EURO 2008: Historyczne zwycięstwo Szwajcarii (relacja)

Reprezentacja Szwajcarii w meczu o prestiż pokonała 2:0 Portugalię, dzięki czemu odniosła swoje historyczne zwycięstwo w Mistrzostwach Europy. O triumfie współgospodarzy ME zadecydowały dwie bramki Hakana Yakina. Trzeba jednak przyznać, że goście grali w dość mocno osłabionym składzie.

Adam Kiołbasa

W pierwszej połowie minimalną przewagę posiadali podopieczni Luiza Felipe Scolariego, ale pomimo to bramki nie padły. Dobre spotkanie po raz kolejny rozgrywał Pepe, a także na co dzień rezerwowy Ricardo Quaresma. W 14. Nani padł w polu karnych Szwajcarii i wydawało się, że był faulowany przez Stephana Lichsteinera, ale sędzia nie zdecydował się wskazać na jedenasty metr.

W 16. groźny strzał oddał Valon Behrami, jednak Ricardo stanął na wysokości zadania. Po chwili po drugiej stronie w poprzeczkę trafił Pepe. W 19. po główce Bruno Alvesa ładną interwencją popisał się Pascal Zuberbuehler.

Po kilku minutach bez groźniejszych strzałów, w 32. gola mógł zdobyć Hakan Yakin, ale golkiper Brazylijczyków Europy stanął na wysokości zadania. Od tego momentu już nie było okazji ku temu, aby wynik uległ zmianie, co oznacza, że w pierwszej odsłonie bramki nie padły.

Po zmianie stron nadal było dość ciekawie. W 53. na listę strzelców mógł się wpisać Nani, ale trafił w słupek. Kilka minut później blisko zdobycia bramki był Quaresma, a w 62. Pepe prawie pokonał swojego bramkarza.

Na gola trzeba było czekać do 71. minuty, kiedy to po asyście Derdiyoka swojego drugiego gola w turnieju zdołał zdobyć Hakan Yakin. W 81. Fernando Meira faulował we własnym polu karnym i sędzia bez wahania wskazał na jedenasty metr. Z wykorzystaniem rzutu karnego problemów nie miał Yakin i było już 2:0.

Goście starali się strzelić bramkę, ale ta sztuka już im się nie udała. Żegnająca się z Mistrzostwami Europy Szwajcaria zatem odniosła historyczne zwycięstwo w tego typu turnieju i tym samym z honorem pożegnała się z EURO.

Szwajcaria - Portugalia 2:0 (0:0)
1:0 - Yakin 71'
2:0 - Yakin (k.) 83'

Szwajcaria: Pascal Zuberbuehler, Stepchan Lichsteiner (84' Stephane Grichting), Patrick Muller, Phillippe Senderos, Ludovic Magnin, Valon Behrami, Gelson Fernandes, Gokhan Inler, Johan Vonlanthen (61' Tranquillo Barnetta), Hakan Yakin (86' Ricardo Cabanas), Eren Derdiyok.

Portugalia: Ricardo, Miguel, Pepe, Bruno Alves, Paulo Ferreira (43' Jorge Ribeiro), Fernando Meira, Miguel Veloso (71' Joao Moutinho), Raul Meireles, Ricardo Quaresma, Nani, Helder Postiga (74' Hugo Almeida).

Żółte kartki: Yakin, Vonlanthen, Barnetta (Szwajcaria) oraz Ferreira, Ribeiro, Meira (Portugalia).

Sędzia: Konrad Plautz (Austria).

Widzów: 42500.