Jak typować piłkę nożną? Poradnik kuponów bukmacherskich na mecze piłkarskie

Z jednej strony, piłka nożna to najpopularniejszy rodzaj zakładów, a z drugiej: każdy doskonale wie, jak wiele emocji potrafią dostarczać najważniejsze piłkarskie widowiska. Jak zatem obstawiać mecze?

Piotr Pawlak
Piotr Pawlak
piłka nożna Materiały prasowe / piłka nożna

Jak typować piłkę nożną? Jak puszczać dobre kupony na mecze piłki nożnej?


Obstawianie piłki nożnej na pierwszy rzut oka wydaje się dość proste. To jednak bardzo mylne wrażenie. Zakłady bukmacherskie to nie tylko stawianie na wynik meczu czy liczbę bramek, ale zdecydowanie więcej. Warto więc poznać wszelkie możliwości.

Typy bukmacherskie na piłkę nożną


Bukmacherka to nie zgadywanka, a poważne przedsięwzięcie, gdyż w grę wchodzą prawdziwe pieniądze. To dlatego doświadczeni gracze analizują typy na piłkę nożną, które publikowane są w renomowanych serwisach internetowych. Pamiętajmy też, że dozwolona jest gra tylko i wyłącznie u legalnych bukmacherów.

Od razu trzeba jednak powiedzieć, że nie istnieją pewne typy na piłkę nożną. “Pewniaki” tkwią tylko w głowach tych, którzy jeszcze nie do końca zapoznali się ze specyfiką zakładów bukmacherskich.

Niemniej jednak, typy bukmacherskie na piłkę nożną są niewątpliwie tym, na co warto zwracać uwagę. Publikowane są także w naszym serwisie. Eksperci rozkładają mecze na czynniki pierwsze i pokazują to, co mogło umknąć przeciętnemu kibicowi, jak np. kontuzje, statystyki czy inne czynniki, mogące wpływać na końcowe rozstrzygnięcia danego spotkania.

Rodzaje rynków do typowania piłki nożnej


Kiedy w grę wchodzą zakłady na piłkę nożną, często można przeczytać o rynkach bukmacherskich. Pod tym pojęciem kryją się po prostu różne rodzaje zakładów. Przykładem rynku bukmacherskiego są chociażby zakłady na zwycięzcę meczu.

Obstawianie piłki nożnej warto więc poprzedzić sprawdzeniem najpopularniejszych rynków bukmacherskich. Każdy słyszał o zakładach na wynik czy bramki, ale to jeszcze nie wszystko, co przygotowali legalni bukmacherzy w swoich ofertach.

1X2, czyli zwycięzca meczu lub remis


Najczęściej stawiane zakłady bukmacherskie na piłkę nożną dotyczą wyniku meczu. Służy do tego rynek 1X2. Jest to zakład trójdrogowy, z trzema możliwymi rozwiązaniami, gdzie 1 to wygrana gospodarzy, X to remis, a 2 wygrana gości.

Wystarczy wybrać mecz i jedną z opcji (1, X lub 2). Zakład zostanie rozliczony na podstawie końcowego wyniku spotkania. Choć warto mieć na uwadze, że w przypadku meczów choćby pucharowych, gdzie w grę wchodzą dogrywki i rzuty karne, w rozliczeniu zakładów 1X2 biorą udział wyłącznie wyniki po regulaminowym czasie gry, z wyłączeniem wspomnianych dogrywek i rzutów karnych.

Podwójna szansa

Zakłady podwójna szansa są rozwinięciem klasycznego 1X2. W tym przypadku nie trzeba się jednak koncentrować wyłącznie na jednym wyniku, a można wybrać dwa z trzech możliwych rozstrzygnięć. Jak już wspomniano, 1 to wygrana gospodarzy, X remis, a 2 wygrana gości. W przypadku podwójnej szansy można wybrać 1X czyli wygraną gospodarzy lub remis, X2 czyli remis lub wygraną gości albo 12 czyli wygraną gości lub wygraną gospodarzy.

Nie podlega wątpliwości, że statystycznie obstawianie piłki nożnej z wykorzystaniem podwójnej szansy jest łatwiejsze, aniżeli klasyczne 1X2. Jednak z drugiej strony, warto zwrócić uwagę na kursy bukmacherskie, które są dużo niższe w opisywanym przypadku. Piłka nożna obstawiana z podpórką, czyli podwójną szansą, nie da potencjalnie tak dużego zwrotu, aniżeli wspomniane już 1X2. Zwłaszcza, kiedy zdecydowany faworyt gra z drużyną skazaną na przysłowiowe pożarcie.

Handicap


Handicap jest rynkiem bukmacherskim, który upodobali sobie szczególnie fani piłki nożnej. Na czym polega? Określenie handicap, jak sama nazwa wskazuje, to stworzenie pewnej przewagi. W przypadku zakładów na piłkę nożną, polega ona na dodaniu bądź odjęciu wskazanej drużynie określonej liczby bramek. Ma to na celu wyrównać szanse, pomiędzy zainteresowanymi stronami boiskowej rywalizacji.

Żeby dokładnie zrozumieć działanie handicapu, warto posłużyć się dwoma przykładami. Polska gra z San Marino, a postawienie zakładu z handicapem -5.5 bramki na Polskę, oznacza, że biało-czerwoni muszą wygrać różnicą przynajmniej sześciu goli. Wszystko dlatego, że od końcowego wyniku meczu zostanie odjęte 5.5 bramki reprezentacji Polski. Tak działa handicap ujemny. Są też jednak dodatnie. Przykład? Francja gra z Wyspami Owczymi. Stawiając na wygraną Wysp Owczych z handicapem +4.5 bramki, wystarczy, że Farerowie nie przegrają więcej, niż 4 golami. Po korekcie wyniku, i tak na tablicy bukmacherskiej będzie widniało ich zwycięstwo.

Warto wiedzieć, że zakłady na piłkę nożną można stawiać z wykorzystaniem dwóch różnych handicapów. Ten popularniejszy, opisany powyżej, to azjatycki. W grę wchodzą “połówki”, które powodują, że zakład jest dwudrogowy. Istnieją zatem wyłącznie dwa rozwiązania - wygrana gospodarzy bądź gości. Nie ma możliwości stawiania na remisy, gdyż korekta “połówkowa” eliminuje takie rozstrzygnięcie meczu.

Drugim rodzajem handicapu jest europejski. W takim przypadku można postawić zakłady 1X2, a dodawane bądź odejmowane wartości to liczby całkowite. W związku z tym, taka korekta wyniku daje możliwość wystąpienia remisu.

Na połowy

Obstawianie piłki nożnej to nie tylko wyniki końcowe, ale też zakłady na połowy. Stawia się je dokładnie tak samo, jak zakłady na wynik meczu, z tą różnicą, że trzeba wybrać, czy obstawia się wynik pierwszej, czy też drugiej połowy. Można skorzystać zarówno z trójdrogowych zakładów 1X2, jak i z podwójnej szansy.

Poniżej / powyżej, czyli under / over

Kolejne zakłady bukmacherskie na piłkę nożną, które można postawić, to wszelkiego rodzaju poniżej / powyżej. Najczęściej w ten sposób stawiane są zakłady na liczbę bramek, ale też na żółte kartki, rzuty rożne, posiadanie piłki czy strzały oddane na bramkę.

Bukmacher zawsze ustawia określoną linię - na przykład 2.5 bramki, a zadaniem gracza jest zagrać typy na piłkę nożną, czy w meczu padnie więcej, czy też mniej goli. W tego rodzaju zakładach zawsze stosowane są “połówki”, które mają na celu wyeliminowanie remisu, czyli braku możliwości rozliczenia zakładu.

Typy na dokładny wynik

Przeglądając rynki, można dostrzec zróżnicowane kursy bukmacherskie. Piłka nożna to dyscyplina, którą można obstawiać przecież na wiele sposobów. Jednym z nich jest dokładny wynik meczu. To właśnie tam można znaleźć najwyższe kursy. Wiąże się to ze specyfiką tego rynku bukmacherskiego. Otóż dokładny wynik polega na wytypowaniu, jak sama nazwa wskazuje, dokładnego rozstrzygnięcia meczu.

Nie dość, że trzeba wskazać, kto wygra lub czy padnie remis, to dodatkowo nie można się pomylić nawet o jednego gola w jedną ani w drugą stronę. Im wynik wydaje się być bardziej niemożliwy czy wręcz abstrakcyjny, tym kursy wyższe. Takie zakłady bukmacherskie wiążą się jednak ze sporym ryzykiem.

Typy na strzelca gola

Obstawianie piłki nożnej to nie tylko granie na wynik czy drużynowe statystyki. Można też skoncentrować się na poszczególnych zawodnikach. W tym przypadku najpopularniejszym ze stawianych zakładów jest strzelec bramki. W ten oto sposób można wytypować, że dany piłkarz zdobędzie gola we wskazanym meczu.

Zakłady na strzelca gola mają jeszcze kilka, nazwijmy to, podrynków. Można pokusić się o typy na to, że określony piłkarz strzeli pierwszą bramkę w meczu, strzeli co najmniej dwa gole czy strzeli w pierwszej połowie. Takich wariantów jest cała masa, a ich dostępność zależy od prestiżu danego meczu.

Typy na zdarzenia w meczu

Kolejną opcją na obstawianie piłki nożnej są zdarzenia w meczu. Tak naprawdę dostępność tych rynków bukmacherskich zależy od wodzy fantazji poszczególnych bukmacherów.

Najczęściej można jednak typować, czy będzie czerwona kartka, rzut karny, czy mecz zakończy się w regulaminowym czasie gry, a nawet, czy będzie wideoweryfikacja zdobytej bramki.

Typy długoterminowe na piłkę nożną

Nie trzeba jednak wcale koncentrować się na nadchodzących meczach, a można wziąć pod uwagę całe rozgrywki ligowe. To właśnie dlatego powstały zakłady długoterminowe. Część z nich można zacząć stawiać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu oraz co naturalne, także w trakcie trwania rozgrywek. Najpopularniejsze zakłady długoterminowe na piłkę nożną:

  • Zakłady na zwycięzcę ligi bądź turnieju - np. LaLiga, Premier League, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Ekstraklasa.
  • Zakłady na króla strzelców - jak wyżej.
  • Zakłady na TOP 3 - jak wyżej.
  • Zakłady na to, kto spadnie z danej ligi.

Oferty specjalne w rynkach piłki nożnej

Oddzielną kategorią są zakłady specjalne. Wiele tutaj zależy od tego, co aktualnie dzieje się w świecie piłki nożnej. Można spotkać zakłady specjalne na to, kto będzie trenerem danej drużyny czy reprezentacji. Tak samo można obstawiać, który trener straci pracę jako pierwszy albo czy dany selekcjoner pożegna się z posadą przed końcem wskazanego okresu.

Inne z ciekawych zakładów specjalnych dotyczą też drużyn. Można postawić zakłady na to, że przykładowo Brazylia nie przegra meczu przez najbliższe pół roku, albo że Robert Lewandowski strzeli w tym roku minimum 10 goli dla reprezentacji.

Oczywiście to tylko przykłady na potrzeby naszego poradnika. Można je mnożyć, jednakże tak właśnie z grubsza wyglądają zakłady specjalne na piłkę nożną.

Typowanie na żywo - jak typować piłkę nożną live?

Coraz bardziej popularne jest obstawianie piłki nożnej na żywo. W ten sposób można zawierać zakłady już w trakcie rozgrywania meczu i to niezależnie od tego, czy dopiero się rozpoczął, czy trwa przerwa, a może jego końcowe fragmenty.

Obstawianie na żywo różni się od przedmeczowego tym, że trzeba odpowiednio reagować na to, co dzieje się na boisku. Dlatego też gracze często wiążą oglądanie meczu z zakładami bukmacherskimi, ponieważ jedynie wtedy mają prawdziwy pogląd na sytuację, której nie zastąpi suchy wynik czy nawet analiza statystyk na żywo.

W zakładach live można dostrzec kilka ciekawych wątków. Przede wszystkim, pierwszym z nich jest duża dynamika kursów bukmacherskich. Zmieniają się one w zależności od tego, co dzieje się na placu gry. Bywa i tak, że w ciągu minuty kursy potrafią zmienić się nawet kilka razy.

Przykładowo, jeżeli przed meczem kursy na zwycięstwo faworytów były bardzo niskie, to kiedy spotkanie nie idzie po ich myśli, kursy pójdą w górę. Oczywiście działa to także w drugą stronę. Kiedy faworyt obejmie prowadzenie, kursy spadną do praktycznie zerowego pułapu. Możliwe nawet, że bukmacher zawiesi przyjmowanie zakładów na zwycięstwo.

Warto wspomnieć o tym, że w zakładach na żywo można kontrować zarówno poprzednio zagrane kupony, jak i sytuację na boisku. Kiedy typy na piłkę nożną zagrane przed meczem okazały się przegrane, można poszukać innego zakładu na żywo, który będzie mógł odrobić ewentualne straty.

Druga kontra to granie przeciwko obecnemu wynikowi. Jeżeli faworyt gracza przegrywa, a on wierzy, że odwróci losy spotkania, wówczas można zagrać na przełamanie po wyjątkowo atrakcyjnym kursie bukmacherskim.

Zakłady na żywo dają wiele możliwości i każdy z typerów wykorzystuje je na swój sposób.

O tym trzeba pamiętać przy typowaniu piłki nożnej


Warto wiedzieć, jak stawiać zakłady na piłkę nożną. Owszem, kursy bukmacherskie są wyznacznikiem, która drużyna jest faworytem lub który z zakładów ma większe szanse powodzenia. Jednak to nie wszystko. W piłce nożnej istnieje tak wiele zmiennych, że zignorowanie ich może ograniczyć skuteczność typów. Ba, nawet bukmacherzy mylą się ze swoimi przewidywaniami i to dość często. Nie zawsze warto ślepo wierzyć w kursy bukmacherskie. Na co więc spoglądać, robiąc zakłady?

Ranga meczu


Pierwszym istotnym czynnikiem jest ranga meczu. To jasne, że Manchester City inaczej podejdzie do meczu w Premier League, kiedy walczy o Mistrzostwo Anglii, a zupełnie inaczej do spotkania Ligi Mistrzów, gdzie ma już zapewniony awans do fazy pucharowej. Jeszcze bardziej widoczne jest to w meczach towarzyskich, w których trenerzy często stosują rotacje składów, dając odpocząć swoim największym gwiazdom. Warto więc rozpocząć typowanie od analizy rangi spotkania.

Ranga turnieju


Istotna jest również ranga całego turnieju. Warto posłużyć się kolejnym przykładem. Dla klubów z absolutnego topu ważniejsze są rozgrywki ligowe, aniżeli przykładowo Puchar Ligi czy Liga Konferencji Europy, gdzie często trenerzy posyłają do boju rezerwowe jedenastki.

Faza sezonu, faza turnieju i strategiczny rozkład sił


Wpływ na wynik meczu może mieć także faza rozgrywek i wszelkie okoliczności jej towarzyszące. Jeżeli w spotkaniu występuje klub, który zapewnił już sobie tytuł mistrzowski lub awans do fazy pucharowej, to logiczne jest, że może nie być w pełni zaangażowany, gdy przyjdzie mu jeszcze grać w tym czasie na innym froncie.

Trenerzy lubią rozkładać siły swoich zespołów ustalając priorytety. Często widać to w polskiej Ekstraklasie, gdzie kluby koncentrują siły na europejskich pucharach. Występy w Europie wiążą się z dużymi pieniędzmi, a kto jak kto, ale prezesi klubów potrafią liczyć. Stąd często forma w europejskich pucharach odbiega znacząco od tej prezentowanej w rozgrywkach ligowych. Warto to uwzględnić, wysyłając typy bukmacherskie na piłkę nożną.

Składy drużyn


Istotnym aspektem, biorąc się za obstawianie piłki nożnej, są składy drużyn. Zawsze warto analizować informacje o bieżących kontuzjach czy zawieszeniach, ale nie tylko. Warto też zwrócić uwagę na to, jak wiele meczów i w jakim wymiarze czasowym zagrali kluczowi piłkarze. Być może ich dyspozycja będzie nieco gorsza wskutek kolejnych trudów sezonu.

Przebyte kontuzje


Bieżące kontuzje czy zawieszenia zawsze są istotne, ale warto zwrócić uwagę także na to, którzy gracze wracają po urazach. To logiczne, że dojście do optymalnej dyspozycji zajmuje nieco czasu. Nie warto więc ślepo wierzyć w to, że po kilku miesiącach przerwy, piłkarz wejdzie na boisko i strzeli pięć goli, biegając od linii do linii przez pełne 90 minut plus to, co doliczy sędzia. Nikt nie jest robotem.

Sędziowie


Choć najczęściej sędziowie są drugoplanowymi postaciami piłkarskiego widowiska, to ich praca ma pośredni wpływ na zakłady bukmacherskie. Analiza kto sędziuje mecz przydaje się przed postawieniem zakładów na kartki. Jedni arbitrzy pozwalają na nieco ostrzejszą grę, a drudzy od razu, pierwsze poważniejsze przewinienie temperują żółtą kartką. Jeszcze jakiś czas temu analiza ta była równie popularna dla zakładów na rzuty karne, jednak w czasach wideoweryfikacji straciła nieco na atrakcyjności, bowiem błędy arbitrów poprawiane są przez wóz techniczny.

Poprzednie spotkania tych samych drużyn


Kolejnym ważnym czynnikiem może okazać się historia bezpośrednich pojedynków. Na tej podstawie można wywnioskować, jak jedna drużyna odpowiada drugiej. Owszem, mecze sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat nijak mają się do obecnych czasów. Jednak pojedynki sprzed kilku miesięcy, roku, dwóch lat i tym podobne, mogą być podpowiedzią, jak jeden styl gry smakuje drugiemu. Czy można spodziewać się wielu goli, czy raczej zamkniętego meczu? Czy jedna z drużyn ma sposób na regularne pokonywanie drugiej? I nie tylko.

Pogoda


Czy pogoda może mieć wpływ na przebieg meczu? Jak najbardziej tak. Kiedy drużyna przyzwyczajona do gry w zimowych warunkach, wybiera się nagle do tropikalnego klimatu, jej przygotowanie fizyczne może stanowić problem - i odwrotnie. Jednak nie tylko. Kiedy na boisku spadnie śnieg, warunki te mogą premiować drużyny grające bardziej angielską, aniżeli hiszpańską piłkę, polegającą na ogromnej liczbie podań.

Gdzie typować piłkę nożną?


Zakłady bukmacherskie na piłkę nożną należy postawić u legalnych operatorów. Jest ich na rynku kilkunastu, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do licencji, wystarczy sprawdzić rządową listę legalnych bukmacherów.

Jak wybrać bukmachera do piłki nożnej?


Którego bukmachera wybrać na obstawianie piłki nożnej? Przede wszystkim warto porównać wybrane oferty. Należy sprawdzić, jak wiele rozgrywek i zakładów posiada dany operator hazardowy: im więcej meczów i rynków bukmacherskich, tym naturalnie lepiej.

Można też dokonać porównania kursów. Choć te zmieniają się dynamicznie i nie zawsze da się je zestawić ze sobą jeden do jednego, to jednak krótka analiza powinna dać odpowiedź na pytanie, gdzie warto obstawiać. Stosowna wydaje się również weryfikacja, czy bukmacher posiada aplikację mobilną, dzięki czemu można wygodnie stawiać zakłady na telefonie.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×