Ranking IIHF: Polska awansuje dopiero za rok

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: Grzegorz Pasiut (L) i Patryk Wronka (P) w akcji
PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: Grzegorz Pasiut (L) i Patryk Wronka (P) w akcji
zdjęcie autora artykułu

Mimo wywalczenia awansu do elity mistrzostw świata niewiele zmieni się dla Polski w rankingu światowym IIHF, który zostanie opublikowany po tegorocznych MŚ w Finlandii i na Łotwie. Za rok będzie już jednak inaczej.

W tym artykule dowiesz się o:

Polacy nie awansują w rankingu, który Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) przedstawi po mistrzostwach świata w Finlandii i na Łotwie. Zachowają w nim swoje 22. miejsce.

Ranking powstaje w oparciu o wyniki mistrzostw świata oraz zimowych igrzysk olimpijskich i kwalifikacji do nich za ostatnie 4 lata.

Reprezentacja Polski w tym roku miała szansę wyprzedzić w zestawieniu znajdującą się bezpośrednio przed nią Koreę Południową, ale musiałaby znaleźć się w zakończonych w piątek mistrzostwach świata dywizji IA w Nottingham o 3 miejsca wyżej niż Azjaci. Polacy zajęli jednak 2., a Koreańczycy 4. miejsce, więc to oni pozostaną na 21. miejscu w rankingu.

ZOBACZ WIDEO: Zrobiła to! Jechała rowerem nad przerażającymi przepaściami

Oznacza to, że Biało-Czerwoni awansując rok po roku o dwie grupy w MŚ, nie zyskali ani jednej pozycji w rankingu światowym, bowiem również rok temu się to nie udało.

Polska pozostaje na 22. miejscu od 2019 roku, kiedy grała w dywizji IB po raz pierwszy po swoim ostatnim spadku do niej.

Za rok to się jednak zmieni i wiemy o tym już teraz. Awans do elity sprawia, że Polska na pewno zdobędzie w przyszłorocznych mistrzostwach więcej punktów od Koreańczyków, a po odjęciu zdobyczy za 2020 rok, które stracą wówczas ważność i bez tego nasza reprezentacja będzie wyżej od tej drużyny.

Polacy w przyszłym roku zdobędą też na pewno więcej punktów od trzech innych zespołów, które w rankingu światowym są przed nimi: Włochów, którzy pozostali w grupie A I dywizji i dwóch tegorocznych spadkowiczów z elity.

Do znajdującej się najbliżej reprezentacji Włoch nasza drużyna będzie w przyszłorocznym rankingu wstępnym przed turniejami traciła 75 punktów, co oznacza, że aby ją wyprzedzić musiałaby się znaleźć w klasyfikacji MŚ o 4 miejsca wyżej (każde miejsce na tym poziomie oddziela 20 punktów). Wyprzedzenie Włochów byłoby więc pewne, gdyby w dywizji IA zajęli oni najwyżej 4. miejsce. Wtedy Polska znalazłaby się przed nimi w rankingu nawet zajmując ostatnią pozycję w elicie.

Nie wiemy, kto w tym roku z najlepszej "16" spadnie, ale każdy z występujących obecnie w elicie zespołów będzie miał za rok nad Polską przed turniejem przewagę większą niż Włochy. Oczywiście im wyższe miejsce zajmą Polacy za rok w Czechach, tym więcej drużyn występujących wtedy w elicie zdobędzie mniej punktów od nich.

Czytaj także:Polacy z upragnionym awansem do elity. Jacek Płachta: Decydujący był "team spirit"Wierni dostali nagrodę. Teraz czas na promocję i edukację [OPINIA]

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy w 2024 roku Polska utrzyma się w elicie?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)