Kokpit Kibice

MŚJ w biegach. Dawid Góra: Dziewczyny, nic się nie stało! Pokazałyście, że możecie wszystko

Dramat, łzy i... znakomity wynik. Na mistrzostwach świata juniorek Polki brylują i błąd, a w jego konsekwencji dyskwalifikacja, nie odbiorą im splendoru. A przede wszystkim nadziei - w polskich biegach wreszcie może być pięknie.
Dawid Góra
Dawid Góra
Izabela Marcisz Newspix / Vianney Thibaut/NORDPOLE / Na zdjęciu: Izabela Marcisz

W Oberwiesenthal stało się wszystko, co mogło się stać. Izabela Marcisz najpierw wywalczyła srebrny medal w sprincie stylem dowolnym, potem brązowy na 5 km stylem klasycznym i wreszcie srebro na 15 km ze startu masowego. Do kolekcji medali brakowało złota. I ono było możliwe, tym razem w drużynie, co dawałoby jeszcze większą dawkę radości dla kibiców sportów zimowych w Polsce.

Polki przybiegły pierwsze po sztafecie 4x3,3 km. Były łzy szczęścia. Zaraz po nich pociekły jednak łzy rozgoryczenia, smutku, wściekłości. Okazało się, że nasza najlepsza młoda biegaczka, Iza Marcisz, zasugerowała się tym, jak pobiegła jej rywalka z Niemiec i... pomyliła trasę. Pobiegła po krótszej pętli. Nie było innej opcji - dyskwalifikacja.

"Taka szkoda dziewcząt. Płaczemy" - napisała na Twitterze Justyna Kowalczyk, idolka biegaczek, multimedalistka, a zarazem asystentka trenera Aleksandra Wierietielnego.

ZOBACZ WIDEO: Skoki narciarskie. Piekielnie trudne zadanie Dawida Kubackiego. "Stefan Kraft się obroni!"

Nie wyobrażam sobie rozpaczy sportowca, który daje z siebie wszystko, a potem, w jednej sekundzie, tak wiele traci. Przecież Polki włożyły olbrzymi wysiłek nie tylko podczas zawodów, ale przede wszystkim przygotowań do nich.

Ale po nocy przychodzi dzień - w tym przypadku wyświechtane powiedzenie może zyskać szczególną wymowę.

Wreszcie jest nadzieja, że po Kowalczyk polscy kibice będą świadkami kolejnych sukcesów w biegach narciarskich. Marcisz w Oberwiesenthal nie tylko zdobyła worek medali, ale też udowodniła, że żaden z nich nie był przypadkiem. Niezależnie od stylu biegu i dystansu, zawsze stawała na podium.

Polki, mimo fatalnego zakończenia sztafety, osiągnęły dobry czas. Nie tylko jedno nazwisko jest więc nadzieją na sukcesy w seniorskim sporcie. I to na tym powinniśmy się skupić. Przepadł jeden krążek, ale jeszcze wiele można zdobyć - tych o znacznie większym znaczeniu.

Tym, co martwi jest niepewność ws. sztabu polskiej kadry w biegach. 72-letni Wierietielny jest podobno zmęczony pracą i planuje odejść na zasłużoną emeryturę. Trener, który tworzy fantastyczny duet z Kowalczyk jest nieodzownym elementem polskich sukcesów. Jego rezygnacja byłaby potężnym ciosem w polskie biegi. Jeśli okaże się, że pogłoski o jego ew. odejściu są przesadzone, możemy ze spokojem przyglądać się rozwojowi biegów w Polsce. Jeśli nie - ogromne talenty mogą polec bez mentora wskazującego jedyną właściwą drogę do triumfów.

Polska sztafeta straciła złoty medal. Media: "słuszna dyskwalifikacja" >>
Szykują się zmiany w polskiej kadrze. Wierietielny i Kowalczyk mogą odejść >>

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (6):

 • yes Zgłoś komentarz
  Tajner jest już w wieku emerytalnym. O wieku decyduje data urodzenia konkretnej osoby, a nie jego (najmłodszego) dziecka ;)
  • Tony Skull Zgłoś komentarz
   Skopałyscie im tyłki i tyle. Pokazałysćie moc i one wiedzą kto był najlepszy.
   • Diego Rivera Zgłoś komentarz
    Szkoda ale i tak mozecie byc z siebie dumne. Nastepnym razem bedzie lepiej.
    • Poot Zgłoś komentarz
     Cyt.: ..."Tym, co martwi jest niepewność ws. sztabu polskiej kadry w biegach. 72-letni Wierietielny jest podobno zmęczony pracą i planuje odejść na zasłużoną emeryturę. Trener,
     Czytaj całość
     który tworzy fantastyczny duet z Kowalczyk jest nieodzownym elementem polskich sukcesów"... Nie rozumiem tej paniki. Widzę dużą szansę dla Pana Prezesa Tajnera. Mianowicie ma okazję /Tajner/ położyć "na łopatki" kolejną dyscyplinę, która - można powiedzieć głośno, zaczyna "szerszym frontem" (nie jedna zawodniczka tylko kilka) "wjeżdżać" na trasy narciarskie. Ciekawe czy szef Tajnej, tak jak w przypadku skoków, zdecyduje się na następcę Pani Justyny, mianować kogoś z jej zaplecza... czy kogoś na poziomie duetu Kowalczyk-Wierietelny - osobę/y która/e "będzie/ą nie tylko z kadrą i za kadrą i dla kadry!!!???"
     • collins01 Zgłoś komentarz
      Iza i dziewczyny,trzymajcie sie i nie dajcie sie!!! Jeszcze bedzie przepieknie!
      • Kurt Kobajn Zgłoś komentarz
       Tak jest. Sędziowie organizatorzy zawalili ale Polki niech się nie łamią i pokażą że możę być jeszcze pięknie
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×