F1: kolejna zmiana od 2021 roku. Zespoły będą musiały szkolić młodych kierowców w treningach

Twitter / Formula 1 / Na zdjęciu: projekt nowego samochodu F1
Twitter / Formula 1 / Na zdjęciu: projekt nowego samochodu F1

Kolejna zmiana w przepisach F1 od roku 2021. Każdy zespół będzie zmuszony oddać dwie piątkowe sesje treningowe F1 młodym kierowcom. Wszystko po to, aby mogli oni nabywać doświadczenie przed ewentualnym awansem do Formuły 1.

W tej chwili każdy zespół Formuły 1 może zastąpić jednego ze swoich kierowców podczas pierwszego piątkowego treningu. W takiej sytuacji szansę zazwyczaj otrzymują rezerwowi albo młodzi zawodnicy, powiązani w jakiś sposób z ekipą. Widzimy to na przykładzie Williamsa, gdzie w ostatnich dwóch sezonach rezerwowi (Robert Kubica, Nicholas Latifi) dostawali szansę jazdy.

Przy ograniczonej liczbie dni testowych w F1 umożliwia to młodzieży spędzenie większej ilości czasu za kierownicą samochodu F1. W ten sposób cenne doświadczenia zdobywali też m.in. Lando Norris, George Russell i Antonio Giovinazzi czy Charles Leclerc.

Czytaj także: Kubica komentuje trudne warunki w Austin

Od roku 2021 oddanie dwóch sesji treningowych F1 stanie się obowiązkiem, ale pod pewnymi warunkami. Kierowca otrzymujący szansę występu będzie mógł mieć maksymalnie na swoim koncie dwa występy w wyścigach F1. Oznacza to, że Robert Kubica, w przypadku gdyby w roku 2021 był rezerwowym w jednej z ekip F1, nie zyska na nowej regulacji.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio. Iga Baumgart-Witan o końcu kariery: Nie mówię sobie "stop"

Ruch F1 wydaje się być zrozumiały, bo do tej pory zespoły były zmuszone dawać szansę młodym kierowcom w kilku sesjach testowych w ciągu roku. Jednak wydłużający się sezon F1 sprawił, że liczbę dni testowych zmniejszono, co uderzyło rykoszetem w przedstawicieli nowej generacji kierowców.

Kierowca, który dostanie szansę występu w piątkowym treningu, będzie musiał posiadać superlicencję F1 albo określoną liczbę punktów licencyjnych. Aby móc brać udział w sesjach, trzeba posiadać na swoim koncie 25 "oczek". Uzyskanie pełnego prawa jazdy w F1 wymaga 40 punktów licencyjnych.

Czytaj także: Postulat Roberta Kubicy nie został spełniony

Punkty licencyjne zdobywa się poprzez występy i sukcesy w niższych seriach wyścigowych, jak Formuła 2 czy Formuła 3. Można je też kolekcjonować w innych kategoriach, np. w Formule E czy wyścigach długodystansowych.

Źródło artykułu: