Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

FIA chce skończyć z farsą w kwalifikacjach F1. "Musimy to omówić"

Druga część kwalifikacji do Grand Prix Rosji miała dziwny przebieg. Kilku kierowców pozostało w garażach, bo miało świadomość, że w związku z wymianą silników i tak zostaną przesunięci na koniec stawki. FIA chce skończyć z takimi praktykami.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: start do wyścigu F1

Kilku kierowców przystępowało do kwalifikacji w Soczi ze świadomością, że zostaną karnie przesunięci na polach startowych. W tej sytuacji Max Verstappen, Daniel Ricciardo, Brendon Hartley czy Fernando Alonso nie mieli większej motywacji do rywalizacji o jak najlepszy czas.

Do kuriozalnej sytuacji doszło w Q2, gdy kierowcy Red Bull Racing w ogóle nie opuścili swoich garaży. Podobnie postąpiło Renault, które wolało zakończyć rywalizację na tym etapie kwalifikacji, ale w zamian mieć wolną rękę w wyborze opon na start wyścigu. W efekcie od razu było jasne, kto przejdzie do Q3 i zmierzy się w ostatniej fazie sesji.

Zachowanie z Rosji rozwścieczyło FIA. Federacja zastanawia się teraz nad zmianą przepisów. - Nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, że coś takiego będzie mieć miejsce. Myślę, że jest na to inny sposób, o czym mówiłem niektórym zespołom. Doświadczenia z tego weekendu pokazują, że można nieco zmienić przepisy. Skończylibyśmy z farsą, kiedy to samochody w ogóle nie opuszczają swoich boksów - stwierdził Charlie Whiting, dyrektor wyścigowy F1.

Brytyjczyk ma na myśli konkretną propozycję. - Jeśli masz pięciu kierowców, którzy wiedzą, że dostaną kary, to pozwólmy im się ustawić na końcu stawki w takiej kolejności jakiej się zakwalifikowali. Przynajmniej mieliby o co walczyć, o pozycje 16-20. Musimy to omówić. Szansę na przeforsowanie tego pomysłu są wysokie, bo wydaje mi się to sensowne. Może to rozwiązanie ma pewne wady, o których jeszcze nie wiemy, bo to dość świeża idea - dodał Whiting.

ZOBACZ WIDEO Show Krzysztofa Piątka! Polak z dubletem! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy popierasz zmiany w systemie kwalifikacji F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
motorsport.com
Komentarze (1):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×