Władze Województwa Dolnośląskiego zadowolone z Men Expert Survival Race

W weekend we Wrocławiu odbyła się pierwsza tegoroczna impreza z cyklu Men Expert Survival Race. Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, jest bardzo zadowolony z organizacji.

W niedzielę 24 maja w stolicy Dolnego Śląska odbył się największy bieg ekstremalny w Polsce. W Men Expert Survival Race pobiegło ponad 2000 uczestników. Co sprawia, że ten właśnie region przyciąga takie inicjatywy?

- Na Dolnym Śląsku odbywają się najróżniejsze wydarzenia kulturalne, edukacyjne, sportowe. Nie ma tygodnia ani weekendu, w którym nie byłoby się coś wartego uwagi. Takie wydarzenie jak Men Expert Survival Race wymaga odpowiedniego miejsca, terenu zróżnicowanego, o ciekawym ukształtowaniu, stawiającego zawodnikom już na starcie wysokie wymagania. Bieg odbył się we Wrocławiu, ale właściwie można by wskazać wiele innych lokalizacji na Dolnym Śląsku, które są równie ciekawe, a na pewno trudniejsze do pokonania w trakcie zawodów: w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóża Sudetów, czy w okolicach Wałbrzycha.
[ad=rectangle]
Tak wysoka liczba uczestników świadczy o dużej aktywności sportowej mieszkańców regionu. W jaki sposób Samorząd Województwa promuje zdrowy styl życia?

- Zależy nam na tym, aby Dolnoślązacy uprawiali sport. Cieszą nas sukcesy zawodowców, ale przede wszystkim chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców Dolnego Śląska było aktywnych fizycznie - dla siebie, dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego systematycznie wspieramy budowę i modernizację infrastruktury sportowej – dofinansowujemy budowę stadionów, boisk lekkoatletycznych, hal i sal gimnastycznych. Przymierzamy się obecnie do wdrożenia programu budowy basenów przyszkolnych. Wspieramy realizację programów sportu powszechnego dla dzieci w szkołach podstawowych. Od początku roku uczestniczy w nich ponad 26 tysięcy dolnośląskich dzieci. Dofinansowujemy sport szkolny, wiejski, studencki. Wspieramy stowarzyszenia organizujące zajęcia sportowe i zawody dedykowane osobom niepełnosprawnym. Wspieramy także organizacje imprez sportowych różnego szczebla – zawody rangi mistrzostw świata, Europy, ale także imprezy otwarte, dla osób w różnym wieku i zróżnicowanej sprawności fizycznej, które chcą sprawdzić się w rywalizacji sportowej, a jednocześnie spędzić czas z rodziną, poznać nowych ludzi czy po prostu wyjść z domu. Chcemy, aby amatorów sportu powszechnego było jak najwięcej.

Wydawałoby się, że biegi ekstremalne to zjawisko dość niszowe. Dlaczego Samorząd Województwa zdecydował się wesprzeć tę imprezę?

- Biegi od kilku lat przeżywają wielki boom. Biegaczy można spotkać wszędzie – rano idąc do pracy, na szlaku w górach, w lesie, w uzdrowiskach, w dużych miastach i małych miejscowościach. Biegi ekstremalne stawiają przed biegaczami dodatkowe wyzwania i przeszkody. Wydaje się więc, że przyciągają nie amatorów biegania, ale również ludzi poszukujących nowych wrażeń, szukających emocji, chcących pokonywać kolejne granice. Miejski bieg z przeszkodami to nowatorskie podejście do biegania, ciekawa i atrakcyjna forma ruchu, a jednocześnie wyzwanie dla startujących. Chcemy być postrzegani jako nowoczesny region, wspierać takie inicjatywy, a nie tylko znane od lat zawody i dyscypliny. Dodatkowo zawody organizuje dolnośląska firma, więc tym chętniej angażujemy się w takie przedsięwzięcia. Men Expert Survival Race to największa taka impreza w Polsce i na Dolnym Śląsku, przyciąga zawodników z całego kraju, a nawet z zagranicy, więc przy okazji takich imprez promujemy Dolny Śląsk – region aktywny, ciekawy, przyciągający tajemniczością i różnorodnością.

W jaki sposób imprezy tego typu wpływają na region?

- Ta impreza to nie tylko zawody sportowe. To wyzwanie, które zawodnicy rzucają sami sobie, stawiają sobie ambitne cele i pokonują swoje słabości. Co więcej, aby pokonać niektóre przeszkody muszą współpracować z innymi zawodnikami. Pokonanie samego siebie, walka ze słabościami, współdziałanie – to nie są wartości przypisywane wyłącznie sportowi – to uniwersalne postawy, które warto wspierać. Organizacja dużych imprez sportowych, udział wolontariuszy, realizowane przy okazji akcje szkoleniowe, a w tym przypadku również cel charytatywny, który przyświecał organizatorom, rozwijają wśród mieszkańców postawy prospołeczne, budujemy więc społeczeństwo obywatelskie: aktywne, wrażliwe i odpowiedzialne. Jak wspomniałem na początku – jesteśmy regionem otwartym na inicjatywy. Wydarzenia takie jak zawody w biegach ekstremalnych pokazują jedno – Dolny Śląsk jest miejscem, w którym można zrealizować każdy projekt, jeżeli się ma na niego dobry pomysł, a swoim entuzjazmem i zaangażowaniem uda się przekonać innych o słuszności jego realizacji.

Źródło artykułu: