KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dlaczego spalone gwizdane są tak późno? Czym jest VAR?

Dlaczego sędziowie w niektórych sytuacja nie decydują się na reagowanie od razu? Wyjaśnieniem jest system VAR, który jest niemalże nieomylny i pozwala na zweryfikowanie sytuacji po zakończeniu akcji.
Sebastian Gryziecki
Sebastian Gryziecki
Kylian Mbappe Getty Images / Aurelien Meunier / Na zdjęciu: Kylian Mbappe

Podczas trwającego turnieju Euro 2020 kilkukrotnie dochodziło do sytuacji, w której sędziowie decydowali się na przerwanie akcji (na przykład w sytuacji gdy zawodnik znajdował się na pozycji spalonej) ze sporym opóźnieniem. 

Żeby zrozumieć dlaczego tak się dzieje należy cofnąć się do 2016 roku. Wtedy to w oficjalnym meczu zadebiutował nowoczesny system VAR (Video Assistant Referee). Istotę VAR-u idealnie tłumaczy znana wszystkim Wikipedia. 

VAR inaczej wideoweryfikacja – system pomocniczy, stosowany w meczach piłki nożnej, mający na celu zapobieganie błędom popełnianym przez sędziów boiskowych. Podczas oficjalnego spotkania piłkarskiego zadebiutował w sierpniu 2016. System ma pomagać sędziom boiskowym, a obsługiwany jest przez specjalnie w tym celu przeszkolonych tzw. sędziów VAR, zwanych też asystentami wideo (AVAR) (pożądanym jest, by zostawali nimi byli lub czynni arbitrzy boiskowi). 


Idealnym przykładem obrazującym wykorzystanie VAR-u i opóźnienie decyzji, jest minimalna pozycja spalona Kyliana Mbappe w spotkaniu z reprezentacją Niemiec na Euro 2020. Arbiter początkowo nie zareagował, pozwalając Francuzom na kontynuację gry, w efekcie czego trójkolorowi zdobyli bramkę. W trakcie akcji na interwencję nie zdecydował się ani sędzia liniowy (chorągiewka nie powędrowała w górę) ani arbiter główny. Dopiero po jej zakończeniu sytuacja została zweryfikowana przy pomocy nagrania wideo przez sędziów obsługujących system VAR. Okazało się, że Mbappe znajdował się na pozycji spalonej i gol nie został uznany. 

Powyższa akcja idealnie oddaje cel działania systemu VAR. W erze, gdy gra staje się coraz szybsza, ludzkie oko nie jest w stanie wyłapać minimalnych różnic pomiędzy zawodnikami. Żeby uniknąć błędnych decyzji mogących wpływać na losy meczu, zdecydowano się na skorzystanie z technologii, która pozwoli na sprawiedliwą rywalizację. 

Kochasz adrenalinę przy kibicowaniu? Przełącz się na pilot.wp.pl i przeżywaj emocje na żywo!

Korzystanie z zaawansowanej techniki zostało wprowadzone w piłce nożnej stosunkowo późno. Od wielu lat technologia ułatwia pracę chociażby sędziom tenisa ziemnego. Popularny system HAWK-EYE (sokole oko) pozwala ocenić co do milimetra czy piłka wyszła na aut. Podobną metodę stosuje się również na siatkarskich parkietach.

ZOBACZ WIDEO: Polacy mogą już żegnać się z Euro 2020? "Nie mamy szans z Hiszpanią i Szwecją"

Czy wiedziałeś czym jest system VAR?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×