Justyna Kowalczyk celuje w ósmy medal - historia wstępów polskich biegaczy na mistrzostwach świata

Już w środę kwalifikacjami sprintu zainaugurowane zostaną mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W historii tego czempionatu dziesięć medali zdobyli Polacy, w tym aż siedem Justyna Kowalczyk.

Łukasz Witczyk
Polska nigdy nie była potęgą w sportach zimowych. Pojedyncze sukcesy wybitnych talentów sprawiły jednak, że kibice nad Wisłą w ostatnich latach mieli sporo powodów do radości. W biegach narciarskich o dobry nastrój fanów dbała Justyna Kowalczyk, która ma na swoim koncie już siedem medali mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Polska "Królowa Śniegu" z trzech ostatnich czempionatów wracała z medalowym dorobkiem.
Zanim jednak przejdziemy do najnowszej historii dotyczącej występów polskich biegaczy na mistrzostwach świata, skupmy się na wcześniejszych latach, w których polscy specjaliści od biegów narciarskich sprawiali pojedyncze niespodzianki. Po raz pierwszy reprezentant Polski w tej konkurencji na podium stanął w 1974 roku, kiedy to areną zmagań najlepszych zawodników globu było... szwedzkie Falun.

Wówczas biegowe konkurencje rozgrywano tylko stylem klasycznym. W biegu na 30 kilometrów trzecie miejsce zajął Jan Staszel. Reprezentant Polski przegrał wtedy tylko ze Szwedem Thomasem Magnussonem i Finem Juhą Mieto. Po nieoczekiwanym sukcesie Staszela biegi w Polsce zyskały na popularności. Cztery lata później w Lahti dwa medale wywalczył Józef Łuszczek. W biegu na 15 kilometrów Polak odniósł swój największy życiowy sukces.

22 stycznia 1978 roku pochodzący z Zębu Łuszczek w Finlandii był najlepszy na tym dystansie. O dwie sekundy wygrał z reprezentującym Związek Radziecki Jewgienijem Beliajewem. Na najniższym stopniu podium stanął Mieto. Trzy dni wcześniej rozegrano bieg na dystansie 30 kilometrów, w którym Łuszczek był trzeci. Niestety, na kolejny medal w biegach narciarskich Polacy musieli czekać długich 31 lat.

Przez ten okres biegi narciarskie nad Wisłą były sportem niszowym. Brakowało infrastruktury, wyników, sukcesów, które pociągnęłyby młodzież do uprawiania tej wymagającej dyscypliny sportu. Zdecydowanie więcej sukcesów odnosili skoczkowie. Zainteresowanie biegami wróciło dzięki Justynie Kowalczyk. Po raz pierwszy Polka na podium mistrzostw świata stanęła w 2009 roku.
Justyna Kowalczyk ma na swoim koncie siedem medali mistrzostw świata Justyna Kowalczyk ma na swoim koncie siedem medali mistrzostw świata
Areną zmagań światowego czempionatu był czeski Liberec. Wspierana przez polskich kibiców Kowalczyk trzykrotnie stała na podium. 19 lutego 2009 roku reprezentantka Polski zajęła trzecią lokatę w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym. Kolejne występy były dla Kowalczyk zdecydowanie lepsze. Dwa dni później zwyciężyła ona w biegu łączonym, a na zakończenie mistrzostw triumfowała w biegu na 30 kilometrów tak nielubianym przez Kowalczyk stylem dowolnym.

Dwa lata później Kowalczyk zdobyła dwa srebrne medale podczas mistrzostw w Oslo. Za każdym razem lepsza od niej była Marit Bjoergen. W biegu łączonym Kowalczyk straciła do Norweżki 7,5 sekundy, a w rywalizacji na 10 kilometrów stylem klasycznym Bjoergen była o 4,1 sekundy szybsza. Do tego dorobku Polka dorzuciła brązowy medal w rywalizacji na 30 kilometrów stylem dowolnym. Siódmy medal na mistrzostwach globu Polka zdobyła dwa lata temu w Val di Fiemme. Wówczas była druga w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym.

Podczas tegorocznych mistrzostw świata w Falun polscy kibice ponownie liczą na sukcesy Justyny Kowalczyk. Obecny sezon nie jest dla Polki udany, lecz ona sama zapewnia, że stać ją na walkę o medale podczas biegów rozgrywanych stylem klasycznym. Czy będziemy mogli cieszyć się z jedenastego medalu w biegach narciarskich? Odpowiedź na to pytanie poznamy w ciągu kilku najbliższych dni.