Monika Skinder zdobyła złoto Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży w sprincie!

Monika Skinder zdobyła złoty medal w sprincie techniką klasyczną podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Sarajewie!
Piotr Ziemka
Newspix / Modica / Na zdjęciu: Monika Skinder

W kwalifikacjach najlepiej spisała się Rosjanka Alena Baranowa (3:31.48). Drugie miejsce z czasem 3:34.04 zajęła Monika Skinder. W czołowej czwórce znalazły się aż trzy Rosjanki - trzecia była Jekaterina Meged (3:41.36), a czwarta Jekaterina Jewtjagina (3:42.47). Do 1/4 finału zakwalifikowała się też Ewelina Kołodziej, która miała 28. czas eliminacji (3:52.98). Awans uzyskała najlepsza trzydziestka. Sklasyfikowano 78 zawodniczek.

W finale Baranowa i Skinder ponownie zajęły dwie czołowe pozycje. Tym razem najlepsza okazała się jednak reprezentantka Polski, Baranowa zaś ukończyła zmagania jako druga. Trzecia minęła metę Norweżka Sigrid Foeyen. Ewelina Kołodziej została sklasyfikowana na 24. pozycji.

20 stycznia Skinder zdobyła srebrny medal mistrzostw świata juniorek w Lahti również w sprincie stylem klasycznym. W Sarajewie 17-letnia Polka stanęła już na podium Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (European Youth Olympic Festival). W poniedziałek zajęła trzecie miejsce w rywalizacji na 7,5 km.

W piątek w Sarajewie odbędą się między innymi finały w short tracku na 1000 metrów i w sztafecie mieszanej. We wtorek do czołowej czwórki tej ostatniej konkurencji zakwalifikowała się reprezentacja Polski.

Czy reprezentacja Polski zdobędzie jeszcze złoty medal podczas zawodów w Sarajewie?

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
eyof2019.net

Komentarze (8):

• Królowa Śniegu 1
    W przyszłym roku celem Skinder, jak i za dwa lata są MŚJ. Nie wszystko od razu. W tym roku startowała w PŚ i zapunktowała RAZ w słabo obsadzonych zawodach. Do finałów droga jeszcze bardzo daleka i wymagająca dużo pracy.
    Ocenianie już teraz, że ma realne szanse na karierę na miarę Kowalczyk, narciarki numer 3 w historii Pucharu Świata, bardzo szybkie. Zresztą lepsza może być Iza Marcisz, zrobiła większy progres i ma zdecydowanie lepsze dystanse, a jak Kowalczyk przyznała, w sprincie łatwiej szybciej o punkty PŚ czy wyniki.
    Zresztą ile 19-latek wchodziło do finałów PŚ?
    italianista Skinder dzięki technice użytkowej, głównie pokonywania zjazdów i zakrętów oraz zajmowania pozycji, może w przyszłości osiągnąć więcej za mniej od Kowalczyk w tym rozumieniu, że Kowalczyk sukcesy osiągnęła tytaniczną pracą, a pozycje traciła przez brak techniki użytkowej (pierwszy kontakt z biegami miała w wieku 15 lat, a w takim wieku Skinder miała już złoto mistrzostw Polski w sprincie). Skinder od zeszłorocznego zgrupowania znacząco poprawiła rezultaty w biegach dystansowych. Niewykluczone, że w przyszłym roku będzie się już meldować w finałach sprintu Pucharu Świata. Ma realne szanse na zrobienie kariery porównywalnej a być może większej niż Kowalczyk, bo nie jest taka drewniana i potrafi przecisnąć się na dogodną pozycję w biegach nieinterwałowych.
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • Królowa Śniegu 0
    Bardzo śmiała teoria. Większy talent? Bo wygrała jako 18-latka zawody w przedziale 14-18? Poczekajmy. Niech najpierw zacznie punktować w Pucharze Świata. Zresztą o jakim tutaj talencie mówić? Jak to mawia AW, w biegach nie chodzi o talent, w biegach chodzi o to, kto potrafi znieść większy ból i bardziej przełamywać granice bólu. Zobaczymy czy Monika się na to zdecyduje. Lata pracy przed nią zanim będzie walczyła z najlepszymi.
    Justyna w jej wieku też zdobyła medal MŚJ, też srebrny i też w sprincie tak na marginesie. EYOF jeszcze wtedy nie rozgrywano. Śmiała teoria wobec narciarki numer 3 w historii Pucharu Świata. Zresztą w kadrze jest też Iza, o której Justyna mówi dużo więcej, miała świetne biegi dystansowe, zrobiła największy progres z dziewczyn. Jest tylko rok starsza od Moniki, a wiadomo, o czym sama Kowalczyk mówiła, że w sprincie o sukcesy w juniorach łatwiej. A Iza 4 i 5 miejsce na MŚJ też miała.
    Lubuszanin. Wiekszy talent nawet od Justyny Kowalczyk.Brawo..........Byle nie zepsuli jej........