Biegi narciarskie. Aleksander Bolszunow wygrał Tour de Ski. Simen Krueger 1. na Alpe Cermis, Dominik Bury 23.

Simen Hegstad Krueger wygrał siódmy, ostatni etap czternastej edycji Tour de Ski - bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym ze startu wspólnego kończący się wspinaczką na Alpe Cermis. W klasyfikacji generalnej triumfował Aleksander Bolszunow.

Piotr Ziemka
Aleksander Bolszunow Getty Images / Stanko Gruden / Na zdjęciu: Aleksander Bolszunow
W poprzednich sezonach biegacze ruszali na trasę ostatniego etapu Tour de Ski na podstawie miejsc i czasów z klasyfikacji generalnej. Tym razem zawodnicy wystartowali ze startu wspólnego. Nowością w porównaniu do lat minionych było też to, że punkty Pucharu Świata zdobyli wszyscy, którzy dotarli do szczytu Alpe Cermis i ukończyli czternastą edycję Tour de Ski, a nie tylko najlepsza trzydziestka klasyfikacji generalnej.

Lotną premię na 2300. metrze w Lago di Tesero wygrał Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg zwyciężył w klasyfikacji punktowej. Drugi pomiar bonusowy umiejscowiono na 6600. metrze. Jako pierwszy na początku wspinaczki na Alpe Cermis zameldował się Siergiej Ustiugow. Zwycięzca dziewięciu etapów Tour de Ski prowadził jeszcze po dwudziestu minutach zmagań. Na dziewiątym kilometrze (27. minuta rywalizacji) na czele znajdował się Simen Hegstad Krueger, a tuż za nim biegł Sjur Roethe. Zajmujący wówczas trzecią lokatę Aleksander Bolszunow tracił do Norwegów 15 sekund.

Krueger utrzymał przodownictwo i wygrał ostatni etap. To jego trzeci sukces w indywidualnych zawodach Pucharu Świata. 16 grudnia 2017 roku triumfował w Toblach, a 15 grudnia 2019 spisał się najlepiej w Davos.

Roethe zachował drugą pozycję. Bolszunow finiszował trzeci. 23-letni Rosjanin zwyciężył w klasyfikacji końcowej Tour de Ski.

Ustiugow finiszował jako piąty. 21. czas siódmego etapu uzyskał Johannes Hoesflot Klaebo. 22. był 39-letni Jean Marc Gaillard, który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych czternastu edycjach Tour de Ski. Tuż za Francuzem znalazł się Dominik Bury. 23-letni Polak po raz piąty zdobył punkty w biegu zaliczanym do Pucharu Świata. 35. lokatę zajął starszy z braci - Kamil Bury. To dla tego 24-letniego zawodnika drugi wynik w karierze. Dzień wcześniej uzyskał 4 punkty do klasyfikacji łącznej PŚ za 27. miejsce w sprincie.

Bolszunow to trzeci rosyjski zwycięzca Tour de Ski. W sezonie 2012/2013 wszystkich rywali pokonał Aleksander Legkow. Cztery lata później na najwyższym stopniu podium stanął Siergiej Ustiugow, który czternastą edycję TdS zakończył na drugim miejscu.