Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

F1 podjęła decyzję ws. szczepionek. Zmiana stanowiska ws. COVID-19

Formuła 1 w sezonie 2022 zrezygnowała z restrykcji covidowych w padoku, ale wymagała od wszystkich osób w nim obecnych zaświadczenia o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. W roku 2023 sytuacja będzie wyglądać inaczej.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
szczepionka Materiały prasowe / Pixabay / Willfried Wende / Na zdjęciu: szczepionka
Gdy wybuchła pandemia koronawirusa, FIA opracowała specjalny protokół sanitarny dla Formuły 1. Obowiązywał on w sezonach 2020-2021 i obejmował szereg restrykcji. Zobowiązywał on personel F1 m.in. do noszenia maseczek ochronnych i regularnego poddawania się testom na obecność koronawirusa. Otrzymanie pozytywnego wyniku skutkowało wykluczeniem z padoku na okres rekonwalescencji.

Jednak przed sezonem 2022, w związku z częściowym osłabnięciem pandemii koronawirusa na świecie, postanowiono zrezygnować z niektórych obostrzeń. Maseczki przestały być obowiązkowe, podobnie jak badania na obecność COVID-19. FIA i F1 wymagały jednak od każdej osoby w padoku zaświadczenia o przyjęciu wakcyny albo dokumentacji medycznej potwierdzającej przeciwskazania do zaszczepienia.

W komunikacie po środowym spotkaniu Światowej Rady Sportów Motorowych FIA poinformowano, że rok 2023 przyniesie kolejne poluzowanie restrykcji. Zaświadczenie o zaszczepieniu oraz dokumentacja medyczna dotycząca wyłączenia z obowiązku nie będą już obowiązkowe w F1.

ZOBACZ WIDEO: Niespodziewany bohater Polaków na mundialu. "To przykład"
Poluzowanie zasad przez FIA i F1 wynika z faktu, że wiele państw również postawiło na mniej restrykcyjne przepisy antycovidowe i nie wymaga już zaświadczeń czy testów na obecność koronawirusa. Wcześniejszy obowiązek o zaszczepieniu dawał królowej motorsportu gwarancję, że dany pracownik zostanie wpuszczony na teren kraju.

FIA w środowym komunikacie podkreśliła, że osoby z objawami COVID-19 lub pozytywnym wynikiem testu, nadal nie będą mogły pojawiać się w obszarach o sporym zagęszczeniu ludzi. Dotyczy to m.in. padoku, pit-lane czy biura dyrekcji wyścigów.

Powyższa interpretacja oznacza, że jeśli kierowca F1 otrzyma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, to nie będzie mógł pojawić się w padoku i wziąć udziału w wyścigu. W sezonach 2020-2022 takie sytuacje zdarzały się kilkukrotnie. Chociażby w roku 2021 ze względu na chorobę Kimiego Raikkonena szansę występu w dwóch Grand Prix otrzymał Robert Kubica.

Czytaj także:
Ta decyzja zaważy na losach Roberta Kubicy. Ważne głosowanie już w piątek
Lżejsze i dużo krótsze bolidy. F1 czeka kolejna rewolucja

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy zmiana decyzji F1 ws. szczepionek jest właściwa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (2)
 • CR8 Zgłoś komentarz
  Co na to walnięty łopatą? Wszak on jest fachowcem od szczepień, sam został przecież potrójnym szczepanem :)
  • yes Zgłoś komentarz
   Kubica i Obajtek zacierają ręce... Może znowu ktoś będzie miał koronawirusa?
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×