Aleksiej Połtoranin najlepszy w Toblach, punkty pucharowe Macieja Kreczmera

Kazach Aleksiej Połtoranin zasłużenie triumfował w biegu na 5 kilometrów w Toblach. Na piątym etapie Tour de Ski z dobrej strony pokazał się Maciej Kreczmer, który zajął dwudzieste siódme miejsce.

Reprezentant Kazachstanu ma życiowy sezon i w bieżącym sezonie potrafił nawet liderować klasyfikacji łącznej Pucharu Świata. Aleksiej Połtoranin stracił już wprawdzie żółtą koszulkę, jednak nadal jest w dobrej dyspozycji i w Toblach potwierdził, że należy do grona najlepszych. Kazach wygrał dość pewnie, gdyż na krótkim dystansie 5 kilometrów zdecydowana większość rywali była wolniejsza od niego o co najmniej kilkanaście sekund. Dopiero na sam koniec biegu dwaj biegacze stracili nieco mniej, jednak i tak wygrana Połtoranina nawet przez moment nie była zagrożona. Kazach w klasyfikacji Tour de Ski jest łącznie szósty.

Wspomniana dwójka, która była najbliżej Połotoranina, to Petter Northug i Dario Cologna. Dwaj wielcy rywale w walce o końcowy triumf w Tour de Ski uzyskali niemalże identyczny czas. Ostatecznie o zaledwie 0,2 sekundy szybszy był Norweg i zajął w klasyfikacji piątkowego biegu drugie miejsce. Co ważne, Northug otrzymał dzięki temu dziesięć sekund bonifikaty, podczas gdy Szwajcar za trzecią pozycję dostał jedynie pięć bonusowych sekund, w związku z czym Norweg umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej Tour de Ski.

Po pięciu etapach przewaga Northuga nad Cologną wynosi już 16,1 sekundy. Większe straty ponieśli za to dwaj Rosjanie, Aleksander Legkow i Maksim Wylegżanin, którzy zajęli w Toblach odpowiednio piąte i dziesiąte miejsce. W klasyfikacji łącznej tracą 23,6 oraz 42 sekundy, w związku z czym szansa na wygraną w całym Tour de Ski jest w ich przypadku już nieco mniejsza.   W piątkowym biegu dobrze wypadł Maciej Kreczmer. Nasz doświadczony narciarz zajął dwudzieste siódme miejsce i wywalczył cztery punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polak zapunktował po raz pierwszy w bieżącym sezonie.

Biegacze przenoszą się teraz do Val di Fiemme, gdzie w sobotę będą rywalizowali na dystansie 20 kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego.