Otwarcie bez niespodzianki czyli pewna wygrana Kazachów

Pierwszy mecz mistrzostw świata Pierwszej Dywizji w hokeju na lodzie, które rozgrywane są na Ukrainie, nie przyniósł niespodzianki. Estonia uległa Kazachstanowi 1:5 (0:2, 1:1, 0:2). Wynik nie powinien dziwić wszak obydwie ekipy mają na tych mistrzostwach diametralnie różne cele.

W tym artykule dowiesz się o:

Już w pierwszym meczu mistrzostw spotkały się ekipy – spadkowicza z Elity i beniaminka z Dywizji Drugiej. Faworyta więc nietrudno było wskazać. Zresztą obydwie ekipy mają na tych mistrzostwach zupełnie inne cele. Kazachowie liczyć się będą w walce o awans zaś dla Estończyków sukcesem byłoby zapewnienie sobie występów w przyszłym roku na tym samym poziomie rozgrywek.

Już w ósmej minucie meczu po wymianie krążka pomiędzy Fiodorem Poliszczukiem a Dmitrijem Dudariewem, ten pierwszy z bliska pokonał bramkarza Estonii. Jeszcze w pierwszej tercji Kazachowie podwyższyli na 2:0 wykorzystując grę w przewadze.

W drugiej odsłonie hokeiści estońscy, w szeregach których zagrali znani z występów w polskiej lidze, Dmitrij Suur i Kaupo Kaljuste strzelili kontaktowego gola jednak nie potrafili „pójść za ciosem” i wykorzystać choćby okresów gry w przewadze.

W ostatnich sekundach drugiej odsłony Kazachstan powrócił do dwubramkowej przewagi a w ostatniej odsłonie w dalszym ciągu kontrolował grę, oszczędzając siły na spotkania z rywalami teoretycznie silniejszymi niż Estonia.

Estonia – Kazachstan 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

0:1 Fiodor Poliszczuk (Dmitrij Dudariew, Maksim Bieliajew) 8`

0:2 Wadim Krasnosłabodcew (Talgat Żailałow, Aleksiej Troszczińskij) 17` (5/4)

1:2 Andrei Makrow (Toivo Suursoo, Anton Niekrassow) 29`

1:3 Dmitri Dudariew (Fiodor Poliszczuk, Wadim Krasnosłabodcew) 40`

1:4 Talgat Żailałow (Wadim Krasnosłabodcew) 56`

1:5 Roman Starczenko (Jewgienij Bumagin) 60`

Estonia: Koitimaa – Lahesalu, Suur (2), Iwanow (2), Suursoo, Makrow – Ossipow (2), Titarienko, Niekrassow, Kaljuste, Pietrow – Samorukow, Rooba, Vorang, Lewkowic, Nowikow (2) – Sibircew, Aleksandrow, Smirnow, Swarogin, Missenjow.

Kazachstan: Jeriemiejew – Nowoposzin, Troszczińskij, Żailałow, Gawrilin, Krasnosłabodcew – Koliedajew (4), Wassilczenko (2), Poliszczuk, Dudariew, Bieliajew – Sawczenko, Fadiejew, Chudjakow, Puszkariow – Lakiza, Romanow, Bumagin.

Kary: Estonia – 8 min., Kazachstan – 6 min.

Strzały na bramkę: Estonia – 18, Kazachstan – 37.

śędziowali: Ruud van Baast (Holandia) oraz Artioms Jemieljanienko (Łotwa) Masi Puolakka (Finlandia).