KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Exodus selekcjonerów po Euro 2016. Już dziesięciu opuściło swoje stanowiska

Blisko połowa drużyn narodowych, które brały udział w mistrzostwach Europy, zmienia selekcjonerów. Jako dziesiąty odszedł Marc Wilmots, chociaż doprowadził Belgię do ćwierćfinału.

Konrad Kostorz
Konrad Kostorz
AFP / Franck Fife

Powodem ustąpienia zdecydowanej pięciu trenerów są słabe wyniki ich zespołów. Z tego powodu ze stanowisk postanowili odejść Rumun Anghel Iordanescu, Rosjanin Leonid Słucki, Ukrainiec Mychajło Fomienko, Anglik Roy Hodgson oraz Czech Pavel Vrba.

Na Euro 2016 mocno zawiedli również Szwedzi, jednak w tym przypadku decyzja o zmianie trenera zapadła już przed turniejem - Erik Hamren ogłosił, że opuszcza kadrę po blisko siedmiu latach. Nie popisali się także Hiszpanie, ale Vicente del Bosque najprawdopodobniej bez względu na wyniki odszedłby z reprezentacji z uwagi na wygasający kontrakt i chęć przejścia na emeryturę.

Marc Wilmots został zdymisjonowany, ponieważ belgijska federacja liczyła na więcej niż awans do ćwierćfinału. Antonio Conte sam zrezygnował z prowadzenia Włochów, ponieważ chciał wrócić do futbolu klubowego i objąć Chelsea FC. Nazwisko jego następcy ogłoszono już przed Euro 2016.

Islandię we Francji prowadził trenerski duet Lars Lagerbaeck - Heimir Hallgrimsson, przy czym jasnym było, że dowódcą i pierwszym szkoleniowcem jest doświadczony Szwed. Już na wiele miesięcy przed Euro ustalono, że Hallgrimsson będzie pobierał nauki u Lagerbaecka, by w eliminacjach MŚ 2018 już samodzielnie poprowadzić zespół z wyspy gejzerów.

ZOBACZ WIDEO Rio bez Możdżonka."Zespół już o tym wie" (źródło TVP)

Cztery związki piłkarskie nie znalazły jeszcze nowych selekcjonerów - bez trenera pozostają aktualnie reprezentacje Rosji, Anglii, Hiszpanii oraz Belgii.

Pracy nie straciło po mistrzostwach Europy 14 selekcjonerów. W tym gronie są Gianni De Biasi (Albania), Fatih Terim (Turcja) i Marcel Koller (Austria), chociaż prowadzone przez nie zespoły nie zdołały wyjść z grupy. W przypadku dwóch ostatnich trenerów władze federacji miałyby argumenty przemawiające za ich zwolnieniem.

Zmieniający się selekcjonerzy po Euro 2016:

Zespół Selekcjoner na Euro Nowy selekcjoner Etap na Euro
Rumunia Anghel Iordanescu Christoph Daum faza grupowa
Rosja Leonid Słucki - faza grupowa
Szwecja Erik Hamren Janne Anderson faza grupowa
Ukraina Mychajło Fomienko Andrij Szewczenko faza grupowa
Czechy Pavel Vrba Karel Jarolim faza grupowa
Anglia Roy Hodgson - 1/8 finału
Hiszpania Vicente del Bosque - 1/8 finału
Belgia Marc Wilmots - ćwierćfinał
Włochy Antonio Conte Giampiero Ventura ćwierćfinał
Islandia Lars Lagerbaeck Heimir Hallgrimsson ćwierćfinał

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1)
 • tomekBYDGOSZCZ Zgłoś komentarz
  Rumunia , Rosja, Szwecja, Ukraina i Czechy - zrozumiałe, nie wyjście z grupy gdzie gra połowa Europy, a dalej awansuje 2/3 zespołów to porażka. Anglia - blamaż z Islandią i wszystko
  Czytaj całość
  jasne. Hiszpania - oczywiście nie za porażkę z Włochami tylko za zlekceważenie meczu z Chorwacja i nie wyjście z I miejsca w grupie co dałoby im spokojną drogę do finału! Belgia - zdecydowanie za jeden słaby mecz ale w decydującej fazie - z Walią. Włochy i Islandia - tu raczej, tak jak to jest ujęte w artykule, nie zadecydowały względy sportowe tylko inne powody.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×