KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zdrowi Norwegowie nadal będą dostawać leki na astmę. "Niczego nie zmieniamy"

Informacje o podawaniu leków na astmę zdrowym norweskim biegaczom narciarskim wywołały falę kontrowersji. Burza medialna nie zmieniła jednak niczego - sami zawodnicy potwierdzają, że nadal będą korzystać z takich medykamentów.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Podawanie leków narciarzom, którzy nie mają astmy, było wyjaśniane przez norweskich działaczy jako swoiste działanie prewencyjne mające chronić przed chorobą. Ten rodzaj usprawiedliwiania się nie okazał się jednak wystarczający - nawet tamtejsze media, zwykle broniące swoich zawodników, komentowały, że "Justyna Kowalczyk miała rację".

Od sierpniowego wybuchu skandalu minęły już dwa miesiące, a w Norwegii wszystko pozostało po staremu. - Potwierdzam, niczego nie zmieniliśmy i nie zmienimy, chyba że dostaniemy takie zalecenie. Używamy tych leków zwłaszcza wtedy, gdy jest bardzo zimno lub gdy biegamy na dużych wysokościach. To pomaga na pieczenie w klatce piersiowej. To działanie zapobiegawcze, nie zauważyłem żeby w jakikolwiek sposób poprawiło moje wyniki - powiedział Finn Haagen Krogh, aktualny mistrz świata w sztafecie sprinterskiej, zdrowy zawodnik.

Norweskie media sprawdziły kto jeszcze stosuje na leki, choć nie ma astmy. Okazało się, że prócz Krogha są to Erik Brandsdal, Sjur Roethe oraz Didrik Toenseth. Do tego grona należy jednak dodać kolejnych zawodników, którzy astmę mają i dzięki temu także dostali pozwolenie na medykamenty - prócz następnych członków kadry mężczyzn są to również niemalże wszystkie biegaczki z kadry kobiet. Astmy nie ma tylko Kari Oeyre Slind i jest też jedynym przypadkiem osoby, która równocześnie nie stosuje żadnych leków na tę chorobę.

ZOBACZ WIDEO Słynni sportowcy na zdjęciach z dzieciństwa. Rozpoznasz ich?
Czy zdrowi biegacze powinni otrzymać zakaz stosowania leków na astmę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Expressen.se
Komentarze (11)
 • zet2 Zgłoś komentarz
  Pewnie, że Justyna miała rację. Powinna bojkotować każde zawody, w których startują te brojlery...........
  • Izabella Jeziak Biskupska Zgłoś komentarz
   To nasze biegaczki powinny zacząć przeciwdziałać astmie
   • Rylszczak Zgłoś komentarz
    Normalne to to nie jest
    • Elżbieta Grabarczyk Zgłoś komentarz
     Szlak mnie trafia jak biegaczki Norweskie nie mając astmy stosują leki na tę chorobę w celu wzmocnienia oskrzeli, jest to nie fer, dziwne, że wszyscy o tym wiedzą, a nic nie robią. Może
     Czytaj całość
     najwyższy czas powiedzieć dość!!!
     • Władysław Jerzyk Zgłoś komentarz
      Ci co używają tego leku na astmę powinni sobie robić swoje mistrzostwa ! Przecież to nie fer !!!
      • Pottermaniack Zgłoś komentarz
       "Używamy tych leków zwłaszcza wtedy, gdy jest bardzo zimno lub gdy biegamy na dużych wysokościach. To pomaga na pieczenie w klatce piersiowej. To działanie zapobiegawcze, nie zauważyłem
       Czytaj całość
       żeby w jakikolwiek sposób poprawiło moje wyniki" - dobrze, że pieczenie to tylko dyskomfort niewpływający na szybkość, wydolność i zmęczenie sportowca. ;) Zbyt duże ilości kwasu mlekowego w mięśniach też nie są przyjemne - może i na to znajdzie się rada? Przecież treningi nie muszą być bolesne dla trenujących.
       • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
        Jedna Norwegia ma w Światowej Agencji Antydopingowej więcej do gadania niż wszystkie pozostałe kraje razem wzięte... dla Norwegów zostawiono furtkę i leki przeciwastmatyczne nie figurują
        Czytaj całość
        na liście zabronionych substancji i metod (chyba tylko przez niedopatrzenie WADA - na 'czarnej liście' znalazła się sterydowa maść Johaug :p) i zamiast hurtowej dyskwalifikacji mamy parodię rywalizacji sportowej - zamienionej w rywalizację farmaceutów pod patronatem WADA.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×