Oberstdorf 2021. Niesamowita walka o złoto na królewskim dystansie

Emil Iversen został w Oberstdorfie mistrzem świata w biegu na 50 kilometrów techniką klasyczną. Norweg minął linię mety jako drugi, jednak zdyskwalifikowany został jego rodak Johannes Hoesflot Klaebo.

Adrian Nuckowski
Johannes Hoesflot Klaebo PAP/EPA / PHILIPP GUELLAND / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo
Przez dłuższą część dystansu zawodnicy nie forsowali tempa, biegnąc w zwartej grupie. W miarę rozwoju sytuacji na trasie grupa biegaczy walczących o medale stopniowo się pomniejszała. Na piętnaście kilometrów w czołówce mieliśmy siedemnastu zawodników.

Chwilę później zaatakować postanowił Iivo Niskanen. Po jego samotnej akcji grupa potencjalnych medalistów mocno się zawęziła.

Na dwa kilometry przed zerwał się Aleksander Bolszunow. Tuż za jego plecami trzymał się Johannes Hoesflot Klaebo. Obaj wbiegli na finiszową prostą równocześnie. W pewnym momencie między zawodnikami doszło do minimalnego kontaktu, po którym Rosjanin stracił rytm biegu i spadł ostatecznie na trzecie miejsce.

Czwarty złoty medal podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie wywalczył Klaebo, a srebro wywalczył jego rodak Emil Iversen, dla którego jest to największy indywidualny sukces w zawodowej karierze.

Bardzo słabo spisali się Polacy. 39. miejsce zajął Dominik Bury, 47. Mateusz Haratyk, a rywalizacji nie ukończył Kacper Antolec.

Aktualizacja

Po zakończeniu biegu Rosjanie złożyli protest w związku ze stykową sytuacją na finiszowej prostej i został on pozytywnie rozpatrzony. Tym samym Klaebo został zdyskwalifikowany. Złoty medal powędrował do Iversena, srebro do Bolszunowa, natomiast brąz do Simena Hegstada Kruegera.