Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Piast Gliwice pierwszym klubem piłkarskim z wirtualną reprezentacją!

Piast Gliwice to jeden z nielicznych klubów piłkarskich w Polsce, który postanowił zainwestować w sekcję esportową. Po League of Legends i indywidualnych zawodnikach w FIFA 19 drużyna z Gliwic pozyskała dywizję w FIFA 19, ale w trybie 11 na 11.
Tomasz Szczygieł
Tomasz Szczygieł
Logo Piast Gliwice Esports Materiały prasowe / Logo Piast Gliwice Esports

Już 21 września wystartują profesjonalne rozgrywki FIFA 19 w trybie Wirtualnych Klubów. Mowa oczywiście o Polskiej Lidze Wirtualnych Klubów (PLWK). Wirtualne Kluby to rodzaj rozgrywki w FIFA 19, który ma na celu odtworzenie realiów piłki nożnej z prawdziwego zdarzenia. W meczu bierze udział 22 zawodników, w tym dokładnie tyle samo wirtualnych piłkarzy. Każdy gracz odpowiedzialny jest za jednego piłkarza na boisku.

Mówi się, że Piast Gliwice jest jedynym klubem z ekstraklasy, który zainwestował w rozgrywki Polskiej Ligi Wirtualnych Klubów. Jesteśmy klubem sportowym, który angażuje się w esport - mówi Marcin Bujnowicz, udziałowiec i wiceprezes zarządu spółki E-Games, zarządcy sekcji Piast Gliwice Esports. W swych strukturach posiadamy już dywizję FIFA 1vs1, więc naturalnym było poszerzenie naszej działalności o tryb gry 11 na 11, czyli Wirtualne Kluby. Było to tym łatwiejsze, że nasz zawodnik Bartosz "seVen" Majewski rozegrał kilka meczów w FC Awangarda i informował nas o sytuacji w drużynie. Jestem pod szczególnym wrażeniem chłopaków, ich podejścia do treningów i meczów, ale przede wszystkim do życia. Po wspólnych rozmowach z zawodnikami i kapitanem drużyny Patrykiem "splndd" Pliszką doszliśmy do wniosku, że warto połączyć siły. Przekonał mnie także profesjonalizm organizatorów rozgrywek PLWK, czyli panów Bartosza Fatygi i Marcina Gołębiowskiego.

Często zamiłowanie do piłki nożnej idzie w parze z zainteresowaniem serią gier FIFA. Nie inaczej jest w przypadku nowych graczy Piasta. Cieszymy się, że łączymy siły z Piastem Gliwice Esports - komentuje Patryk "splndd" Pliszka, kapitan i jeden z założycieli zespołu FC Awangarda PS4. Na co dzień wszyscy jesteśmy fanami piłki nożnej. Zresztą większość z nas wywodzi się ze środowiska Awangardy Piłkarskiej (stąd nazwa FC Awangarda - przyp. red.), grupy zrzeszającej prawie 13 tys. sympatyków piłki nożnej. Nasza drużyna liczy 19-stu zawodników, którzy od 1.5 roku grają wspólnie pod szyldem Awangardy. Trenujemy przez 5 dni w tygodniu. Jesteśmy nastawieni na czerpanie przyjemności z gry. Większość zawodników normalnie pracuje lub się uczy, ma pozakładane rodziny. Organizujemy treningi i mecze tak, aby nie kolidowały one z życiem osobistym bądź zawodowym. Przejście pod skrzydła Piasta Gliwice Esports to dla nas ogromne wyróżnienie. To szansa na zwrócenie uwagi na to, co robimy, czemu poświęcamy tyle czasu, czyli - parafrazując tytuł książki byłego trenera reprezentacji Polski Jerzego Engela "Futbol na "jeszcze jak!"". Pragniemy, aby nasza pasja znaczyła coś więcej, niż tylko granie dla funu czy rozrywki.

Zarząd Polskiej Ligi Wirtualnych Klubów głęboko wierzy, że zainteresowanie ze strony Piasta przyciągnie za sobą także inne drużyny z ekstraklasy. Współpraca z Piastem Gliwice Esports to szansa na profesjonalizację sceny Wirtualnych Klubów - mówi Bartosz "Orayu" Fatyga, CEO projektu. Wspólnie z Marcinem Gołębiowskim zbudowaliśmy "kręgosłup PLWK" w postaci zarządu i administracji oraz wyselekcjonowaliśmy najlepiej naszym zdaniem zarządzane zespoły. Staraliśmy się przy tym zwrócić uwagę klubów piłkarskich. Cieszymy się, że Piast Gliwice Esports jako pierwszy i na razie jedyny odpowiedział pozytywnie na nasze zaproszenie i połączył siły z FC Awangarda PS4. To szansa na dołączenie do PLWK kolejnych klubów piłkarskich, a może nawet samej Ekstraklasy S.A.

ZOBACZ WIDEO "TaZ" w CS jak Kubiak w siatkówce? "Mogę tylko podziękować za takie porównanie"

W Europie swoje wirtualne drużyny w trybie gry FIFA 11 na 11 mają kluby piłkarskie, takie jak: angielski Queens Park Rangers, hiszpańska Valencia czy portugalski Sporting Lizbona. W Polsce jesteśmy pionierami - stwierdza Mateusz Brzyżkiewicz, dyrektor sekcji. Łącząc siły z ligą PLWK i zespołem FC Awangarda PS4 mamy szansę przybliżyć tę formę wirtualnej rywalizacji naszym kibicom, zarówno tym piłkarskim, jak i esportowym. Tryb Wirtualnych Klubów pojawił się w 2012 roku i od tego momentu wielu graczy zakochało się w tej formie rywalizacji. Liga ma jednoczyć uczestników rozgrywek z kibicami wirtualnej odmiany piłki nożnej, których w naszym kraju nie brakuje. Bo jak głosi hasło przewodnie PLWK: "W piłkę nożną gra się w jedenastu."

Do Polskiej Ligi Wirtualnych Klubów przystąpi szesnaście zespołów, czyli aż 352 zawodników. Mecze ligowe będą rozgrywane 3 razy w tygodniu. Wybrane starcia będzie można obejrzeć na żywo, a więcej informacji będzie dostępnych na stronie esportcup.pl. Uczestnictwo w PLWK daje także możliwość uzyskania awansu do odpowiednika popularnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej - Virtual Pro Gaming.

Czy kluby z Ekstraklasy pójdą śladem Piasta Gliwice?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja Prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×