Łotwa oszalała. Aż zamknęli tam szkoły

Na Łotwie, kilka godzin po zakończeniu meczu o brązowy medal na MŚ, na cześć hokeistów, poniedziałek został ogłoszony świętem państwowym.

HOKEJ.NET
HOKEJ.NET
Tłumy świętujące brąz MŚ w Rydze Facebook / Hokej.NET / Tłumy świętujące brąz MŚ w Rydze
Licząca mniej niż dwa miliony mieszkańców Łotwa jest najmniejszym krajem, który kiedykolwiek awansował do strefy medalowej hokejowych mistrzostw elity.

Ponadto, Łotysze w drodze po brąz pokonali mocne drużyny z Czech, Szwajcarii, Szwecji i USA. W związku z tym, parlament zwołał nadzwyczajną sesję i przegłosował (52 głosy za, 3 osoby wstrzymały się od głosowania), że w poniedziałek będzie w Łotwie święto państwowe.

Wszystko po to, by umożliwić kibicom cieszenie się z medalu i przywitanie hokeistów najpierw na lotnisku a potem w centrum Rygi. Hokeiści między innymi przejechali trasę z lotniska pod Pomnik Wolności, gdzie zaplanowane uroczystości, otwartym autobusem.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Miss Euro szaleje! "Mamba na koniec"
I tak w poniedziałek w Łotwie zostały m. in. zamknięte szkoły, przełożono rozprawy sądowe, bez zmian natomiast działa służba zdrowia, czy transport miejski.

W tekście ustawy, którą przyjęto znalazł się zapis o tym, że świętowanie sukcesu łotewskiej drużyny hokejowej może zachęcić wszystkich do dążenia do doskonałości w swojej pracy i umiejętnościach. Wspólne obchody tego dnia wzmocnią narodową pewność siebie i spójność łotewskiego społeczeństwa.

Tak świętowano w Rydze: Czytaj także: Mógł zostać w Polsce gwiazdą. Wybrał zupełnie inną drogę Poślubił Polkę. Teraz mówi "tak" polskiej kadrze
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×