Węgrzy doczekali się zwycięstwa. Perfekcyjni Szwajcarzy

Reprezentacja Węgier odniosła zaledwie drugie zwycięstwo w historii swoich występów w mistrzostwach świata Elity. Po raz trzeci w tegorocznym turnieju bramki nie straciła Szwajcaria.

Rafał Smoliński
Tamas Pozsgai i Anthony Rech PAP/EPA / Tibor Illyes / Na zdjęciu: Tamas Pozsgai i Anthony Rech
W Tampere doszło we wtorkowy wieczór do starcia dwóch ekip, których celem jest utrzymanie w Elicie. Francuzi dwukrotnie obejmowali prowadzenie w meczu z Węgrami, ale po 60 minutach był remis 2:2. Wobec powyższego zarządzono dogrywkę, w której zwycięską bramkę zdobył Istvan Bartalis. W takich okolicznościach Madziarowie triumfowali 3:2 i zdobyli cenne dwa punkty. Trójkolorowi po raz trzeci w tym roku rozegrali dogrywkę i po raz drugi zeszli z lodu pokonani. W ich dorobku są obecnie cztery punkty.

Kolejny krok w kierunku ćwierćfinału zrobiła Dania, która pokonała Austrię 6:2. Po dwóch odsłonach faworyci prowadzili nieznacznie 2:1. Potem nastąpiła szalona trzecia partia, w której padło aż pięć goli. Austriacy doznali trzeciej porażki i w tabeli Grupy A zajmują przedostatnie miejsce z dorobkiem jednego punktu. Czeka ich więc ciężka walka o utrzymanie w Elicie. Natomiast Duńczycy zgromadzili osiem punktów i na pewno będą walczyć o fazę pucharową. Trzeba jednak pamiętać, że jak na razie mierzyli się ze słabszymi przeciwnikami.

W Rydze perfekcyjny bilans zachowali Szwajcarzy, który rozgromili Kazachów 5:0. Helweci mieli ogromną przewagę na lodzie i oddali w sumie 36 strzałów. Leonardo Genoni interweniował skutecznie 13 razy i po raz drugi w turnieju zachował czyste konto. Szwajcaria ma w dorobku dziewięć punktów i świetny bilans bramek 15-0. Kazachowie zgromadzili jak na razie dwa punkty i czeka ich walka o pozostanie w światowej Elicie.

Z niebezpiecznej strefy w Grupie B oddalili się Norwegowie. Pokonali oni skromnie 1:0 faworytów do spadku, Słoweńców. Zwycięską bramkę zdobył w 15. minucie Thomas Berg-Paulsen, a czyste konto zachował Henrik Haukeland. Dzięki temu Skandynawowie powiększyli swój dorobek do czterech punktów i awansowali na piąte miejsce w grupie. Natomiast popularne "Rysie" doznały trzeciej porażki na tegorocznym czempionacie i z zerowym dorobkiem plasują się na ostatniej pozycji.