Szok! Red Bull pożegnał polską nadzieję. Koniec marzeń o F1?!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
zdjęcie autora artykułu

Kacper Sztuka po wygraniu włoskiej F4 trafił do F3 i pod skrzydła akademii talentów Red Bull Racing. W niedzielę młody kierowca z Cieszyna poinformował, że jego współpraca z "czerwonymi bykami" dobiegła końca. Co z marzeniami 18-latka o jeździe w F1?

Kacper Sztuka to największy talent polskiego motorsportu od czasów Roberta Kubicy. W zeszłym roku 18-latek z Cieszyna wygrał włoską Formułę 4 i zwrócił na siebie uwagę najlepszych zespołów. Red Bull Racing zaprosił młodego Polaka do swojego programu juniorskiego, co pomogło mu w wywalczeniu miejsca w Formule 3 w cenionym zespole MP Motorsport. W szeregach holenderskiej załogi w przeszłości startował m.in. Max Verstappen.

Tegoroczne wyniki Sztuki w F3 nie były najlepsze, ale kierowca z Polski podkreślał, że ma mniejsze doświadczenie w bolidzie niż większość rywali i ograniczone możliwości testowania. Gdy seria wyścigowa trafiła do Europy, dało się zauważyć progres w tempie cieszynianina. Tymczasem w niedzielę Sztuka niespodziewanie poinformował o zakończeniu współpracy z Red Bullem.

"Chciałem podzielić się z Wami informacją na temat mojego rozwoju i dalszych występów w Formule 3 w obecnym sezonie. W ostatnich tygodniach umowa z juniorskim programem Red Bulla została rozwiązana z inicjatywy partnera" - napisał Sztuka w serwisie X.

ZOBACZ WIDEO: "Najsilniejszy selekcjoner od lat". Jest pod wrażeniem Michała Probierza

"Do momentu zakończenia współpracy moje starty, funkcjonowanie w zespole i progres, który poczyniłem, były pozytywnie oceniane przez wszystkie współpracujące ze mną bezpośrednio osoby. Bardzo dziękuję każdemu, kto był zaangażowany w projekt, którego częścią byłem od listopada 2023 roku" - dodał młody kierowca z Cieszyna.

Co ważne, holenderski zespół MP Motorsport nie zmienia planów dotyczących dalszej współpracy z Polakiem. "W sezonie 2024, dzięki wsparciu moich sponsorów zamierzam wystąpić we wszystkich pozostałych rundach FIA Formula 3 Championship i dalej rozwijać jako kierowca zarówno na torze, jak i poza nim" - zapewnił były już członek akademii talentów Red Bulla.

"Moja determinacja do tego, żeby być najszybszym, wygrywać i któregoś dnia ścigać się z najlepszymi kierowcami na świecie, pozostają niezmienne. Dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Wchodzimy w ostatni etap przygotowań do wyścigu w Barcelonie. Do zobaczenia na torze!" - podsumował Kacper Sztuka.

Polak ma obecnie 6 punktów w klasyfikacji generalnej F3. Daje mu to 19. pozycję w mistrzostwach. Znacznie lepiej od niego wypada Tim Tramnitz. Młody Niemiec wywalczył dotąd 43 "oczka". Trzeci z kierowców MP Motorsport, Alexander Dunne, zdobył 6 punktów.

Czytaj także: - "To dla Polaków dramat". Legenda F1 szczerze o Kubicy - Spięcie w zespole F1. "Nie odłożymy kierowcy na bok"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty