Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

F1: Human Rights Watch apeluje ws. Grand Prix Bahrajnu. Chodzi o uwolnienie więźnia politycznego

Formuła 1 została po raz kolejny wezwana do tego, by nie przymykać oczu na łamanie praw człowieka w Bahrajnie. To właśnie w tym kraju odbędzie się wyścig pod koniec miesiąca.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Grand Prix Bahrajnu Materiały prasowe / Pirelli Media / Grand Prix Bahrajnu

Grand Prix Bahrajnu zaplanowano na 31 marca. Wyścig na torze Sakhir po raz kolejny budzi kontrowersje ze względu na sytuację polityczną w kraju. Niedawno organizacje broniące praw człowieka nalegały, by szefowie Formuły 1 wykorzystali swoją pozycję i pomogli w uwolnieniu Najaha Yusufa.

Ponieważ władze F1 nie wykonały żadnego gestu w stronę Yusufa, po raz kolejny zaapelowano w jego sprawie.

Czytaj także: Williams w fazie reorganizacji 

- Organizatorzy wyścigów F1 nie powinni spoglądać na Bahrajn łaskawym okiem tylko dlatego, że organizuje on wielką imprezę i promuje się dzięki niej. Bo równocześnie władze tego kraju zwiększają represje wobec ludzi, którzy są przeciwni goszczeniu F1 - powiedział Minky Worden, dyrektor ds. inicjatyw globalnych w Human Rights Watch.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Czy sportowcy sprawdzają się w polityce? "To są ogromne pieniądze"

Worden zaapelował do F1, aby punktem wyjściowym do organizacji zawodów było poszanowanie podstawowych praw człowieka w danym kraju. - Przyjęcie jasnej polityki w tym zakresie jest najlepszym sposobem na uniknięcie sytuacji, w której dochodzi do represjonowania obywateli - dodał.

Yusuf został skazany na trzy lata więzienia przez władze Bahrajnu. W 2017 roku miał on publikować w social mediach nagrania, w których potępiał obecny reżim. Krytykował też niektóre rozwiązania społeczne i był przeciwny organizacji wyścigu Formuły 1.

Czytaj także: Helmut Marko odpowiedział krytykom

Rząd Bahrajnu zaprzeczył jednak, aby Yusuf trafił do więzienia z powodu krytyki pod adresem tamtejszego wyścigu F1.

Grand Prix Bahrajnu odbywa się od 2004 roku. W sezonie 2011 zawody odwołano z powodu serii protestów, jakie przetoczyły się wówczas przez państwa na Bliskim Wschodzie. Organizatorzy uznali wówczas, że nie są w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa kierowcom, członkom zespołów i kibicom.Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy władze F1 powinny przy organizacji wyścigów zwracać uwagę na prawa człowieka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
The Indenpendent
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×