnej lidze. Biegacze mogą wybrać dowolną ligę na świecie i starać się o kwalifikacje walcząc w jej ramach. Zwycięzcy każdego wyścigu otrzymują gratyfikacje finansowe. Oczywiście główną nagrodą jest tak zwany Złoty Bilet dla najlepszych zawodniczek i zawodników danego cyklu.

Złoty Bilet to nie tylko zaproszenie na Wielki Finał w postaci nadania numeru startowego. Organizatorzy Golden Trail Series chcą wspierać najlepszych biegaczy górskich i stwarzać im warunki do rozwoju. Dlatego Złoty Bilet to możliwość zaprezentowania się i rywalizacji z najlepszymi biegaczami górskimi na świecie. W praktyce oznacza to pokrycie całkowitego kosztu pobytu i transportu na czas Wielkiego Finału, który w 2023 roku odbędzie się we Włoszech.

Wielki Finał we Włoszech to z kolei walka nie tylko o wysokie gratyfikacje finansowe, ale kolejne Złote Bilety, tym razem na światową edycje serii.Trzech najszybszych mężczyzn i trzy najszybsze kobiety w kategorii open zostanie zaproszonych na trzy biegi z cyklu Golden Trail World Series w kolejnym roku.

Czytaj więcej:
Nie chcą go widzieć w Rosji
Polonia rozmawia z Pedersenem

ZOBACZ WIDEO: Ten kibic oszalał. Zobacz, co zrobił w trakcie meczu


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×