Euro 2020. Anglia nie kalkulowała. Czechom przypomniał się koszmar

Przed meczem z Czechami przez Anglię przeszła dyskusja, które miejsce powinna zająć drużyna Garetha Southgate'a, żeby ułatwić sobie przejście przez Euro 2020. Piłkarze nie kalkulowali i zwyciężyli 1:0 dzięki strzałowi Raheema Sterlinga.

Raheem Sterling cieszy się ze zdobytej bramki PAP/EPA / Matt Dunham / Na zdjęciu: Raheem Sterling cieszy się ze zdobytej bramki
Anglia zdobyła tylko jednego gola we wcześniejszych meczach w grupie Euro 2020. Po pokonaniu 1:0 Chorwacji zremisowała ze Szkocją. Przez 180 minut po trybunach Wembley często niósł się pomruk rozczarowania z powodu nieudanych rozegrań albo zmarnowanych sytuacji podbramkowych zespołu Garetha Southgate'a. Nie minęły dwie minuty spotkania z Czechami i Anglicy ponownie łapali się za głowy. Tym razem po strzale w słupek Raheema Sterlinga.

Sterling wcześnie poprawił się. Była 12. minuta i skrzydłowy strzelił gola na 1:0 dla Anglii. Gospodarze rozegrali atak między zdezorientowanymi Czechami, a egzekutor wykorzystał wrzutkę Jacka Grealisha. W eliminacjach do Euro 2020 Sterling wbił naszym południowym sąsiadom hat-tricka w wygranym 5:0 pojedynku na Wembley i ponownie mocno im szkodził. Został pierwszym Anglikiem od Alana Shearera w 1996 roku, który strzelił dla reprezentacji pierwszego i drugiego gola na Euro.

Czesi stracili pierwsze miejsce w wirtualnej tabeli grupy, po raz pierwszy w turnieju przegrywali i próbowali na to zareagować. Trudno było jednak zaryzykować, skoro Anglia przeprowadzała kolejne ataki. W 28. minucie Harry Kane znalazł się sam na sam z Tomasem Vaclikiem i krytykowanemu ostatnio napastnikowi nie udało się wygrać tej konfrontacji.

Pod bramką Jordana Pickforda kotłowało się przez kilka minut w pierwszej połowie. Podopieczni Jaroslava Silhavego przycisnęli i mieli jedną rewelacyjną szansę na doprowadzenie do remisu. Tomas Soucek, londyńczyk grający w West Hamie United, miał możliwość uciszenia Wembley, ale strzelił nieznacznie obok słupka. Ta sytuacja przypomniała Anglikom, że jednobramkowa zaliczka nie jest bezpieczna.

Wyspiarze zaopiekowali się Patrikiem Schickiem, który strzelił wszystkie gole dla Czech w wygranym 2:0 meczu ze Szkocją i zremisowanym 1:1 z Chorwacją. Na Wembley miał problem z dochodzeniem do sytuacji podbramkowych nawet we fragmencie po przerwie, w którym jego drużyna przejęła inicjatywę. W 75. minucie za bezbarwnego Schicka wszedł Tomas Pekhart - napastnik Legii Warszawa.

Gospodarze dokończyli mecz bez Raheema Sterlinga - piłkarza zaangażowanego w 20 goli w poprzednich 19 meczach Anglii. Sterlinga pożegnała owacja na stojąco. Trudno się temu dziwić, ponieważ swoimi strzałami zapewnił drużynie cztery punkty w grupie Euro 2020. Jego nieobecność przeszkodziła w podwojeniu prowadzenia, ale nie przeszkodziła w utrzymaniu wyniku 1:0.

Anglia wyprzedziła Czechów w tabeli i awansowała z pierwszego miejsca do fazy pucharowej. To oznacza, że pozostanie na czwarty mecz na Wembley i podejmie w pojedynku o awans do ćwierćfinału drugą drużynę z grupy "śmierci" (F). W niej grają między innymi Francja, Portugalia i Niemcy. Czesi zlecieli ze szczytu tabeli na trzecią lokatę.

Czechy - Anglia 0:1 (0:1)
0:1 - Raheem Sterling 12'

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Tomas Kalas, Jan Boril - Tomas Holes (84' Matej Vydra), Tomas Soucek - Lukas Masopust (64' Adam Hlozek), Vladimir Darida (64' Alex Kral), Jakub Jankto (46' Petr Sevcik) - Patrik Schick (75' Tomas Pekhart)

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones (79' Tyrone Mings), Harry Maguire, Luke Shaw - Kalvin Philips, Declan Rice (46' Jordan Henderson) - Bukayo Saka (84' Jadon Sancho), Jack Grealish (68' Jude Bellingham), Raheem Sterling (67' Marcus Rashford) - Harry Kane

Żółta kartka: Boril (Czechy)

Sędzia: Artur Soares Dias (Portugalia)