KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Snajperzy już czekali na rozkaz. Spadochroniarz miał szczęście, że dostrzegli jeden szczegół

Aktywista Greenpeace'u, który wylądował ze spadochronem na stadionie w Monachium, swoją akcję mógł przepłacić życiem. Snajperzy byli gotowi zestrzelić go i czekali tylko na rozkaz. Mężczyznę uratowało widoczne logo organizacji ekologicznej.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
O krok od tragedii na stadionie w Monachium Twitter / O krok od tragedii na stadionie w Monachium

Ta akcja mogła zakończyć się tragedią. Nad Allianz Areną w Monachium, gdzie odbywał się mecz Euro 2020 Francja - Niemcy, obowiązywał całkowity zakaz lotów. Zatem w sytuacji, gdy pojawił się nad obiektem spadochroniarz, początkowo brano pod uwagę wszystkie scenariusze z atakiem terrorystycznym włącznie.

Dziennik "Bild" zdradza kulisy całej akcji. Jeden z ministrów przyznał, że protestujący miał szczęście, że nie został zestrzelony przez antyterrorystycznych snajperów, którzy nadzorowali zamkniętą strefę nad stadionem. Przed śmiercią aktywistę uratował jeden szczegół.

- Ze względu na logo Greenpeace'u snajperzy nie interweniowali. Ale gdyby policja doszła do innego wniosku, że to może być atak terrorystyczny, lotnik mógł zapłacić życiem - powiedział Joachim Herrmann, minister spraw wewnętrznych Bawarii. Z jego słów wynika, że wystarczył jeden rozkaz.

ZOBACZ WIDEO: Kibice wściekli na piłkarzy po meczu ze Słowacją. "Nie przyszli nam podziękować za doping. Uciekli do szatni"

Logo Greenpeace'u widoczne było na spadochronie. Cała akcja miała zresztą wyglądać inaczej. Nad stadionem miał zawisnąć balon z logiem Volkswagena - jednego ze sponsorów turnieju - i w ten sposób zwrócić uwagę na zaprzestanie produkcji przez koncern silników wysokoprężnych.

Organizacja ekologiczna przeprosiła za wywołane obrażenia u dwóch osób. "Mamy nadzieję, że nikt nie został poważnie ranny. Działania Greenpeace'u są zawsze pokojowe. Niestety tym razem nie wszystko poszło zgodnie z planem. Pilot musiał wykonać awaryjne lądowanie, gdyż ręczna kontrola gazy w spadochronie nie powiodła się" - czytamy w oświadczeniu.

Markus Soeder, premier Bawarii, zapowiedział, że incydent zostanie odpowiednio zbadany, a mężczyźnie grożą poważne konsekwencje. - To było wyraźne naruszenie - mówił. 

Incydent potępiają nawet osoby związane z partią Zielonych. - To zagrażało życiu ludzi i tylko szczęściu zawdzięczamy to, że nic więcej się nie wydarzyło. Siedziałam w pobliżu trybuny prasowej. Paralotniarz przemknął obok mnie około 30 metrów - powiedziała zastępca burmistrza Monachium i członkini Zielonych, Katrin Habenschaden.

Czytaj także:
Jerzy Dudek: Paulo Sousa popełnił kardynalny błąd
Zbigniew Boniek: Gdybyśmy mieli więcej Sousów, nasza piłka by wyglądała lepiej

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (15)
 • Józef Czaszkiewicz Zgłoś komentarz
  Wystarczyłoby, żeby ktoś się zdenerwował i wydał polecenie strzelać... Ten lotniarz ryzykant, to musiał być pusty czerep z "zielonym" (sieczką) w środku :)!
  • z krzyżem na płaszczu Zgłoś komentarz
   Tzn, że aby dokonać w ten sposób udanego zamachu wystarczy "wyposażyć" się w logo organizacji ekologicznej...no brawo!!! Snajperzy i decydent wydający rozkazy do
   Czytaj całość
   natychmiastowego UKARANIA!!!!
   • Ablafaka Zgłoś komentarz
    To nie był spadochroniarz, od kiedy spadochroniarze skaczą mając zamiast spadochronu paralotnię?? W dodatku to był paralotniarz amator, nad trybunami za bardzo się wychylił co
    Czytaj całość
    spowodowało nagłą utratę siły nośnej. Może bym łyknął bajkę o spadochroniarzu gdyby nie to że sam latam na takim samym modelu paralotni :)
    • Bandido Zgłoś komentarz
     Monachium nie jest dobrym miejscem na takie akcje. Ludzie pamiętają co się działo w 1972. naprawdę gdyby go zestrzelili nikt nie poniósłby winy. Powinien zostać zestrzelony, pomyślcie
     Czytaj całość
     gdyby to był prawdziwy terrorysta z bombą albo gazem. Snajperzy powinni być pociągnięci do odpowiedzialności jak maja wątpliwości nie powinni być snajperami.
     • Mr mgr Zgłoś komentarz
      To teraz wystarczy, żeby terroryści założyli koszulkę Greenpeace i po sprawie!
      • jk323 Zgłoś komentarz
       Mój komentarz usunięto a zawierał prawdę-Greenpeace -otworzył swym logo -'furtkę' DLA TERRORYSTÓW.
       • ciocio Zgłoś komentarz
        tym bardziej powinni go odstrzelic
        • Rafi_Piła Zgłoś komentarz
         Nikt takie rozkazu by nie wydał, w co wy wierzycie. Na oczach całego świata, na stadionie pełnym ludzi, ktoś wydaje rozkaz zabicia spadochroniarza? W życie nie uwierzę.
         • Adela Rozen Zgłoś komentarz
          Ciekawe bo jakby go zastrzelili i zawisł na drutach to jakby go ściągali bo drabina by nie wystarczyła...
          • GUNER Zgłoś komentarz
           Paralotnia i spadochron to dwie różne rzeczy. Spadochron inaczej wygląda i nie ma silnika. Tu żadnego spadochronu nie było i pisanie o tym że spadochroniarz wylądował na tym meczu to
           Czytaj całość
           kompletna bzdura.
           • Olo77 Zgłoś komentarz
            Logika: powiedzmy że jestem terrorystą maluje sobie logo takiego Greenu na czaszy i jak rozumiem policja niemiecka z pełnym zaufaniem pozwala takiemu potencjalnemu idio...e wylądować i
            Czytaj całość
            skosić tłum. Bardzo mądre no dogłębnie przemyślane. Takie zerojedynkowe myślenie: "przecież to logo Greenu nikt inny nie może go użyć".
            • Szef na worku Zgłoś komentarz
             Niemcy w wykonywaniu rozkazów są dobrzy.
             • Mercier Skuter Zgłoś komentarz
              Następnym będzie inżynier ze śniadą cerą i z pasem wiadomo jakim
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×