Brawo Polacy! Elita na wyciągnięcie ręki

Reprezentacja Polski wykonała ogromny krok w kierunku awansu do mistrzostw świata elity. We wtorkowym spotkaniu Biało-Czerwoni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo 4:2 nad Włochami. Teraz wszystko zależy od naszych hokeistów!

Rafał Smoliński
hokeiści reprezentacji Polski Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA.COM.PL / Na zdjęciu: hokeiści reprezentacji Polski
W ramach mistrzostw świata dywizji 1A reprezentacja Polski najpierw rozgromiła Litwę 7:0 (więcej tutaj), a następnie uległa po dogrywce Wielkiej Brytanii 4:5 (więcej tutaj). We wtorek Biało-Czerwoni rozegrali kolejne ważne spotkanie w Nottingham. Po niezwykle emocjonującym meczu pokonali Włochów 4:2 i dopisali do swojego dorobku niezwykle cenne trzy punkty.

Już od pierwszego wznowienia obie drużyny starały się uzyskać przewagę na lodzie. Na bramkę otwarcia musieliśmy poczekać do 6. minuty. Świetnie w tercji obronnej rywali spisał się Radosław Galant, który przejął krążek. Napastnik GKS-u Tychy doskonale wypatrzył nadjeżdżającego Mateusza Michalskiego, a ten pewnym strzałem pokonał Justina Fazio.

Włoch surowo ukarany za brutalność

Radość Biało-Czerwonych z prowadzenia trwała zaledwie 65 sekund. Wznowienie w tercji obronnej Polaków wygrał Daniel Mantenuto, a Alex Trivellato posłał potężny strzał pod poprzeczkę bramki strzeżonej przez Johna Murraya. Potem okazji nie brakowało. W sytuacji sam na sam znalazł się Bartłomiej Jeziorski, lecz Fazio skutecznie interweniował. I to dwukrotnie. Włosi za to dobrze przechodzili z obrony do ataku. Polacy musieli uważać, bo czasem zostawiali rywalom zbyt dużo miejsca.

Pierwsza tercja zakończyła się remis 1:1, ale zanim hokeiści udali się do szatni, doszło do incydentu z udziałem Tommaso Traversy. Włoski napastnik został ukarany karą meczu za uderzenie głową rywala. Tym samym Polacy rozpoczynali drugą część spotkania od gry w pięciominutowej przewadze. Natychmiast też rzucili się do ataków i w 23. minucie trafił Krystian Dziubiński. Wielka szkoda, że wówczas nie udało się podwyższyć prowadzenia. W okresie przewagi Biało-Czerwoni oddali w sumie pięć celnych strzałów, ale prowadzili tylko 2:1.

Gdy odsiadujący karę za rodaka Marco Insam powrócił na lód, sytuacja szybko się zmieniła. Włosi przejęli inicjatywę i dążyli do wyrównania. Bramkę na 2:2 zdobyli po błędzie Polaków. Idealnie obsłużony został Daniel Tedesco, który wjechał do środka i sprytnym zagraniem zmylił Murraya. Po doprowadzeniu do remisu reprezentanci Italii dalej atakowali. To oni byli bliżej zdobycia kolejnego gola. Tymczasem na prowadzenie wrócili Biało-Czerwoni. Na mocny strzał zdecydował się Dziubiński. Krążek odbił się od nogi Jeziorskiego i wpadł do bramki. W 38. minucie było 3:2 dla naszej reprezentacji.

Nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa

Po dwóch tercjach Polacy byli bliżej cennej wygranej, ale do rozegrania pozostała jeszcze trzecia partia. Biało-Czerwoni robili wszystko, aby utrzymać przewagę. Dzielnie się bronili, a gdy trzeba było, to świetnie interweniował "Jasiek Murarz". Udało się także przetrwać okres gry w osłabieniu, gdy na ławce kar przebywał Alan Łyszczarczyk. Czas działał na korzyść naszych hokeistów.

Ostatnie minuty Polacy rozegrali znakomicie. Świetnie się wybronili, a do tego karę złapał Dante Hannoun. Nasi hokeiści cierpliwie rozegrali okres gry w przewadze. Przytomnie zachował się Patryk Wronka, który dograł do Grzegorza Pasiuta, a ten podwyższył wynik na 4:2! Do zakończenia meczu pozostały trzy minuty. W końcowej fazie Włosi zagrali jeszcze bez bramkarza, ale nic nie zdołali zrobić. Po końcowej syrenie Biało-Czerwoni mogli świętować wielką wygraną.

Wielka szansa Polaków

Zwycięstwo 4:2 oznacza, że Polacy mają ogromną szansę, aby po ponad 20 latach powrócić do elity. Nasi hokeiści mają w dorobku siedem punktów, z czego cztery wywalczone w spotkaniach z najgroźniejszymi przeciwnikami (Włochami i Wielką Brytanią). Wszystko jest więc w rękach Biało-Czerwonych! Wystarczy pokonać (najlepiej za trzy punkty) zespoły Korei Południowej i Rumunii. Z Azjatami nasi reprezentanci zmierzą się już w środę (3 maja) o godz. 13:30.

Koreańczycy nie wywalczyli żadnego punktu we wcześniejszych starciach z Brytyjczykami i Włochami, ale we wtorek doczekali się pierwszego zwycięstwa w turnieju. Wygrali 5:2 z Rumunami i wykonali ważny krok w kierunku pozostania na zapleczu elity. Trzecie zwycięstwo w Nottingham odnieśli gospodarze. We wtorkowy wieczór Brytyjczycy pokonali 3:0 Litwinów, którzy są głównymi kandydatami do spadku, ponieważ jak na razie nie mają na koncie żadnego punktu.

Po trzech seriach gier na czele tabeli jest Wielka Brytania, która zgromadziła 8 punktów. Na drugiej pozycji plasuje się Polska z dorobkiem 7 punktów, a na trzeciej Włochy z 6 punktami. Do rozegrania pozostały jeszcze dwie kolejki (w środę i piątek). Awans do przyszłorocznych mistrzostw świata elity wywalczą dwa najlepsze zespoły z dywizji 1A. Natomiast ostatnia ekipa zostanie relegowana do dywizji 1B.

Włochy - Polska 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
0:1 - Michalski (Galant) 6'
1:1 - Trivellato (Mantenuto) 7'
1:2 - Dziubiński (Wronka, Pasiut) 23' (5 na 4)
2:2 - Tedesco (Spornberger, Miceli) 27'
2:3 - Jeziorski (Dziubiński) 38'
2:4 - Pasiut (Wronka, Kolusz) 57' (5 na 4)

Polska: Murray - Kruczek, Wajda, Wronka, Pasiut, Fraszko - Kolusz, Ciura, Dziubiński, Paś, Łyszczarczyk - Dronia, Kostek, Jeziorski, Wałęga, Zygmunt - Górny, Jaśkiewicz, Michalski, Starzyński, Galant.

Włochy: Fazio - Spornberger, Larkin, Miceli, Petan, Tedesco - Trivellato, Pietroniro, Frigo, Mantenuto, Zanetti - Miglioranzi, Insam, Brunner, Hannoun, Marchetti - Glira, Gios, Deluca, Traversa, McNally.