Zakaz startów dla kierowców z Rosji i Białorusi? Jest ruch federacji

Czy Nikita Mazepin i inni kierowcy z Rosji oraz Białorusi będą musieli zapomnieć o jakichkolwiek startach w sezonie 2022? To niewykluczone. Ukraińska Federacja Sportów Motorowych wezwała FIA do działania i chce zawieszenia ich licencji.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Nikita Mazepin Materiały prasowe / Haas / Na zdjęciu: Nikita Mazepin
Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła wojnę na Wschodzie, świat sportu nie jest obojętny na działania Kremla. Kilka federacji postanowiło już odebrać Rosji imprezy rangi mistrzostw świata. W przypadku motorsportu doszło m.in. do odwołania GP Rosji w Formule 1, a także żużlowego SGP w Togliatti. Na tym jednak nie koniec.

Ukraińska Federacja Sportów Motorowych (FAU) wezwała do zbojkotowania kierowców z Rosji i Białorusi. W specjalnym piśmie do FIA jej władze zaapelowały o to, by zawiesić ich licencje. Oznaczałoby to m.in. wyrzucenie Nikity Mazepina z F1.

Wcześniej specjalny list do Ukraińców napisał Mohammed ben Sulayem. Nowy prezydent FIA zaoferował im "pełne wsparcie federacji" w związku z wojną wypowiedzianą przez Rosjan. W odpowiedzi na ten dokument, prezydent FAU Leonid Kostiuczenka wezwał federację do zawieszenia licencji wszystkich kierowców z Rosji i Białorusi. To uniemożliwiłoby im jakiekolwiek starty w zawodach międzynarodowych.

ZOBACZ WIDEO: To się nazywa gest! Gwiazda sportu pochwaliła się luksusowym prezentem

FIA miałaby również pomóc Ukraińcom w okresie powojennym, w momencie gdy "wszystkie zasoby państwowe zostaną skierowane na odbudowę kraju".

Ukraińcy wezwali też FIA, by zrezygnowała z wszelkich imprez motorsportowych na terenie Rosji i Białorusi, zakazała używania ich barw narodowych, a także wykluczyła ze swoich struktur wszystkich członków i działaczy z państw zaangażowanych w agresję na Ukrainę.

Jeśli światowa federacja przystałaby na propozycję Ukraińców, byłby to bez wątpienia śmiały ruch, bo dotąd inne związki sportowe starają się nie wykluczać Rosjan z rywalizacji. Najlepszym dowodem może być decyzja FIFA, która nie wykluczyła piłkarskiej reprezentacji Rosji z eliminacji do mistrzostw świata w Katarze.

Niezależnie od decyzji FIA, Mazepin obecnie i tak znajduje się na wylocie z F1. Haas podczas ubiegłotygodniowych testów w Barcelonie zrezygnował z malowania bolidów, na którym widoczne były flagi Rosji. Postanowił też zerwać logotypy firmy Uralkali, aby nie być kojarzonym z rosyjskimi pieniędzmi.

W F1 dużo mówi się o tym, że kraje Zachodu mogą nie przyznawać wiz wjazdowych sportowcom z Rosji, co uderzyłoby nie tylko w Mazepina, ale też innych zawodników.

Czytaj także:
Rosja pozbawiona dostępu do SWIFT. Padł blady strach na rosyjski sport
Rosjanin krytykuje wojnę na Ukrainie. "Niech to cierpienie się skończy"

Czy rosyjscy kierowcy powinni otrzymać zakaz startów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×