KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Rewanż po czterech latach i w innej wadze - Tomasz Adamek vs Steve Cunningham

Cztery lata temu walczyli o mistrzostwo świata w wadze cruiser, a w sobotę skrzyżują rękawice już w królewskiej kategorii. Przed nami rewanżowe starcie Tomasza Adamka ze Stevem Cunninghamem.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
11 grudnia 2008 roku "Góral" pozbawił Amerykanina pasa IBF, odnosząc niejednogłośne zwycięstwo na punkty. Wynik walki był jak najbardziej sprawiedliwy, dość powiedzieć, że reprezentant naszego kraju trzykrotnie rzucił rywala na deski. Mimo to "USS" nie do końca pogodził się z porażką. Teraz ma okazję powetować sobie tamto niepowodzenie. Obaj pięściarze są jednak na zupełnie innym etapie kariery. Przeszli do wagi ciężkiej, bo w niższej kategorii nie mieli szans zarówno na poważne wyzwania, jak i wielkie pieniądze.

Dziś Tomasz Adamek ma za sobą już dziesięć pojedynków po zmianie kategorii, podczas gdy Steve Cunningham zaledwie jeden i to z bardzo przeciętnym Jasonem Gavernem, którego nie zdołał znokautować. "Góralowi" przez ostatnie cztery lata nie udało się osiągnąć wielkich sukcesów (zdecydowanie przegrał mistrzowską walkę z Witalijem Kliczko), ale pod względem doświadczenia w wadze ciężkiej góruje nad najbliższym oponentem bezdyskusyjnie. Cunningham zresztą przeniósł się do najwyższej dywizji z konieczności - gdy stracił trofeum IBF po dwóch porażkach z Yoanem Pablo Hernandezem.

Podczas piątkowego ważenia okazało się, że "Góral" jest aż o 9 kg cięższy od Cunninghama. Czy to może wpłynąć na losy walki? Eksperci nie mają wątpliwości, że Polak jest faworytem. Warto jednak zaznaczyć, że "USS" jest wyższy (o 3 cm) i ma zdecydowanie lepszy zasięg ramion (tu różnica wynosi już kilkanaście cm). Lżejszy Amerykanin będzie to wykorzystywać, zwłaszcza że postura pozwala mu zniwelować jeden z głównych atutów pięściarza z Gilowic, czyli szybkość.

Mimo to nie można powiedzieć, by akcje Cunninghama stały wysoko. Niektórzy wróżą mu wręcz tęgie lanie i przegraną przed czasem. Górę powinno bowiem wziąć nieporównywalnie większe doświadczenie "Górala" i fakt, że w poprzednim starciu "zafundował" oponentowi aż trzy nokdauny. To daje mu przewagę psychologiczną przed najbliższą konfrontacją.

Adamek stoczył do tej pory 49 walk, odnosząc 47 zwycięstw (29 przed czasem) i 2 porażki (1 przed czasem). Z kolei "USS" ma na koncie 25 triumfów (12 przed czasem) oraz 4 przegrane.

Tomasz Adamek Steve Cunningham
wiek 36 36
początek zawodowej kariery 13.03.1999 28.10.2000
wzrost 187 190
waga 101,2 92,2
zasięg ramion 191 208
bilans 47-2, 29 KO 25-4, 12 KO
procent wygranych przed czasem 62 48

Cunningham mnie w ogóle nie interesuje - rozmowa z Tomaszem Adamkiem

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (17)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×