Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

F1. FIA ogłosiła zmiany w przepisach. Cios wymierzony w Ferrari

FIA ogłosiła w piątek zmiany w przepisach Formuły 1. W efekcie do przegłosowania nowych propozycji w określonych przypadkach wystarczy zwykła większość. W ten sposób Ferrari stoi na straconej pozycji w kontekście blokowania cięć kosztów.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Sebastian Vettel Materiały prasowe / Ferrari / Na zdjęciu: Sebastian Vettel

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami coraz większego napięcia pomiędzy Ferrari a przedstawicielami mniejszych ekip. Włosi nie chcą bowiem słyszeć o tym, by od roku 2021 limit wydatków w Formule 1 wynosił 100 mln dolarów. Do tej pory stajnia z Maranello miała po swojej stronie regulamin F1 - do przeforsowania takiego pomysłu konieczna była zgoda wszystkich ekip.

To się zmieniło w piątek, po tym jak FIA ogłosiła zmiany w Międzynarodowym Kodeksie Sportowym F1. Światowa federacja dała sobie prawo, by w określonych sytuacjach decydować o nowych przepisach za sprawą zwykłej większości głosów.

Wspomniana reguła będzie mieć zastosowanie, jeśli FIA uzna, że omawiany przepis ma za zadanie "chronić mistrzostwa świata F1". Obniżenie limitu wydatków, w celu uratowania mniejszych zespołów królowej motorsportu, można podciągnąć pod tę sytuację.

ZOBACZ WIDEO: Zakażony koronawirusem sportowiec ostrzega chorych. "To rozwala psychikę"

Ferrari jako producent dostarcza silniki Alfie Romeo i Haasowi. Ponadto przeciwny ograniczaniu wydatków jest też Red Bull Racing, do którego należy również Alpha Tauri. Teoretycznie możliwa jest zatem sytuacja, w której "nie" dalszemu cięciu kosztów powie pięć zespołów, a pięć będzie na "tak".

Problem w tym, że takim ekipom jak Alfa Romeo, Haas czy Alpha Tauri powinno zależeć na tym, aby budżety w F1 uległy zmniejszeniu. Nie tylko pomogłoby im to w trudnych chwilach, jakie obecnie nastały w Formule 1 z powodu koronawirusa, ale dałoby też szansę na podjęcie walki z najlepszymi i najbogatszymi zespołami.

W obecnej sytuacji limit finansowy w F1 w roku 2021 ma wynosić 150 mln dolarów. Jest on i tak niższy od tego, jaki ustalono jeszcze kilka miesięcy temu, bo początkowo pułap miał wynosić 175 mln dolarów. W marcu, gdy koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać po świecie, Ferrari i pozostałe ekipy F1 porozumiały się bardzo szybko w kwestii jego obniżenia. 

Czytaj także:
Raikkonen: W F1 trudno o przyjaciół
Liberty Media podało kroplówkę zespołom F1

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy popierasz dalsze ograniczanie wydatków w F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×