Wiken i Rickardsson najlepsi w Bruksvallarnie, niespodziewana porażka Kalli

Niespodzianką zakończył się bieg pań na 10 km na zawodach FIS w Bruksvallarnie. Wygrała Emma Wiken, która pozostawiła w pokonanym polu znane koleżanki z kadry. Wśród panów wygrał Daniel Rickardsson.

Daniel Ludwiński

Jak co roku sezon biegowy rusza jednocześnie w trzech krajach skandynawskich - w fińskim Muonio, norweskim Beitostoelen i szwedzkiej Bruksvallarnie, gdzie prócz gospodarzy nie zabrakło także Czechów, Kanadyjczyków, Słowaków czy Słoweńców. W programie pierwszego dnia trzydniowych zawodów znalazły się biegi na 5 i 10 kilometrów stylem klasycznym.

Do dużej niespodzianki doszło w biegu pań, w którym triumfowała Emma Wiken. Urodzona w 1989 roku narciarka w Pucharze Świata była dotąd najwyżej dwudziesta czwarta, a w Bruksvallarnie pokonała wszystkie sławniejsze rodaczki. Faworyzowana Charlotte Kalla była tym razem druga, ze stratą przeszło ponad dwóch sekund do zaskakującej zwyciężczyni. Na podium stanęła także Ida Ingemarsdotter. Spośród zawodniczek spoza Szwecji najlepiej wypadła Chandra Crawford - Kanadyjka, była mistrzyni olimpijska w sprincie, była ósma.

W biegu mężczyzn triumfował Daniel Rickardsson i jego zwycięstwa nie można już uznawać za niespodziankę. Jeden z głównych faworytów, specjalista od tego dystansu, o przeszło pięć sekund pokonał Marcusa Hellnera. Pozytywnie zaskoczył natomiast Lars Nelson - 27-latek, który dotąd tylko dwa razy zdobywał punkty Pucharu Świata, był trzeci, przed m.in. faworyzowanym Alexem Harveyem z Kanady.

Zawody w Bruksvallarnie potrwają do niedzieli. Wszystkie weekendowe konkurencje pokaże Eurosport.