Grand Prix USA w liczbach

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Nie tylko dla Sebastiana Vettela wyścig w USA był szczęśliwy. Valtteri Bottas zdobył swoje pierwsze punkty, a Romain Grosjean w końcu stanął na wyższym stopniu podium.

W tym artykule dowiesz się o:

8. zwycięstwo z rzędu:

Sebastian Vettel dąży do wyrównania rekordu Alberto Ascariego. Włoch na przełomie sezonu 1952-1953 wygrał dziewięć wyścigów z rzędu. Kierowca Red Bulla wygrywając najbliższe Grand Prix Brazylii zrówna się z legendarnym zawodnikiem. Niemiec jednak wygrywając wyścig w USA pobił rekord Michaela Schumachera. Siedmiokrotny mistrz świata w roku 2004 wygrał siedem kolejnych Grand Prix z rzędu.

Sebastian "Dominator" Vettel

Pierwsze punkty w karierze:

Valtteri Bottas w USA zdobył swoje pierwsze punkty w karierze. Kierowca Williamsa powiększył dorobek ekipy z Grove o cztery oczka. Fin pokazał się już z bardzo dobrej strony podczas sobotnich kwalifikacji (wygrał nawet Q1). Ostatecznie do wyścigu ruszył z 8. pola. Z wyścigu najbardziej został zapamiętany z pięknego ataku na Estebana Guttierreza podczas 34. okrążenia.

Klasyfikacja generalna kierowców F1 ->> Klasyfikacja generalna konstruktorów F1 ->>

Hat trick Sebastiana Vettela:

Na torze w Austin, kierowca Red Bulla zdobył swój ósmy "hat trick" w Formule 1, do którego wlicza się zwycięstwo w kwalifikacjach i w wyścigu oraz najszybsze okrążenie w jednym Grand Prix. Sebastian Vettel tym samym zrównał się z Alainem Prostem, który na swoim koncie ma podobne osiągnięcie. Jednak do Michaela Schumachera jeszcze trochę mu brakuje.

9. Podium w karierze:

Romain Grosjean po raz kolejny stanął na podium w swojej karierze. Było to dla Francuza 9 "pudło". Ogólnie Grosjean w sezonie 2013 stawał na podium aż 6 razy i za każdym razem na najniższym podium. Dopiero na torze w Austin udało mu się przerwać passę i do mety dojechał na drugiej pozycji. W klasyfikacji wszech czasów Francuz jest na miejscu 78. Prowadzi Michael Schumacher.

40 najszybszych okrążeń:

Dzięki Sebastianowi Vettelowi, Red Bull Racing ma na swoim koncie 40 najszybszych okrążeń w wyścigach. Stajnia z Milton Keynes w obecnym sezonie zanotowała aż 11 takich osiągnięć (4 razy Mark Webber i 7 razy Sebastian Vettel). Red Bull jednak nie lubi tych rekordów, zwłaszcza jeżeli liderem jest Vettel. Inżynier wyścigowy Niemca często musi hamować kierowcę, aby ten nie ponosił zbędnego ryzyka.