Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

F1. Ważna zmiana dla kibiców. Wyścigi o innej porze

Wszystko wskazuje na to, że Formuła 1 w sezonie 2021 powróci do tradycyjnej pory rozgrywania wyścigów w Europie. Rywalizacja miałaby się rozpoczynać o godz. 14. Zmiana czeka już tylko na oficjalną akceptację przez ekipy F1.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: start do wyścigu F1

Od 2018 roku Formuła 1 postanowiła organizować europejskie wyścigi o godz. 15.10, rezygnując tym samym z tradycyjnej godz. 14. Była to jedna ze zmian wprowadzonych przez Liberty Media. Nowi właściciele F1 uważali, że opóźnienie startu Grand Prix o godzinę pozwoli sprowadzić przed telewizory większą liczbę kibiców - przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

Zrezygnowano przy tym z rozpoczynania rywalizacji o pełnej godzinie, bo Formuła 1 uznała, że dodatkowe 10 minut przed startem to doskonały moment na przerwę reklamową. Stacje miały na tym zyskać, bo właśnie o tej porze najwięcej fanów siada przed odbiornikami.

Zmiana wprowadzona przez F1 nie podobała się jednak zespołom, czego w padoku nie ukrywano. Przesunięcie rywalizacji na godz. 15.10 powodowało, że pracownicy zaczynali pakować sprzęt o godzinę później niż zwykle. Biorąc pod uwagę coraz dłuższy kalendarz, oznaczało to marnotrawienie czasu. Zwłaszcza że w niedzielę przed wyścigiem ekipy nie mogą zrobić zbyt wiele.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ale bramka piłkarki w Chile! Tego gola można oglądać godzinami

Dodatkowo stacje telewizyjne wcale nie wykorzystały w jakiś znaczący sposób dodatkowej, 10-minutowej przerwy przed startem. Jak się okazało, w wielu przypadkach nadawcy i tak nadawali reklamy. Tyle że robili to przed pełną godziną. Dlatego dodatkowy czas nie był im potrzebny. 

Dlatego też F1 ma wraz z sezonem 2021 powrócić do tradycyjnej godziny wyścigu - podał "Autosport". Oznacza to, że kierowcy w trakcie rund rozgrywanych w Europie będą ruszać z pól startowych o godz. 14. Zmiana musi jeszcze oficjalnie zostać zatwierdzona przez zespoły, ale wieści z padoku F1 są takie, że wszystkie ekipy popierają powrót do starej godziny rozgrywania wyścigu.

To kolejna zmiana w harmonogramie F1 od sezonu 2021. Od tego roku skrócone zostaną piątkowe treningi. Kibice zamiast dwóch sesji trwających po 90 minut zobaczą najlepszych kierowców w akcji jedynie przez 60 minut.

Czytaj także:
Williams zacieśnia relacje z Mercedesem
Lando Norris zakażony koronawirusem

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy powrót do rozgrywania wyścigu o godz. 14 to dobry ruch ze strony F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1):
 • Przypał Zgłoś komentarz
  Szkoda trochę tych skróconych treningów. Formuła 1 dalej zmierza w złym kierunku, stopniowo ograniczając czas na próby. Obecnie poza oficjalnymi dniami testowymi i treningami właściwie
  Czytaj całość
  nie ma jak sprawdzić części. Przywozisz "kota w worku" (tyle co po modelowaniu i próbach w tunelu) na trening i nie masz kiedy potestować bo Ci zabierają godzinę. Absurd. Do F1 powinny powrócić legalne testy prywatne choćby po to, żeby ekipy którym sezon przygotowawczy nie wyszedł mogły powalczyć w sezonie. W tej chwili jak nie przywieziesz do Australii konkurencyjnego auta to szanse na poprawę masz max do maja. Inaczej możesz budować już auto na przyszły sezon, a obecne tak tylko ogarnąć żeby nie było wstydu.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×