Euro 2016: Hiszpanie śrubują nieprawdopodobne rekordy

Reprezentacja Hiszpanii śrubuje rekordy mistrzostw Europy pod względem kolejnych spotkań bez porażki i bez straconego gola.

Maciej Kmita
PAP/EPA / OLIVER WEIKEN

W dwóch pierwszych kolejkach mistrzostw Europy 2016 Hiszpania pokonała Czechy (1:0) i Turcję (3:0), dzięki czemu zapewniła już sobie awans do 1/8 finału. Wygrywając z Czechami i Turcją ekipa Vicente del Bosque przedłużyła do 14 serię spotkań bez porażki na mistrzostwach Europy - to passa, którą Hiszpanie pielęgnują już od ośmiu lat!

Hiszpanie są niepokonani na mistrzostwach Europy już od meczu 1. kolejki Euro 2008, gdy ograli 4:1 Rosję. Potem w fazie grupowej wygrali też ze Szwecją (2:1) i Grecją (2:1), w ćwierćfinale po karnych wyeliminowali Włochy, w półfinale znów pokonali Rosję (3:0), a w finale okazali się lepsi od reprezentacji Niemiec (1:0).

Udział w Euro 2012 La Furia Roja zaczęła od remisu z Włochami (1:1), by potem zdobyć komplet punktów w meczach z Irlandią (4:0) i Chorwacją (1:0). Z kolei w fazie pucharowej Hiszpanie rozprawili się z Francją (2:0) i Portugalią (0:0, karne), a w finale rozbili 4:0 Italię.

Od meczu 2. kolejki Euro 2012 trwa też seria Hiszpanii bez straconego gola - po meczu z Turcją licznik spotkań z czystym kontem wskazuje już siedem. W pięciu pierwszych w bramce Hiszpanii stał Iker Casillas, a podczas Euro 2016 numerem jeden w drużynie trzykrotnych mistrzów Europy jest David de Gea. W przeliczeniu na minuty bramkarze reprezentacji Hiszpanii są niepokonani na Euro już od 689 minut.