Nie żyje były zawodnik Cracovii i GKS-u Tychy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Pixabay / Świeczka
Materiały prasowe / Pixabay / Świeczka
zdjęcie autora artykułu

Nie żyje Siergiej Agulin, były zawodnik Cracovii i GKS-u Tychy, który w barwach "Pasów" był wicekrólem strzelców polskiej ekstraklasy.

W tym artykule dowiesz się o:

W wieku 65 lat zmarł były rosyjski hokeista Siergiej Agulin, który swoją karierę sportową kończył w Polsce.

Sprowadzony przez późniejszego trenera reprezentacji Polski Władimira Safonowa razem z innym graczem Cracovii Jauhienem Roszczynem należał do pierwszych zawodników z licznego w polskiej lidze na początku lat 90. ubiegłego wieku zaciągu hokeistów rodem ze Związku Radzieckiego. Obaj trafili do Polski jeszcze w 1989 roku.

Agulin w sezonie 1990-91 strzelił dla "Pasów" 30 goli i zdobył 46 punktów, zajmując 2. miejsce w ligowej klasyfikacji strzeleckiej i punktowej. Na kolejne rozgrywki przeniósł się do GKS-u Tychy i był to jego ostatni sezon w hokejowej karierze.

Zaczynał ją w klubie Kristałł z rodzinnego miasta Elektrostal, a największe sukcesy odnosił w rozgrywkach ligi radzieckiej w barwach białoruskiej ekipy Dynama Mińsk. Do dziś jest jej rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w jednym sezonie (46). W mistrzostwach Związku Radzieckiego łącznie zdobył dla mińskiej ekipy 188 bramek.

Był także najlepszym strzelcem i najlepiej punktującym graczem mistrzostw Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w sezonie 1984-85 jako zawodnik ekipy Tarpieda Mińsk. Ponadto reprezentował barwy Krylji Sowietow Moskwa, Torpieda Togliatti i Prahresu (obecnie Nioman) Grodno.

Po zakończeniu kariery został trenerem drużyn dziecięcych i młodzieżowych.

Czytaj także: Co to było?! To zachowanie sędziego trzeba zobaczyć Skandaliczne słowa rosyjskiego posła. "Nie tknęliśmy żadnego Ukraińca"

Źródło artykułu: HOKEJ.NET