Polska mistrzyni świata juniorek solidnie zapunktowała w sprincie

Aktualna mistrzyni świata juniorek Monika Skinder biegła w najszybszym ćwierćfinale podczas sprintu w Dreźnie i chociaż zajęła 6. miejsce w swoim biegu, ostatecznie zajęła dobrą, 17. pozycję. Finały wygrali Maja Dahlqvist i Haavard Solaas Taugboel.

Michał Gałęzewski
Biegi narciarskie Getty Images / Al Bello / Biegi narciarskie
Po eliminacjach, do dalszej rywalizacji zakwalifikowało się po 30 biegaczy i biegaczek. Na początek odbyła się rywalizacja wśród kobiet. Tym razem nie pobiegła najlepsza z Polek w tym sezonie - Izabela Marcisz, która przed tygodniem w Davos zajęła 19. miejsce. Do dobrych występów na początku ubiegłego sezonu nawiązała natomiast Monika Skinder, która pierwszy raz zakwalifikowała się do ćwierćfinałów.

Mistrzyni świata juniorów w sprincie stylem klasycznym sprzed roku zajęła w kwalifikacjach 29. miejsce, a w Dreźnie w pierwszej pięćdziesiątce były same starsze zawodniczki od niej. Pozostałe Polki spisały się gorzej. 47. miejsce zajęła Weronika Kaleta, a na dwóch ostatnich pozycjach uplasowały się Karolina Kaleta i debiutująca w Pucharze Świata Anna Berezecka - obie są jednak z rocznika 2002 i przed nimi dużo biegania.

Niestety żaden z Polaków nie zakwalifikował się do ćwierćfinału i nie zdobył punktów w Dreźnie. Najwyżej, na 35. miejscu uplasował się Maciej Staręga i zabrakło mu 1.04 sekundy do 30. lokaty. 54. był drugi z Polaków, Kamil Bury. Sklasyfikowano 85 biegaczy.

Monika Skinder biegła w piątym ćwierćfinale, jednym z dwóch najszybszych. Ze swoim czasem - 2:36.39 w dwóch pierwszych biegach zajęłaby miejsce w czołowej dwójce - niestety w swoim biegu zajęła ostatnie, szóste miejsce. Dobry czas pozwolił jej jednak przesunąć się w klasyfikacji i ostatecznie uplasowała się na 17. miejscu i zdobyła 15 punktów do Pucharu Świata. To jej trzeci najlepszy wynik w karierze.

W finale kobiet trzy nacje - Norwegia, Szwecja i Słowenia miały po dwie przedstawicielki. Od początku dobrze zaczęły Szwedki, a za ich plecami swoich szans próbowała Anamarija Lampic. Ostatecznie jednak Słowenka zajęła trzecie miejsce.
Wyniki sprintu kobiet:

Od początku finału mężczyzn prowadził bardzo szybki Haavard Solaas Taugboel, za którym biegli Federico Pellegrino i Lucas Chanavat. Do końca z Norwegiem walczył Włoch, jednak zachwiał się na ostatnich metrach i ostatecznie musiał zadowolić się drugą pozycją, przegrywając o 0.15 sekundy.