W tym artykule dowiesz się o:
Ranking przepustką do walki o pas
Zgodnie z prawidłami zawodowego boksu, pięściarz zajmujący lokatę w pierwszej piętnastce rankingu może otrzymać propozycję walki o mistrzostwo świata. Przeanalizowaliśmy sytuację w zestawieniach czterech prestiżowych federacji w zawodowym boksie - WBC, IBF, WBA i WBO.
Z punktu widzenia Polaków, najmocniejsza jest dla nas kategoria junior ciężka, gdzie mamy swoich trzech reprezentantów. W najcięższej dywizji jest ich dwóch, a jeden z nich zaprezentuje swoje umiejętności już w tę sobotę na ringu w amerykańskiej Alabamie.
By zostać ujętym w rankingu, trzeba w ostatnich dwunastu miesiącach stoczyć co najmniej jeden profesjonalny pojedynek, by zachować ringową aktywność.
Na kolejnych stronach zapoznasz się z polskimi pięściarzami, którzy zajmują czołowe lokaty w zestawieniach wspomnianych organizacji.
Kamil Łaszczyk Kategoria: piórkowa (57.1 kg) Miejsca w rankingach: #5 WBO
Kamil Łaszczyk od dłuższego czasu znajduje się w ścisłej czołówce federacji World Boxing Organization. Problemem 26-latka pozostaje jednak brak odpowiedniej ringowej aktywności. W ubiegłym roku stoczył tylko dwie walki i póki co brakuje planów na kolejne starty.
"Szczurek" cierpliwie czeka, jednak jeśli tempo kariery nie zostanie podkręcone, to Polak może stracić mozolnie budowaną pozycję (jeszcze do niedawna był na podium).
Czempionem WBO pozostaje eksplozywny Meksykanin Oscar Valdez. Latynos słynie nie tylko z ofensywnego stylu walki, ale także z mocnego ciosu.
Kamil Szeremeta Kategoria:
średnia (72.6 kg) Miejsca w rankingach: #13 WBO
Kamil Szeremeta od początku zawodowej kariery jest prowadzony odważnie i szybko przyniosło to efekty. Białostocczanin, który na każdym kroku emanuje pewnością siebie, znalazł się w czołowej "piętnastce" rankingu WBO.
Czempionem WBO pozostaje Billy Joe Saunders, bliski przyjaciel Tysona Fury'ego. Wiele wskazuje na to, że Szeremeta najpierw spróbuje swoich sił w starciu o tytuł mistrza Europy. Zanim to jednak nastąpi, czeka go pojedynek 25 lutego w Szczecinie. W Arenie Azoty skrzyżuje rękawice z Antonio Villalobosem.
Maciej Sulęcki
Kategoria: średnia (72.6 kg) Miejsca w rankingach: #7 WBO, #6 WBC, #11 IBF
Po zwycięstwie w 2014 roku nad Grzegorzem Proksą z Maciejem Sulęckim zaczęto wiązać coraz większe nadzieje. Niedługo później "Striczu" rozpoczął amerykański rozdział w karierze, a ostatnie zwycięstwo przed czasem nad Hugo Centeno Junior ustawiło Polaka w kolejce do walk o największą stawkę.
Sulęcki notowany jest w czołówce rankingów trzech prestiżowych federacji. Teoretycznie więc, 27-latek jest coraz bliżej batalii z czempionem Giennadijem Gołowkinem czy Billym Joe Saundersem.
Co ciekawe, pięściarz pochodzący z Warszawy zamierza zmienić kategorię wagową na niższą, przez co straciłby pozycję rankingową.
Andrzej Fonfara Kategoria:
półciężka (79.4 kg) Miejsca w rankingach: #9 WBC
Przenosimy się do kategorii półciężkiej i najlepszego Polaka w tej dywizji wagowej. Andrzej Fonfara pomimo porażki przez nokaut z Joe Smithem Juniorem pozostaje wysoko notowany w rankingu WBC.
"Polski Książę" wraca na ring 4 marca, mierząc się w Nowym Jorku z pogromcą Tomasza Adamka, Chadem Dawsonem. Ewentualny triumf z pewnością wzmocniłby jego pozycję. A wtedy pojawiłaby się możliwość przystąpienia do rewanżu ze Smithem Jr. Czempionem World Boxing Council pozostaje Adonis Stevenson, który pokonał na punkty Fonfarę w 2014 roku.
Mateusz Masternak [b]Kategoria:
[/b]junior ciężka (90.7 kg) [b]Miejsca w rankingach: [/b]#14 WBO, #10 WBC, #4 WBA
"Master" od lat ma ugruntowaną pozycję w kategorii junior ciężkiej, która uchodzi za najbardziej "polską" dywizję w zawodowym boksie. Mateusz Masternak ma na swoim koncie tytuł mistrza Europy.
29-latek z końcem 2016 roku rozwiązał kontrakt z niemiecką grupą Sauerland Event i ma nadzieję na częstsze starty. Pierwsza z okazji nadarzy się 4 marca w Dzierżoniowie w rywalizacji z Aleksandrem Kubichem z Rosji.
ZOBACZ WIDEO: Rozbrajająca reakcja Masternaka na ostre słowa Głowackiego
Ze względu na obecność w rankingu trzech federacji, Masternak może niebawem znaleźć się w kręgu zainteresowań zagranicznych promotorów i mistrzów wspomnianych federacji - Ołeksandra Usyka (WBO), Tony'ego Bellew (WBC), Denisa Lebiediewa (WBA).
Krzysztof Głowacki Kategoria: junior ciężka (90.7 kg) Miejsca w rankingach: #4 WBO, #7 WBC, #8 IBF
Krzysztof Głowacki jest ostatnim polskim mistrzem świata w zawodowym boksie. Pas stracił we wrześniu 2016 roku, przegrywając w Ergo Arenie ze znakomitym Ołeksandrem Usykiem. Od tego momentu "Główka" nie zameldował się jeszcze między linami, lecząc m.in. kontuzję ręki.
Wałczanin za wszelką cenę chciałby rewanżu z ukraińskim gwiazdorem, a w zestawieniu WBO zajmuje 4. miejsce. Głowacki jest też blisko czempiona WBC Tony'ego Bellew (mistrz WBC) i Murata Gassijewa (mistrz IBF).
Krzysztof Włodarczyk Kategoria:
junior ciężka (90.7 kg) Miejsca w rankingach: #4 WBC, #8 WBA, #5 WBO, #4 IBF
Krzysztof Włodarczyk tytuł WBC stracił w 2014 roku i choć zapowiadał rychły powrót na szczyt, to na kolejną mistrzowską szansę wciąż czeka. Seria trzech zwycięstw z rzędu na polskim ringu okraszona zdobyciem pasa IBF Inter-Conti może go przybliżyć do tego celu.
Co ciekawe, bokser z Piaseczna jest jedynym polskim pięściarzem notowanym w zestawieniu wszystkich czterech prestiżowych federacji.
"Diablo" jest na celowniku wspomnianego Murata Gassijewa, który trofeum International Boxing Federation odebrał Denisowi Lebiediewowi. Niewykluczony jest także scenariusz, że 35-latek zmieni kategorię wagową na ciężką i poszuka szczęścia oraz pieniędzy w najcięższej dywizji.[b]
[/b]
Izu Ugonoh Kategoria: ciężka (+ 90.7 kg) Miejsca w rankingach: #7 WBO, #9 IBF
W wadze ciężkiej mamy dwóch swoich reprezentantów w czołówce rankingów. Poza zestawieniem znalazł się m.in. Artur Szpilka, ponieważ jego przerwa w oficjalnych występach wynosi ponad rok.
Coraz mocniejszą pozycję ma za to Izu Ugonoh, który już 25 lutego zadebiutuje na amerykańskim ringu. Jeśli zwycięży Dominica Breazeale'a, zdecydowanie przybliży się do rywalizacji o pas mistrza świata królewskiej dywizji wagowej.
Czempionem WBO jest Nowozelandczyk Joseph Parker, bliski znajomy Polaka - obu pięściarzy łączy osoba trenera Kevina Barry'ego. Z kolei mistrzem IBF pozostaje Anthony Joshua.
Mariusz Wach Kategoria:
ciężka (+ 90.7 kg) Miejsca w rankingach: #9 WBC
Mariusz Wach pomimo braku regularności startów, notowany jest na 9. miejscu w rankingu WBC. Do niedawna był przecież wymieniany w gronie potencjalnych rywali Deontaya Wildera w walce o pas.
Wokół 37-latka dzieje się ostatnio coraz więcej. Pojawiła się możliwość przejścia do MMA i spróbowania swoich sił w KSW, ale zanim to nastąpi, 18 marca w Lipsku skrzyżuje rękawice z Erkanem Teperem. Triumf wskrzesiłby bokserską karierę "Wikinga".