Jak typować F1? Poradnik budowania kuponów bukmacherskich na formułę 1

Fanów sportów samochodowych czy motocyklowych w naszym kraju nie brakuje. Prym wśród nich wiedzie oczywiście Formuła 1, którą można również obstawiać u bukmacherów. A jak wyglądają zakłady na F1?

Daniel Lewandowski
Daniel Lewandowski
Jak skutecznie obstawiać formułę 1? AFP / Jak skutecznie obstawiać formułę 1?

Jak typować F1? Jak budować skuteczne kupony na wyścigi formuły 1?


Obstawianie formuły 1 z pewnością nie jest najłatwiejsze. Żeby w ogóle wziąć się za typowanie tej dyscypliny warto posiadać choćby minimalną wiedzę na temat samych wyścigów czy teamów i ich bolidów - te informacje mogą być kluczowe podczas wyboru zakładu. Na co zatem zwrócić uwagę obstawiając F1?

Typowanie F1 - rodzaje rynków do obstawiania formuły 1


Kluczowe dla typowania niemal każdego sportu jest przejrzenie wszystkich możliwości, jakie dają bukmacherzy, a więc warto zwrócić uwagę na rynki zdarzeń. A czym one w ogóle są? W zakładach bukmacherski jako “rynek” rozumie się rodzaje zakładów oferowanych przez firmy przyjmujące zakłady na konkretne wydarzenie sportowe - w tym wypadku wyścig F1.

Zwycięzca wyścigu


Najbardziej klasyczne typy na F1 dotyczą oczywiście wskazania zwycięzcy wyścigu. Tutaj poza przejrzeniem kierowców z czołówki istnieje jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Chodzi między innymi o tor, na którym odbywać się będzie wyścig, ponieważ od jego specyfiki zależy naprawdę wiele. Do tego dochodzi oczywiście forma kierowców i ich występy w ostatnich zawodach. W F1 jednak o powodzeniu decydują czasami tysięczne sekundy, które po kwalifikacjach decydują o rozstawieniu na starcie. Bez wątpienia zakłady bukmacherskie na F1 są niezwykle ciekawe i godne uwagi, jednak z zastrzeżeniem, że posiada się na ten temat stosowną wiedzę.

H2H, czyli head to head


Poza wskazaniem zwycięzcy konkretnego wyścigu, można również pokusić się o obstawienie pojedynku H2H, a więc, który z kierowców zajmie wyższą pozycję w nadchodzących zawodach. Na tego typu zdarzenia kursy są dość interesujące, ponieważ zestawiani są ze sobą zawodnicy będący albo na podobnym poziomie, albo o zbliżonej postawie na danym torze, dzięki czemu kursy bukmacherskie na F1 mogą przynieść profit nawet na zakładach SOLO.

Pozycja końcowa


Nieco bezpieczniejsze zakłady na F1 dotyczą wskazania pozycji końcowej. Zwykle nie ma możliwości wytypowania chociażby tego, który z kierowców zajmie 6. czy 10. miejsce, ale już wskazanie zawodnika, który stanie na podium czy będzie w TOP 5 wyścigu jest już udostępniane przez bukmacherów. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu zdarzenia nie mają zbyt wysokich kursów, bowiem są stosunkowo łatwe do przewidzenia. W końcu niemal rok w rok na przestrzeni trwającego sezonu wyłania się kilku kierowców, którzy walczą o najwyższe cele i wtedy wskazanie najlepszej trójki czy piątki podczas poszczególnych zawodów jest bardzo prawdopodobne.

Oferty specjalne w rynkach formuły 1

Decydując się na obstawianie F1, można rozważyć również zakłady specjalne, które tworzone są niemal na każdy wyścig. Zwykle dotyczą one zdarzeń mniej popularnych bądź wyjątkowych i za takie można uznać chociażby to, czy na tor wyjedzie samochód bezpieczeństwa lub ilu zawodników wypadnie z rywalizacji podczas trwania zawodów. Ponadto do zakładów specjalnych zalicza się także zdarzenia łączone, które mogą dotyczyć między innymi zakładu na to, że obaj kierowcy danego zespołu znajdą się na podium czy będą w TOP 5.

Typowanie na żywo - jak obstawiać F1 live?


Niezwykle interesujące jest również obstawianie formuły 1 na żywo. Każdy wyścig to osobna historia i tak naprawdę w każdym dzieje się coś specjalnego. Żeby jednak typowanie tej dyscypliny na żywo było efektywne, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Przede wszystkim, jeśli chce się reagować na to, co dzieje się na torze, to trzeba oglądać transmisję na żywo. Tylko wtedy każdy znający się na tym sporcie typer będzie w stanie wyłapać każdy szczegół, który następnie można zamienić na ciekawy typ bukmacherski. F1 jest bowiem na tyle specyficznym sportem, że mnóstwo czynników zewnętrznych ma wpływ na ostateczne rezultaty wyścigu. Jednym z nich jest pogoda, która potrafi przetasować stawkę, a także chociażby wspomniany już samochód bezpieczeństwa. Wtedy bowiem kierowcy muszą dostosować swoją prędkość do wymogów narzuconych z góry i cała wypracowana przewaga czołówki zostaje zniwelowana praktycznie do zera i wyścig zaczyna się niemal od początku.

O tym trzeba pamiętać typując F1


Obstawianie formuły 1 nie jest aż tak proste, jak mogłoby to się wydawać. Nie wystarczy bowiem przejrzeć kursów bukmacherskich oraz rankingu i typować zakładów wyłącznie na tej podstawie. Co ma więc wpływ na typy bukmacherskie? F1 ma przynajmniej kilka niezwykle istotnych aspektów, bez których nie warto podchodzić do obstawiania. O co konkretnie chodzi?

Ranga wyścigu


Sezon jest naprawdę długi i podczas niego odbywa się blisko 25 wyścigów. Oczywiście każdy punktowany jest tak samo, jednak istnieje kilka bardziej prestiżowych zawodów, chociażby podcza Grand Prix Monaco, we Włoszech, a także na zakończenie sezonu w Abu Dhabi.

Sprzęt


Jednym z kluczowych czynników, który ma największy wpływ na zakłady bukmacherskie na F1 jest bez wątpienia posiadany przez zawodników sprzęt, a konkretniej: bolid. Każdy z zespołów posiada bowiem własnych konstruktorów, a także odpowiednio przygotowane silniki czy opony. W czołówce od lat znajdują się zespoły z silnikami od Ferrari czy Mercedesa, a kiedy połączyć ten sprzęt ze świetnymi kierowcami, to można być pewnym, że tacy zawodnicy będą walczyć o czołowe lokaty. Trzeba więc mieć to na uwadze podczas obstawiania formuły 1.

Faza sezonu i strategiczny rozkład sił


Nie bez znaczenia podczas zakładów bukmacherskich na F1 jest także faza sezonu, bowiem jak już zostało to wspomniane - kierowców czekają 24 starty przez blisko 8 miesięcy roku. Z tego też względu nie ma się co dziwić, że zawodnicy miewają lepsze i gorsze momenty i decydując się na obstawianie formuły 1 warto prześledzić, jak w ostatnich tygodniach radzili sobie kierowcy. Do tego warto przyjrzeć się ich pozycji zajmowanej w klasyfikacji generalnej, bowiem kiedy zbliża się koniec sezonu, a różnice punktowe są niewielkie, to walka o najwyższe lokaty jest jeszcze bardziej zacięta, niż podczas pierwszych zawodów w danym roku.

Pogoda


Najbardziej nieprzewidywalnym czynnikiem jest pogoda. Kiedy podczas kwalifikacji czy wyścigów pojawią się opady deszczu, to można być pewnym, że kilku zawodników przedwcześnie zakończy jazdę - czy to z powodu wypadnięcia z toru, czy zderzenia z innym kierowcą. Do tego w wielu przypadkach dochodzi do przetasowań, ponieważ zespoły muszą manewrować i dobrać odpowiednie ogumienie, a w przypadku błędów sztabu czy zawodników, tracą oni cenne sekundy i tym samym miejsca, bądź w drugą stronę - pną się wyżej i zyskują na zmianie pogody. Są też oczywiście zawodnicy, którzy nie potrafią jechać w deszczu czy na mokrym torze.

Możliwości jest wiele, ale jeśli typując dany wyścig przejrzy się prognozę pogody oraz zwróci uwagę na to, jak dany kierowca radzi sobie podczas takich warunków, to bez wątpienia będzie łatwiej o ciekawy i możliwy do trafienia typ.

Przebyte kontuzje kierowców


Oczywiście kontuzje u kierowców F1 się zdarzają, ale urazy w tym sporcie nie są aż tak częste, jak w przypadku innych sportów, w szczególności tych drużynowych. Wypadki - czasem nawet wyglądające dramatycznie - zdarzają się, jednak aktualnie bolidy są skonstruowane w taki sposób, aby bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu. Jeśli już jednak dany kierowca nabawi się kontuzji, to warto o tym pamiętać po jego powrocie do jazdy. Każdy sportowiec potrzebuje bowiem czasu, żeby wrócić na odpowiednie tory i tak samo wygląda to w F1. Z tego też względu warto odpuścić typowanie zakładów na takiego kierowcę od razu po jego powrocie.

Najlepszy bukmacher do kuponów na F1Jak wybrać bukmachera do typowania formuły 1?


Skoro wiadomo już jak wygląda obstawianie formuły 1, to można zwrócić jeszcze uwagę na jeden, bardzo ważny aspekt. Chodzi tutaj o wybór bukmachera, u którego takie zakłady na tę dyscyplinę obstawiać. Tak naprawdę F1 jest na tyle popularna, że znaleźć ją można u wszystkich legalnie działających w naszym kraju operatorów. Żeby jednak wybrać najlepszego, warto przyjrzeć się kilku czynnikom.

Pierwszy z nich dotyczy samej oferty, a dokładniej jej różnorodności. W końcu im więcej rynków zdarzeń na dany wyścig, tym szanse znalezienie ciekawego typu bukmacherskiego będą większe. Warto więc prześledzić rynek wzdłuż i wszerz, aby znaleźć taką firmę, która posiada najbardziej różnorodną ofertę.

Ponadto niezwykle ważne są również kursy bukmacherskie. F1 nie należy w końcu do najpopularniejszych dyscyplin u bukmacherów, więc marża u większości z nich będzie stosunkowo spora. I właśnie tutaj kolejne zadanie przed typerem, aby znaleźć taką firmę, która ma najniższą marżę. Oznacza ona bowiem wyższe kursy, co w szczególności interesuje właśnie graczy. A wartości kursowe mogą się bardzo różnić, co ma przełożenie oczywiście na potencjalne wygrane. Wybór odpowiedniego bukmachera nie jest prosty, ale dzięki analizie rynku każdy będzie w stanie znaleźć tego idealnego.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×