PŚ w Lahti. Całkowita dominacja Norwegów. Johaug i Iversen ze zwycięstwami

Dobiegły końca sobotnie zmagania w Lahti w biegach narciarskich. Najlepsi w konkurencji łączonej okazali się Therese Johaug oraz Emil Iversen. W obu rywalizacjach wszystkie miejsca na podium zajęli reprezentanci Norwegii.

Patryk Głowacki
Patryk Głowacki
Therese Johaug Getty Images / Federico Modica / Na zdjęciu: Therese Johaug
Na samym początku biegu pań miała miejsc nieprzyjemna sytuacja. Podczas jednego ze zjazdu doszło do solidnej kraksy, w której ucierpiało kilka zawodniczek, natomiast pozostałe musiały znacząco zwolnić, by również nie upaść na trasę.

Co do samej rywalizacji, to dość szybko inicjatywę przejęła Therese Johaug, z czasem odjeżdżając konkurentkom. Podczas części klasycznej grupę pościgową za liderką tworzyły Jessica Diggins, Natalia Nieprajewa oraz Ebba Andersson. W trakcie drugiej części rywalizacji straty odrobiły jednak Helene Marie Fosseshom oraz Heidi Weng, zajmując finalnie odpowiednio drugą i trzecią lokatę. Weng pokonała Anderson o 0,1 sekundy.

Wyniki biegu łączonego na 15 kilometrów kobiet:

Miejsce Zawodniczka Kraj Czas
1. Therese Johaug Norwegia 37:45.1
2. Helene Marie Fossesholm Norwegia +28.1
3. Heidi Weng Norwegia +29.6
4. Ebba Anderson Szwecja +29.7
5. Jessica Diggins USA +30.1
6. Natalia Nieprajewa Rosja +1:02.5
7. Charlotte Kalla Szwecja +1:02:8
8. Teresa Stadlober Austria +1:02.8
9. Krista Parmakoski Finlandia +1:02.8
10. Anne Kjersti Kalvaa Norwegia +1:07.4

Zmagania mężczyzn zaczęły się dość spokojnie, gdyż długo biegli oni w dużej grupie i nikt nie zamierzał rozpocząć ucieczki. Z czasem reszcie grupy uciekało dziewięciu zawodników, wśród których nie brakowało lidera klasyfikacji generalnej - Aleksandra Bolszunowa.

Po 20 kilometrze główna grupa zwiększyła się do czternastu biegaczy. W końcówce stawka mocno się jednak rozjechała. Finalnie rywalizację całkowicie zdominowali Norwegowie, zajmując cztery pierwsze miejsca. Zwycięstwo ostatecznie odniósł Emil Iversen. Bolszunow z kolei dotarł na metę dopiero na piątej pozycji.

Wyniki biegu łączonego na 30 kilometrów mężczyzn:

Miejsce Zawodnik Kraj Czas
1. Emil Iversen Norwegia 1:10:18.4
2. Sjur Roethe Norwegia +0.4
3. Paal Golberg Norwegia +6.6
4. Simen Hegstad Krueger Norwegia +9.5
5. Aleksander Bolszunow Rosja +20.9
6. Hans Christer Holund Norwegia +28.7
7. Dario Cologna Szwajcaria +32.8
8. Iivo Niskanen Finlandia +33.0
9. Jens Burman Szwecja +35.8
10. Friedrich Moch Niemcy +41.8

Czytaj także: Puchar Świata. Polska byłaby gotowa zastąpić Rasnov? Apoloniusz Tajner rozwiewa wątpliwości Puchar Świata. Stoch i inni przeżywali w Lahti chwile grozy  ZOBACZ WIDEO: Skoki. Kamil Stoch komentuje formę Stękały. "Życzę mu, żeby to trwało jak najdłużej"

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×