WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

FIFA 19 może naruszać ustawę hazardową

W połowie roku Belgia i Holandia rozpoczęły walkę z mikrotransakcjami obejmując gry sieciowe regulacjami prawnymi. Już wkrótce możemy do nich dołączyć, ponieważ Ministerstwo Finansów oskarżyło wydawcę gry FIFA 19 o łamanie ustawy hazardowej w Polsce.
Grzegorz Cyga
Grzegorz Cyga
Materiały prasowe / Fifa 19

Jak podaje serwis komputerswiat.pl, 7 listopada 2018 roku do siedziby Electronic Arts w Redwood City (Kalifornia, USA) wpłynęło pismo od Ministerstwa Finansów i Służby Celnej w Polsce. Dzięki kancelarii prawnej Transtica, a dokładniej inicjatywie Toma Rollauera, wydawca gry FIFA 19 otrzymał doniesienie, jakoby gry z tej serii miały naruszać ustawę hazardową obowiązującą w Polsce.

Autor pisma, Tom Rollauer przyznaje, że jest aktywnym graczem gier FIFA i nie zgadza się z obecną polityką firmy, gdzie jednym ze źródeł stałego dochodu są paczki Ultimate Team, które gracze kupują za wirtualną walutę lub wykupioną za prawdziwe pieniądze: - Po dwóch latach przerwy zakupiłem Fifę 19 i po krótkim czasie stwierdziłem, że to już nie jest gra sportowa, ale maszynka do zarabiania pieniędzy. Obecnie EA kładzie nacisk tylko i wyłącznie na tryb UT. Z tym oczywiście wiąże się sprzedaż paczek z kartami. Podejrzewam, że sprzedaż samej gry to niewielka część zysków EA. Tak naprawdę duże pieniądze płyną ze sprzedaży tzw. loot boksów. To bardzo nieetyczne - wyznaje w serwisie cdaction.pl

Dlatego też do Electronic Arts trafiło zawiadomienie o naruszeniu postanowień zawartych w ustawie hazardowej z dnia 19.11.2009 r., które mówią: "Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości".

W swoim piśmie Rollauer powołuje się na fakt, iż gry z serii FIFA są przeznaczone dla osób od trzeciego roku życia. Oznacza to, że dużą częścią społeczności stanowią osoby niepełnoletnie, a te do czasu osiągnięcia pełnoletności nie mogą uczestniczyć w grach losowych (z wyjątkiem loterii fantów i promocji).

Jeszcze tego samego dnia polski oddział Electronic Arts Polska wystosował odpowiedź na prośbę redakcji komputerswiat.pl:

- Głęboko wierzymy, że nasze gry są tworzone i wprowadzane na rynek z zachowaniem wszelkich zasad etycznych i prawnych obowiązujących na całym świecie i traktujemy te zasady bardzo poważnie. Zależy nam, aby nasi gracze mieli pozytywne i uczciwe doświadczenia w obcowaniu z naszymi grami i przykładamy wielką wagę aby upewnić się, że nasze gry są promowane w sposób odpowiedzialny, w zgodzie z lokalnie obowiązującym prawem. Jednocześnie staramy się dać graczom możliwość wyboru sposobu w jaki chcą grać i czy chcą dokonywać opcjonalnych, dodatkowych zakupów w grach traktując nasze zobowiązania w stosunku do tych graczy, zwłaszcza dzieci bardzo poważnie. Co ważne, na każdej platformie istnieją narzędzia kontroli rodzicielskiej pozwalające rodzicom upewnić się, że ich dzieci mają zapewnioną bezpieczną, rozsądną i odpowiedzialną zabawę. Narzędzia te umożliwiają rodzicom dokonanie wyboru w jaki sposób ich dzieci mogą grać w gry, włączając w to kontrolę nad dostępnością i wysokością wydatków, ilością czasu spędzonego w grze i rozgrywkach sieciowych oraz współdzieleniem informacji z innymi graczami - czytamy na komputerswiat.pl.

W maju tego roku dyrektor generalny, Andrew Wilson oświadczył, że mimo nowych regulacji prawnych w Belgii i Holandii, paczki FIFA Ultimate Team pozostaną w grze. Zdaniem Wilsona, nie są one elementem hazardu, ponieważ gracz zawsze wie ile kart zawiera dany pakiet, a ponadto gra nie umożliwia odsprzedania zawartości za prawdziwą gotówkę. Dodatkowo w 2018 roku do gry wprowadzono system, który dokładnie informuje konsumentów jaka szansa jest na wylosowanie danego elementu.

ZOBACZ WIDEO: Jego rodzice narzekali, że traci czas na gry. Teraz zarabia do 100 tys. dolarów rocznie

Czy uznajesz paczki FIFA Ultimate Team za formę hazardu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
komputerswiat.pl

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×