Jest podstawa do wszczęcia postępowania administracyjnego. Leszek Blanik na wojnie z PZG

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / MATEUSZ SLODKOWSKI / FOTONEWS / Na zdjęciu: Leszek Blanik
Newspix / MATEUSZ SLODKOWSKI / FOTONEWS / Na zdjęciu: Leszek Blanik
zdjęcie autora artykułu

Sytuacja w Polskim Związku Gimnastycznym przypomina farsę. Leszek Blanik liczy na wsparcie środowiska i pomoc ministerstwa sportu w odbudowaniu związku. - Dyscyplina umrze jako sport kwalifikowany, jeśli nic się nie zmieni - mówi.

W tym artykule dowiesz się o:

- Wymieniłem wszystko, co moim zdaniem było niezgodne ze statutem związku, ewentualnie też z prawem i z zasadami moralnymi. Dział Kontroli i Analiz (Ministerstwa Sportu  - przyp. red.) uznał, że są podstawy do wszczęcia postępowania administracyjnego. Niestety, przez pandemię go nie wszczęto. Z pisma, jakie dostałem, wynika jednak, że stanie się to po ustaniu pandemii - zdradził Leszek Blanik w wywiadzie dla portalu sport.pl.

Mistrz olimpijski z Pekinu (w 2008 r.) zarzuca prezes Polskiego Związku Gimnastycznego (PZG), Barbarze Stanisławiszyn, że doprowadziła federację do dna. Jego zdaniem, ostatnie lata to tylko wegetacja PZG, problemy z wypłacaniem pensji i organizacją wyjazdów na zawody (więcej TUTAJ). Stąd wziął się pomysł na złożenie skargi do ministerstwa.

Prezes Stanisławiszyn nie zgadza się jednak z Blanikiem. Jej zdaniem okazał się on... "negatywną postacią w środowisku". - Czekam i bardzo chciałbym się z panią prezes spotkać w sądzie. Wtedy będę mógł ujawnić wszystko, co wiem - zapowiedział nasz mistrz olimpijski na łamach sport.pl.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kapitalne uderzenie na polu golfowym. Nagranie jest hitem

43-letni Blanik podkreślił, że nie ma już sił walczyć z patologią w polskiej gimnastyce w pojedynkę. Jeżeli środowisko się jednak zaktywizuje, to chętnie weźmie udział w procesie odsunięcia obecnych władz i wymiany zarządu PZG.

- Mamy długi. Jesteśmy zawieszeni i nie możemy startować w międzynarodowych zawodach. W naszej gimnastyce są różne patologiczne zjawiska. Na co czekać? (...) Dyscyplina umrze jako sport kwalifikowany, jeśli nic się nie zmieni - stwierdził.

Przypomnimy, że w październiku European Gymnastics zawiesiła PZG za długi. W 2019 r. związek pożyczył od EG kwotę 170 tys. euro (ok. 785 tys. złotych) na organizację mistrzostw w gimnastyce sportowej w Szczecinie. Jak ustalił sport.pl, do dziś spłacono tylko ok. 10 tys. euro (więcej TUTAJ).

Źródło artykułu:
Komentarze (4)
avatar
Lucyna Wiśniewska
23.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Dla mnie na potępienie zasługuje Ministerstwo sportu, które nie zorganizowało środków na tak potężną imprezę jakimi są Mistrzostwa Europy pozwalając związkowi się wykrwawić. Posunięcia p. Preze Czytaj całość