W tym artykule dowiesz się o:
[b]
10. Jerry Maguire (1996) [/b]
"Jerry Maguire" to nagrodzony Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową dla Cuby Goddinga Jr. film opowiadający historię agenta sportowego pracującego w dużej firmie zajmującej się kontraktami profesjonalnych sportowców i trenerów.
Odtwórcą głównej roli jest Tom Cruise, który za brawurowe aktorstwo otrzymał Złoty Glob. Maguire w filmie uosabia klasyczny "American Dream", prowadzi pozornie bardzo udane życie, ale dręczą go coraz większe wątpliwości. Stoi w opozycji do brutalnego i zakłamanego świata agentów sportowych, ostatecznie wskutek swojej wrażliwości i skrupułów traci pracę, pozycję społeczną i narzeczoną. Ale odnajduje radość życia dzięki pomocy koleżanki i jedynego zawodnika, którego interesy reprezentuje.
Obraz Camerona Crowe'a to wzruszający, zabawny i romantyczny film, pokazujący świat sportu z innej perspektywy.
Zobacz wideo: Mateusz Możdzeń: liczę, że wygrana z Lechem pomoże nam się przełamać
Źródło: TVP S.A. [b]
9. Wskrzeszenie mistrza (2007)
[/b]Opowieść o dziennikarzu sportowym Eriku Kernanie Jr, który ponosi porażki w życiu zawodowym i osobistym. Pewnego dnia los się jednak do niego uśmiecha, a życie podstawia mu pod nos znakomity temat, który może stać się trampoliną do wielkiej kariery. Ratuje bezdomnego mężczyznę, który w przeszłości pod pseudonimem Bombardier odnosił sukcesy w boksie.
W rolę Bomba Satterfielda, byłego pięściarza znakomicie wcielił się Samuel L. Jackson, a Joshn Harnett zagrał Erika Kernana Jr.[b]
8. Fighter (2010)[/b] Dwukrotnie nagrodzony na gali Oscarów "Fighter" to dramat biograficzny w reżyserii Davida O. Russela. Poznajemy w nim życie profesjonalnego pięściarza Micky'ego Warda, jego toksyczną rodzinę (zwłaszcza przyrodniego brata Dicky'ego Eklunda) i patologiczne towarzystwo. Dwaj bracia na przekór losowi postanowili jednak odbić się od dna i zawalczyć o jeden z najważniejszych tytułów bokserskich.
Rolę Warda brawurowo odegrał Mark Wahlberg, a w Eklunda wcielił się Christian Bale. Starszy brat po wyjściu z więzienia, chcąc odkupić stare winy, jako trener prowadzi Warda do największego sukcesu w życiowej karierze. Wielką pracę podczas trzyletniego kręcenia scen do filmu wykonał Mark Wahlberg, który trenował z profesjonalnymi szkoleniowcami i na planie korzystał z pomocy fachowców. Bo Cleary angażował także dla niego prawdziwych sparingpartnerów, aby uwiarygodnić jego umiejętności bokserskie.[b]
7. Zapaśnik (2008)
[/b]Świetny film o życiu zapaśnika Randy'ego Robinsona, powszechnie znanego pod pseudonimem "The Ram". Słynny wrestler po olbrzymich problemach ze zdrowiem (atak serca) musi zakończyć karierę. Rozpoczyna pracę w delikatesach, tkwi w związku ze starzejącą się striptizerką i przeżywa wielkie rozczarowania życiowe.
Pewnego dnia postanawia wrócić na ring i, nie zważając na stan swojego zdrowia, chce stanąć do walki z odwiecznym rywalem, Ayatollahem.
"Zapaśnik" jako trzeci film w historii amerykańskich produkcji zgarnął Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za najlepszy film. Darren Aronofsky, który podjął się misji wyreżyserowania obrazu, zatrudnił do odtworzenia roli głównego bohatera Mickey'a Rourke, którego ze względu na swoje osobiste doświadczenia życiowe mógł doskonale utożsamić się z Randy'm Robinsonem.[b]
6. Moneyball (2011) [/b] Nominowany do Oscara w sześciu i Złotego Globu w czterech kategoriach, film "Moneyball" to znakomity dramat opowiadający o życiu menedżera Oakland Athletics, Billy'ego Beane'a. Amerykanin mimo trudnych okoliczności, słabej drużyny i skromnego budżetu rewolucjonizuje metody treningowe, jako pierwszy wprowadzając analizy statystyczne dokonań graczy.
Beane przeprowadza terapię szokową, sięga po zapomnianych i niedocenianych graczy, rozstawia ich na nowych pozycjach. Naraża się na olbrzymią krytykę kibiców i środowiska baseballowego, ale jest konsekwentny w swoich wyborach.
Odtwórcą roli głównego bohatera jest Brad Pitt, który w niezwykle charyzmatyczny sposób oddał charakter i osobowość kultowego trenera. "Moneyball" to pozycja obowiązkowa dla każdego fana baseballa.[b]
[/b][b]
5. Za wszelką cenę (2004) [/b]
Znakomity "Za wszelką cenę" w reżyserii Clinta Eastwooda to historia zdeterminowanej Maggie Fitzgerald, która w wieku 30 lat postanawia rozpocząć bokserską karierę i zdobyć tytuł mistrzyni świata.
Jej trenerem zostaje doświadczony Frank Dunn, który, choć początkowo jest niechętny do współpracy, z czasem przekonuje się o sile dziewczyny. Nie tylko fizycznej, ale też psychicznej. Pochodząca z ubogiej rodziny Maggie ma w sobie olbrzymią determinację, która okazuje się być jej największym atutem.
To nie tylko opowieść o sportowej karierze, ale przede wszystkim o życiu, którego nieprzewidywalność wciąż potrafi każdego zaskoczyć.
Obraz został bardzo doceniony przez Akademię, której zdaniem film zasłużył na cztery Oscary - za najlepszy film, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Hillary Swank), najlepszego aktora drugoplanowego (Morgan Freeman) i za najlepszą reżyserię dla Clinta Eastwooda.
[b]
4. Rush (2013) [/b]
Oparta na faktach opowieść o rywalizacji dwóch kierowców Formuły 1 - Jamesa Hunta i Nikiego Laudy, którzy w 1976 roku stoczyli niezapomnianą walkę o tytuł mistrza świata.
Nie jest to jednak film tylko o ściganiu się na torze dwóch kierowców. To także dzieło ukazujące szorstką przyjaźń dwóch mężczyzn o totalnie innych charakterach oraz o poświęceniu i ryzyku. Choć prowadzi ono do dramatu, to ostatecznie pozwala przekonać się o sile determinacji, jaka drzemie w każdym człowieku.
Dramat Rona Howarda zebrał znakomite recenzje, choć ostatecznie nie zyskał przychylności Akademii. W kategorii najlepszych filmów sportowych zajmuje jednak bardzo wysoką pozycję.
[b]
3. Rocky (1976) [/b]
Historia leworęcznego boksera-amatora Rocky'ego Balboa z Filadelfii, który w wieku 29 lat otrzymuje wielką szansę od losu. Mistrz świata wagi ciężkiej Apollo Creed proponuje mu walkę o tytuł. Wyszydzany i nie traktowany poważnie pięściarz przyjmuje propozycję, choć sam przyznaje, że nie ma szans na zwycięstwo. W ringu będzie chciał udowodnić samemu siebie, że nie jest pomyłką.
Choć fabuła nie wydaje się skomplikowana, film zapisał się na stałe w historii kina. Wspaniały klimat, znakomity scenariusz i gra aktorska to tylko niektóre atuty obrazu Johna G. Avildsena.
Główną rolę zagrał anonimowy wtedy Sylvester Stallone, który był także autorem scenariusza. Ciekawostką jest, że aktor zażądał od wytwórni, że sprzeda prawa do scenariusza tylko pod warunkiem, że sam zagra tytułowego bohatera.
Film zebrał aż trzy Oscary - za najlepszy film, najlepszy montaż, a także za najlepszą reżyserię. Doczekał się aż pięciu kontynuacji i uczynił z Rocky'ego ikonę popkultury.
[b]
2. Rydwany ognia (1981) [/b]
Film oparty na prawdziwej historii dwóch brytyjskich biegaczy przygotowujących się do letnich igrzysk olimpijskich w 1924 roku - Harolda Abrahamsa i Erica Liddella. Pierwszy z nich, angielski Żyd, chce dzięki sukcesom zyskać akceptację społeczeństwa, drugi myśli o wypełnieniu swojego powołania i oddania hołdu Bogowi.
Obraz reżysera Hugh Hudsona doskonale pokazuje realia początku XX wieku w wiktoriańskiej Anglii, ale to przede wszystkim opowieść o przyjaźni, poświęceniu i ambicji, prowadzącej do niespodziewanego finału.
Choć w filmie zabrakło znanych aktorów, zebrał on fantastyczne recenzje i zgarnął aż cztery nagrody Akademii Filmowej, w kategoriach: film fabularny, najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy i za najlepszą muzykę.
[b]
1. Wściekły byk (1980)[/b]
Historia jednego z najlepszych bokserów wszech czasów, mistrza świata wagi średniej, Jake'a La Motty. Wyreżyserowany przez Martina Scorsese obraz jest uznawany za dzieło wybitne, być może najlepsze w bogatym dorobku 74-letniego dziś twórcy.
Film pokazuje walkę La Motty (w tej roli kapitalny Robert de Niro) nie tylko w ringu, ale i poza nim. Słynący z żelaznej szczęki i agresji bokser (stąd przydomek "Wściekły Byk"), przenosi swe doświadczenia do prywatnego życia, co ostatecznie doprowadza go niemal do obłędu i niszczy.
Film otrzymał dwa Oscary - za najlepszy montaż, a sam De Niro otrzymał statuetkę za najlepszą rolę pierwszoplanową.