Kierowca F1 odbył służbę wojskową. "Z chłopca robi mężczyznę"

Materiały prasowe / Alfa Romeo F1 ORLEN / Na zdjęciu: Valtteri Bottas
Materiały prasowe / Alfa Romeo F1 ORLEN / Na zdjęciu: Valtteri Bottas

Finlandia nie należy do NATO, ale kładzie duży nacisk na obronę. Jednym z jej elementów jest obowiązkowa służba wojskowa dla obywateli powyżej 18. roku życia. Nie uniknął jej Valtteri Bottas. - To cenna życiowa lekcja - twierdzi kierowca F1.

Wojna w Ukrainie otworzyła oczy Finlandii, która dotąd zachowywała status neutralny na arenie międzynarodowej. Kraj nie należał dotąd do NATO, ale to wkrótce może się zmienić, bo pojawiają się nieoficjalne informacje, że przed czerwcowym szczytem Sojuszu rząd w Helsinkach może wystosować wniosek o przyłączenie do organizacji.

Finlandia poprzez wejście do NATO chce zwiększyć swoje bezpieczeństwo, bo kraj posiada ponad 1300 km granic z Rosją. Równocześnie tamtejszy rząd nie zamierza rezygnować z obowiązkowej służby wojskowej. Dotyczy ona obywateli, którzy ukończyli 18. rok życia. Mają oni obowiązek spędzenia w wojsku od 180 do 362 dni.

Pobytu w fińskiej armii nie uniknął Valtteri Bottas. Kierowca Alfy Romeo trafił do niej jako nastolatek, jeszcze zanim myślał o karierze w Formule 1. W obecnej sytuacji Fin nie ukrywa, że pobyt w wojsku był niezwykle przydatny, o czym opowiedział magazynowi "People".

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niespodziewana scena na treningu Nadala. Co za gest!

- Patrząc wstecz, zdaję sobie sprawę z tego, że służba zasadnicza była zabawnym przeżyciem. Jednak nie zawsze było wspaniale. Czasem musiałem pozostać przez dwa tygodnie w lodowatym lesie. Jednak uważam, że służba w wojsku z chłopca robi mężczyznę. To jest taki rodzaj przejścia, w moim przypadku tak było - powiedział Bottas.

Zdaniem kierowcy Alfy Romeo, doświadczenia zgromadzone w wojsku czasem przydają się w F1. - Będąc tam, uczysz się odporności, ale też pracy zespołowej. Tymczasem w zespole F1 też często trzeba pracować w ekstremalnych warunkach lub sytuacjach - zauważył 32-latek.

- Ponadto, coś, co wcześniej wydawało się drobiazgiem, nagle zaczyna stawać się cenne. Po tym jak doświadczysz życia w koszarach, spania na łóżkach polowych, to nagle doceniasz swoje ciepłe i miękkie łóżko - dodał Bottas.

Bottas, jako nastolatek planujący karierę w wyścigach na arenie międzynarodowej, nie myślał o uchylaniu się od służby wojskowej w ojczyźnie. Wynika to z faktu, że Finlandia w takim przypadku wydaje paszporty na okres nie dłuższy niż rok. Osoby, które nie służyły w wojsku, dopiero po ukończeniu 28. roku życia mogą starać się o wieloletni paszport.

Czytaj także:
Narzekają na limit kosztów w F1. Zespół Kubicy czuje się poszkodowany
Sebastian Vettel stracił zapał do F1? Kluczowe miesiące dla Niemca