Grupa A MŚ I Dywizji: Po pierwszym dniu holenderskiego turnieju - wielkie strzelanie w Tillburgu, super Welser

Rozegrano już trzy mecze w ramach Grupy A MŚ I Dywizji w hokeju na lodzie, która rozgrywa mecze w holenderskim Tillburgu. Padło w nich bardzo dużo bramek. Najwięcej, bo aż 17 w meczu Litwa - Ukraina. Liderem klasyfikacji kanadyjskiej jest jednak bezsprzecznie Austriak Daniel Welser, który zdobył 4 bramki, a przy 4 kolejnych asystował.

Michał Gałęzewski

Na początek meczów Grupy A Mistrzostw Świata I Dywizji doszło do prawdziwego wysypu bramek. Litwa przegrała z Ukrainą 5:12! 15 bramek padło w drugiej i w trzeciej tercji. Początek spotkania, to zdecydowana dominacja Ukraińców, którzy po bramce Olega Timchenki w 22 minucie prowadzili już 0:4. Później jednak do głosu doszli nasi północni sąsiedzi. Zdobyli oni cztery bramki w przeciągu 13 minut, a w tym czasie Ukraińcy oddali tylko jeden skuteczny strzał. Wynik 4:5 jednak na tyle rozzłościł Ukraińców, że ci zaczęli ostrzał litewskiej bramki. Efekt doprawdy porażający - szczególnie w ostatnich sześciu minutach, kiedy podopieczni Mikhaila Zakharova zdobyli pięć bramek.

5:12 - Oleksandr Materukhin (Oleg Shafarenko, Oleg Timchenko) 60'

Litwa: Kuzmicius (Dauksevicius) - Vezelis, Vysniauskas, Bauba, Bosas, Kuliesius - Katulis, Aliukonis, Pliskauskas, D.Kumeliauskas, Vaiciukevicius - Kieras, Alisauskas, Verenis, Kumeliauskas, Kulevicius - Visockas, K.Slikas, Zidkovas, M.Slikas.

Ukraina: Seliverstov (Simchuk) - Sriubko, Navarenko, Varlamov, Tsyrul, Salnikov - Tolkunov, Pobiedonostsev, Shafarenko, Timchenko, Materukhin - Klymentiev, Blagoi, Mikhnov, Shakhraychuk, Kasianchuk - Isayenko, Ostroushko, Nimenko, Bondariev, Matvichuk.

Kary: Litwa - 12 min, Ukraina - 10 min.

Strzały: Litwa - 35, Ukraina - 43.

Wynik spotkania Serbia - Austria nie dziwi, gdyż te zespoły uważane są za najlepszy i najgorszy zespół tej grupy. Podziw wzbudza jednak wynik pierwszej tercji - 7:0 dla Austrii, a także postawa Daniela Welsera. Ten hokeista EC Salsburg zdobył cztery bramki z rzędu na koniec meczu, przy czterech wcześniejszych asystował, a jak do tego dodać, że przez cały mecz oddał właśnie cztery strzały na bramkę, można zazdrościć Austriakom tego hokeisty.

0:13 - Daniel Welser (Darcy Werenka, Oliver Setzinger) 60'

Serbia: Ludkovic (Vidakovic) - Jacob, Mirkovic, Fournier, Perowne, Kovacevic - Ristic, Mamic, Milovanovic, Gabric, Sretovic - Bibic, Tumbas, Jankovic, Prokic, Kosic - Ilic, Babic, Vucurevic, Brkusanin, Ogrizovic.

Austria: Divis (Strakbaum) - Trattnig, Werenka, Setzinger, Koch, Welser - Unterluggauer, Pock, Kaspitz, Hager, P.Harand - Lukas, Elick, Raffl, Pewal, Latusa - Kirisits, Reichel, Ch.Harand, Peintner, Schuller.

Kary: Serbia - 12 min, Austria - 20 min.

Strzały: Serbia - 17, Austria - 51.

W ostatnim spotkaniu pierwszego dnia mistrzostw, gospodarze - Holendrzy ulegli Japonii 1:3. Zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni prowadzili już od czwartej minuty i sukcesywnie powiększali przewagę. Swój udział we wszystkich bramkach dla Azjatów miał Takahito Suzuki, który dwa razy asystował, a raz sam znalazł drogę do bramki Phila Groenevelda. Holendrzy swoją jedyną bramkę zdobyli na sekundę przed końcem spotkania.

Holandia - Japonia 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
0:1 - Go Tanaka (Takahito Suzuki, Takafumi Yamashita) 4'
0:2 - Takahito Suzuki (Makoto Kawashima, Masato Domeki) 26'
0:3 - Masato Domeki (Takahito Suzuki) 40'
1:3 - Mike Dalhuisen (Levi Houkes, Bjorn Willemse) 60'

Holandia: Groeneveld (Meierdries) - Dalhuisen, Willemse, van Biezen, van Sloun, Teunissen - de Jong, van Oorschot, Bruinsma, Kars, Postma - Tanner, Nazarov, van Schagen, Bruijsten, Hagemeijer - Staats, van den Heuvel, Wurm, Natte, Houkes.

Japonia: Fukufuji (Haruna) - Keller, Haga, Ishioka, Sato, Kawai - Kawashima, Yamashita, Domeki, Tanaka, Suzuki - Tonosaki, Osawa, Kon, Te.Saito, Ta.Saito - Yanadori, Nishiwaki, Iimura, Shigeno, Ueno.

Kary: Holandia - 16 min, Japonia - 8 min.