Tour de Ski: rosyjski dzień w Toblach. Siergiej Ustiugow najlepszy na 15 km

To był rosyjski dzień w Toblach. Dwie godziny po historycznym sukcesie Natalii Nieprajewej, po zwycięstwo sięgnął jej rodak Siergiej Ustiugow. Drugi był Simen Hegstad Krueger, a trzeci Aleksander Bolszunow.

Mateusz Kozanecki
Siergiej Ustiugow Getty Images / Giovanni Auletta/Agence Zoom / Siergiej Ustiugow
W sobotniej inauguracji cyklu Tour de Ski najlepszy był Johannes Hoesflot Klaebo, który nie dał szans rywalom w sprincie stylem dowolnym. Drugie miejsce zajął Richard Jouve, a podium uzupełnił następny z Francuzów Lucas Chanvat. Maciej Staręga zajął dobrą 11. pozycję.

Bieg na 15 km stylem dowolnym przebiegł pod dyktanto Siergieja Ustiugowa. Rosjanin osiągnął najlepszy czas na piątym kilometrze i taki stan utrzymywał się na pozostałych punktach pomiarowych.

Z każdym kilometrem rósł w siłę Simen Hegstad Krueger. Norweg na 6.75 km znajdował się na czwartej pozycji, ex aequo z Dario Cologną, a następnie zaczął odrabiać straty. Wyprzedził Aleksandra Bolszunowa i ostatecznie zajął drugą pozycję ze stratą 12,2 s, a Rosjanin był trzeci.

Polacy nie zdołali znaleźć się na punktowanych pozycjach. Najlepiej spisał się Dominik Bury, który był 48. ze stratą 1:47.5 min. do triumfatora. Kamil Bury został sklasyfikowany na 84. pozycji, a Maciej Staręga był 98. w stawce 103 zawodników.