Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Zakaz startów dla kierowców z Rosji i Białorusi? Jest ruch federacji

Czy Nikita Mazepin i inni kierowcy z Rosji oraz Białorusi będą musieli zapomnieć o jakichkolwiek startach w sezonie 2022? To niewykluczone. Ukraińska Federacja Sportów Motorowych wezwała FIA do działania i chce zawieszenia ich licencji.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Nikita Mazepin Materiały prasowe / Haas / Na zdjęciu: Nikita Mazepin
Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła wojnę na Wschodzie, świat sportu nie jest obojętny na działania Kremla. Kilka federacji postanowiło już odebrać Rosji imprezy rangi mistrzostw świata. W przypadku motorsportu doszło m.in. do odwołania GP Rosji w Formule 1, a także żużlowego SGP w Togliatti. Na tym jednak nie koniec.

Ukraińska Federacja Sportów Motorowych (FAU) wezwała do zbojkotowania kierowców z Rosji i Białorusi. W specjalnym piśmie do FIA jej władze zaapelowały o to, by zawiesić ich licencje. Oznaczałoby to m.in. wyrzucenie Nikity Mazepina z F1.

Wcześniej specjalny list do Ukraińców napisał Mohammed ben Sulayem. Nowy prezydent FIA zaoferował im "pełne wsparcie federacji" w związku z wojną wypowiedzianą przez Rosjan. W odpowiedzi na ten dokument, prezydent FAU Leonid Kostiuczenka wezwał federację do zawieszenia licencji wszystkich kierowców z Rosji i Białorusi. To uniemożliwiłoby im jakiekolwiek starty w zawodach międzynarodowych.

ZOBACZ WIDEO: To się nazywa gest! Gwiazda sportu pochwaliła się luksusowym prezentem

FIA miałaby również pomóc Ukraińcom w okresie powojennym, w momencie gdy "wszystkie zasoby państwowe zostaną skierowane na odbudowę kraju".

Ukraińcy wezwali też FIA, by zrezygnowała z wszelkich imprez motorsportowych na terenie Rosji i Białorusi, zakazała używania ich barw narodowych, a także wykluczyła ze swoich struktur wszystkich członków i działaczy z państw zaangażowanych w agresję na Ukrainę.

Jeśli światowa federacja przystałaby na propozycję Ukraińców, byłby to bez wątpienia śmiały ruch, bo dotąd inne związki sportowe starają się nie wykluczać Rosjan z rywalizacji. Najlepszym dowodem może być decyzja FIFA, która nie wykluczyła piłkarskiej reprezentacji Rosji z eliminacji do mistrzostw świata w Katarze.

Niezależnie od decyzji FIA, Mazepin obecnie i tak znajduje się na wylocie z F1. Haas podczas ubiegłotygodniowych testów w Barcelonie zrezygnował z malowania bolidów, na którym widoczne były flagi Rosji. Postanowił też zerwać logotypy firmy Uralkali, aby nie być kojarzonym z rosyjskimi pieniędzmi.

W F1 dużo mówi się o tym, że kraje Zachodu mogą nie przyznawać wiz wjazdowych sportowcom z Rosji, co uderzyłoby nie tylko w Mazepina, ale też innych zawodników.

Czytaj także:
Rosja pozbawiona dostępu do SWIFT. Padł blady strach na rosyjski sport
Rosjanin krytykuje wojnę na Ukrainie. "Niech to cierpienie się skończy"

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy rosyjscy kierowcy powinni otrzymać zakaz startów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×