Jak typować mecze tenisa? Poradnik skutecznego typowania meczów tenisowych

Obstawianie tenisa cieszy się wyjątkową popularnością. To bowiem drugi po piłce nożnej sport, umieszczany na kuponach bukmacherskich przez polskich graczy. W związku z tym warto sprawdzić, jak stawiać zakłady na tenisa.

Michał Kopeć
Michał Kopeć
mokry kort tenisowy po deszczu Getty Images / Hannah Peters / Na zdjęciu: mokry kort tenisowy po deszczu

Jak typować tenisa ziemnego? Skuteczne kupony bukmacherskie na mecze tenisowe


Jak zabrać się za obstawianie tenisa ziemnego? Oprócz tego, że należy mieć chociaż podstawowe rozeznanie w tej dyscyplinie, konieczne jest także zapoznanie się z rynkami bukmacherskimi i listą legalnych operatorów w Polsce oraz poznanie zasad skutecznej analizy przedmeczowej.

Zobacz także, jak obstawiać piłkę nożną!

Typy bukmacherskie na tenisa


Typy na tenisa są kolejną rzeczą, której warto się przyjrzeć. Na naszej można znaleźć najnowsze, a zarazem sprawdzone prognozy na mecze tenisowe. Typerzy w oparciu o te analizy mogą postawić zakłady lub skonfrontować własne przewidywania co do konkretnych meczów tenisa ziemnego.

Rodzaje rynków bukmacherskich do obstawiania tenisa


Podróż po zakładach warto rozpocząć od wyjaśnienia, czym są rynki bukmacherskie. To fachowe określenie dla rodzajów zakładów. I tak oto, rynkiem są między innymi zakłady bukmacherskie na zwycięzcę meczu, ale nie tylko. Poniżej można zapoznać się z najpopularniejszymi rynkami na zakłady na tenisa.

12, czyli zwycięzca meczu


W teorii najprostsze zakłady bukmacherskie na tenisa to obstawianie zwycięzcy meczu. Są to zakłady dwudrogowe, z możliwością dwóch rozstrzygnięć - zwycięstwo jednego lub drugiego gracza.

Takie zakłady bukmacherskie są chętnie wybierane przez początkujących typerów. Nie trzeba mieć bowiem głębokiej wiedzy bukmacherskiej, żeby zrozumieć ten rynek i postawić na zwycięstwo jednego lub drugiego gracza w nadchodzącym meczu.

Zwycięzca setu


Alternatywą dla obstawiania zwycięzcy meczu, jest zagranie na zwycięzcę konkretnego seta. Przed meczem możesz wybrać zawodnika i postawić, że wygra pierwszego, drugiego bądź w przypadku Wielkich Szlemów, trzeciego seta. Obstawianie kolejnych setów możliwe jest w zakładach na żywo, kiedy z przebiegu meczu wiadome jest, że do nich dojdzie.

Zakłady na zwycięzcę seta mogą okazać się słuszne na przykład wtedy, kiedy widać tendencję, że jeden z tenisistów lubi dobrze rozpoczynać mecz - lub wręcz odwrotnie - kiedy dopiero po pewnym czasie rozkręca się i wchodzi na właściwe obroty.

Handicap


Obstawianie tenisa to także handicapy. Wyróżnić można ich dwa rodzaje, a mianowicie handicap setowy i gemowy.

Handicap setowy oznacza wytworzenie sztucznej przewagi poprzez odjęcie określonej liczby setów (najczęściej 1.5) jednej ze stron rywalizacji. W turniejach Wielkiego Szlema można stosować także handicapy 2.5. Jak to działa w praktyce? Stawiając zakłady z handicapem od rzeczywistego końcowego wyniku meczu, należy odjąć wybraną wartość. Przykładowo, stawiając zakłady na wygraną Nadala z Hurkaczem z handicapem -1.5 seta po stronie Nadala, Hiszpan musi wygrać mecz przewagą minimum dwóch setów, aby po korekcie wyniku wciąż był zwycięzcą.

Handicap gemowy działa dokładnie tak samo, jak handicap setowy. Z tą różnicą, że dotyczy innych wartości i odejmowane są gemy. Na koniec meczu sumowana jest liczba gemów dla każdego z zawodników i korygowana zastosowanym handicapem. Jeśli więc typer postawi zakłady na wygraną Świątek z Azarenką z handicapem -6.5 gema po stronie Świątek, to oznacza, że Polka musi zgromadzić w meczu przynajmniej o 7 gemów więcej od swojej rywalki.

Na koniec warto wtrącić, co ma w ogóle na celu obstawianie tenisa z wykorzystaniem handicapów. Dzięki nim można uzyskać wyższe kursy bukmacherskie. Tenis to dyscyplina, w której często dochodzi do pojedynków zdecydowanego faworyta z underdogiem. Wówczas kursy na zwycięstwo nieznacznie przekraczają 1.00. Stąd, można zastosować handicap ujemny dla setów czy gemów, poprzez co osiągnie się wyższy kurs, ale jednocześnie coś za coś, bowiem takie zakłady będą bardziej ryzykowne.

Typy na liczbę setów


Kolejny rynek bukmacherski to liczba setów. Precyzując, mowa o dokładnej liczbie setów. Można postawić zakłady na 2 lub 3 sety, a w przypadku Wielkich Szlemów także na 4 i 5 setów w meczu.

Z jednej strony, to nieskomplikowane zakłady, zwłaszcza kiedy rywalizuje faworyt z underdogiem bądź dwóch wyrównanych tenisistów. Z drugiej strony jednak, nawet chwila słabości jednego z graczy i wysłany kupon będzie można wyrzucić do kosza.

Poniżej / powyżej, czyli under / over


Ciekawie prezentuje się obstawianie tenisa z wykorzystaniem zakładów under / over. Można zaryzykować nawet twierdzenie, że to jeden z popularniejszych rynków, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na tenis.

Bukmacher zawsze ustawia linie z określonymi wartościami, a zadaniem typera jest obstawienie, czy zostanie ona przekroczona. W ten sposób można stawiać zakłady bukmacherskie na liczbę gemów w meczu, liczbę gemów w konkretnym secie, liczbę setów czy nawet liczbę asów. Przykłady? Under / over 2.5 seta lub under / over 18.5 gema w meczu.

Typy na dokładny wynik


Rynkiem, który kusi typerów, ze względu na atrakcyjne kursy bukmacherskie na tenis, jest dokładny wynik. Trzeba jednak obstawić nie tylko, jakim dokładnym wynikiem zakończy się mecz, ale też wskazać jego zwycięzcę.

Zakłady na dokładny wynik są dość skomplikowane, a w przypadku Wielkich Szlemów, gdzie wachlarz możliwości jest szerszy, czasami bywają wręcz niewykonalne.

Typy długoterminowe na tenisa


Oprócz zakładów na wybrane mecze, można postawić także zakłady długoterminowe. Konkretnie mowa tutaj głównie o zakładach na zwycięzców poszczególnych turniejów. W ofertach bukmacherów dominują zakłady na Wielkie Szlemy, a więc Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open.

Obstawianie zwycięzców najważniejszych turniejów tenisowych możliwe jest na długo przed startem wybranych imprez i dostępne także w trakcie ich rozgrywania. Kursy zmieniają się płynnie, w zależności od sytuacji na poszczególnych kortach.

Oferty specjalne w rynkach tenisowych


Część bukmacherów oferuje także zakłady specjalne na tenisa. Najczęściej powiązane są z konkretnym zawodnikiem i prognozą osiągnięć w trwającym sezonie. Na przykład: czy Novak Djoković wygra wszystkie Wielkie Szlemy albo czy Iga Świątek wygra co najmniej dwa Wielkie Szlemy w roku kalendarzowym.

Takie zakłady należy jednak traktować z przymrużeniem oka. Ciężko bowiem przewidzieć wyniki nadchodzącego turnieju, a co dopiero powiedzieć o całym sezonie, kiedy w grę wchodzi wiele czynników losowych, jak chociażby kontuzje.

Typowanie na żywo - jak skutecznie typować tenisa live?


Obstawianie tenisa ziemnego to nie tylko zakłady przedmeczowe, ale także zakłady na żywo. Można je stawiać kiedy rozpocznie się dany mecz - i w praktyce - aż do jego zakończenia. Kursy bukmacherskie zmieniają się płynnie, w zależności od tego, co dzieje się na tenisowym korcie i który z graczy prezentuje się lepiej.

Obstawiając na żywo, warto pamiętać o wspomnianych zmianach kursów. Część typerów wysyła bowiem zakłady wtedy, kiedy kursy bukmacherskie na ich faworyta rosną w stosunku do oferty przedmeczowej. Taki trend można zauważyć wtedy, kiedy faworyt niespodziewanie przegrywa czy nie prezentuje takiej formy, o jakiej bukmacherzy myśleli.

W zakładach na żywo można także kontrować. Jeżeli nie sprawdziły się wcześniejsze przewidywania, to można postawić sprzeczne zakłady, celem choćby odrobienia wcześniej poniesionych strat. Należy jednak uważać, żeby z tym nie przesadzać.

Czołowi bukmacherzy pozwalają na oglądanie meczy tenisa na swoich stronach i w aplikacjach mobilnych. Dzięki temu, można stawiać zakłady live, mając bieżący podgląd nie tylko na statystyki, ale także śledząc wydarzenia wprost z kortu.

O tym trzeba pamiętać przy typowaniu tenisa


Wysyłając zakłady na tenisa, nie można sugerować się wyłącznie kursami bukmacherskimi czy światowymi rankingami. Owszem, są one pewną sugestią, ale nigdy nie zastąpią pełnej analizy przedmeczowej. Warto wziąć pod uwagę także inne, istotne z punktu widzenia stawianych zakładów bukmacherskich, czynniki.

Ranga turnieju

Pierwszym aspektem jest ranga rozgrywanego turnieju. Czołowi zawodnicy z reguły całkiem inaczej podchodzą do turniejów pokazowych, turniejów ATP/WTA, a zupełnie inaczej do imprez zwanych turniejami Masters czy do Wielkich Szlemów. Prestiż imprezy, a także pula nagród w obecnych czasach wpływa na determinację do osiągnięcia celu, a więc wygrania turnieju. Nie jest to chyba żadną tajemnicą.

Skoro turnieje Masters i Wielkie Szlemy są dla najlepszych tenisistów imprezami docelowymi, to poprzedzające je turnieje mogą traktować nie tyle z przymrużeniem oka, co jako solidne przygotowanie i szlifowanie formy.

Rodzaj nawierzchni kortu

W tenisie ziemnym rodzaj nawierzchni odgrywa zdecydowanie większą rolę, niż przeciętnemu kibicowi może się wydawać. Przykładowo Rafael Nadal nie ma sobie równych na mączce, ale na kortach trawiastych już tak dobrze sobie nie radzi. To tylko jeden z wielu przykładów. Część tenisistów uwielbia korty szybkie, inni bardziej techniczne, a jeszcze pozostali te, które dają przewagę przy mocnym serwisie.

Faza sezonu, faza turnieju i strategiczny rozkład sił

Ważne jest też, w jakim momencie sezonu się znajdujemy. Tenisiści to także ludzie, którzy nie mogą przecież przez cały rok grać na pełnych obrotach. Jak w każdym sporcie, tak samo i w tenisie, kluczowy jest odpowiedni rozkład sił. I tak oto, kiedy zbliża się Wielki Szlem, czołowi gracze mogą nieco spuścić z tonu, żeby przygotować się do jednej z najważniejszych imprez sezonu.

Deble i miksty a mecze 1 na 1

Warto zwracać uwagę na charakter meczu. Największym prestiżem cieszą się mecze singlowe, ale często tenisiści biorą udział jednocześnie w grze podwójnej. Zawsze jednak będą preferować singla, kosztem debla, jeżeli będą musieli podjąć taką decyzję. Stąd jeżeli Hurkacz walczy o półfinał Wielkiego Szlema w singlu i w deblu, to logiczne jest, że więcej sił będzie chciał zachować na pierwszą rywalizację.

Przebyte kontuzje

Warto być na bieżąco z wszelkimi kontuzjami i urazami. Zarówno tymi obecnymi, jak i już przebytymi. Jak wiadomo kontuzje lubią się odnawiać. Zwłaszcza, że kalendarz tenisowy jest napięty i tenisiści często przystępują do rywalizacji nie w pełni dyspozycji. Kiedy tenisista gra z kontuzją lub bezpośrednio po niej, wątpliwe może być utrzymanie równej formy przez cały mecz, a co dopiero przez cały turniej.

Poprzednie spotkania tych samych tenisistów i tenisistek

Kluczowym aspektem jest również sprawdzanie historii bezpośredniej rywalizacji. Jeżeli to już drugi lub któryś z kolei mecz obu tenisistów, warto sprawdzić, jak wyglądały ich poprzednie wyniki. Może jeden tenisista nie przegrał jeszcze z drugim bądź wygrał zdecydowaną większość poprzednich pojedynków?

Gdzie typować tenisa?


Jak wybrać bukmachera do kuponów na tenisa?


Chcąc znaleźć właściwego bukmachera na obstawianie tenisa, warto przeprowadzić choćby krótką analizę dostępnych ofert. I tak oto, sprawdzanie bukmacherów należy rozpocząć od porównania kursów i zakładów. Im kursy wyższe, a zakładów więcej, tym lepiej dla typerów. Dobry bukmacher powinien dostarczać także zakłady na żywo, transmisje meczów online, wygodne wpłaty i wypłaty oraz aplikację mobilną.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×