Euro 2020: tym razem bez emocji w meczu Holendrów, kolejny zespół z awansem do 1/8 finału

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Olaf Kraak  / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Holandii
PAP/EPA / Olaf Kraak / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Holandii

Reprezentacja Holandii odniosła drugie zwycięstwo w trakcie Euro 2020 i awansowała do fazy pucharowej turnieju. W meczu 2. kolejki grupy C Holendrzy pewnie uporali się z Austrią (2:0).

Zarówno Holendrzy, jak i Austriacy przystępowali do czwartkowej rywalizacji w dobrych humorach po zwycięstwach na inaugurację ME (Holandia po emocjonującej batalii pokonała Ukrainę 3:2, zaś Austria ograła Macedonię Północną 3:1). Zdecydowanym faworytem konfrontacji była holenderska drużyna, która wygrała pięć ostatnich starć z austriacką ekipą.

Potyczka rozpoczęła się znakomicie dla Oranje, gdyż w 11. minucie pewnie rzut karny podyktowany po wideoweryfikacji za faul Davida Alaby na Denzelu Dumfriesie wykorzystał Memphis Depay.

Podopieczni Franka de Boera po wyjściu na prowadzenie starali się kontrolować boiskowe wydarzenia i nie pozwalali na zbyt wiele swoim rywalom, którzy w pierwszej połowie zawodów oddali tylko jeden niecelny strzał.

Aktywny był Depay, który w 24. minucie zagroził bramce strzeżonej przez Daniela Bachmanna, lecz nie był w stanie skompletować dubletu. Zawodnik na co dzień występujący w Olympique'u Lyon tuż przed przerwą miał jeszcze lepszą okazję do zdobycia gola, ale po podaniu od Wouta Weghorsta fatalnie spudłował z pięciu metrów.

Po zmianie stron Holendrzy wciąż dążyli do drugiego trafienia podczas tego meczu, a swoje okazje zmarnowali środkowi obrońcy, czyli Stefan de Vrij oraz Matthijs de Ligt.

Pomarańczowi dopięli swego w 67. minucie. Wówczas Memphis Depay znakomitym podaniem uruchomił rezerwowego Donyella Malena, który pomknął z piłką w kierunku austriackiej bramki. W końcowej fazie akcji piłkarz wyłożył futbolówkę Dumfriesowi, zaś ten dopełnił formalności.

Już do końca spotkania obraz gry nie uległ zmianie i drugi triumf holenderskich zawodników w grupie C mistrzostw Europy stał się faktem.

Na zakończenie fazy grupowej w poniedziałek (21 czerwca) o godzinie 18:00 Holandia zmierzy się z Macedonią Północną, natomiast Austria z Ukrainą.

Euro 2020, 2. kolejka gr. C:

Holandia - Austria 2:0 (1:0) 1:0 - Memphis Depay 11' (k.) 2:0 - Denzel Dumfries 67'

Holandia: Maarten Stekelenburg - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt, Daley Blind (64' Nathan Ake), Patrick van Aanholt (65' Owen Wijndal) - Marten de Roon (74' Ryan Gravenberch), Georginio Wijnaldum, Frenkie de Jong - Wout Weghorst (64' Donyell Malen), Memphis Depay (82' Luuk de Jong).

Austria: Daniel Bachmann - Stefan Lainer, Aleksandar Dragović (84' Philipp Lienhart), Martin Hinteregger, Andreas Ulmer - Christoph Baumgartner (70' Valentino Lazaro), Xaver Schlager (84' Karim Onisiwo), Konrad Laimer (62' Florian Grillitsch), David Alaba - Michael Gregoritsch (62' Sasa Kalajdzić), Marcel Sabitzer.

Żółte kartki: Marten de Roon (Holandia) oraz Daniel Bachmann, David Alaba (Austria).

Sędziował: Orel Grinfeld (Izrael).