MŚ w hokeju: Złoto dla niepokonanych Rosjan

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Po wyrównanej pierwszej tercji niepokonani przez cały turniej Rosjanie wrzucili drugi bieg. W drugiej odsłonie rozstrzelali Słowaków i do końcowej syreny kontrolowali przebieg spotkania. MVP turnieju został zdobywca ostatniej bramki Yevgeni Malkin.

Doskonale rozpoczęli to spotkanie Słowacy. Już w drugiej minucie potężna bombą z okolic niebieskiej linii popisał się Zdeno Chara. Rosjanie odpowiedzieli osiem minut później. Grający na lewym skrzydle Alexander Ovechkin wyłożył gumę jak na tacy Alexandrovi Syominovi, który doprowadził do remisu.

W drugiej odsłonie na lodzie istniała tylko jedna drużyna. Sborna w ciągu 20 minut praktycznie rozstrzygnęła to spotkanie. Najpierw w zamieszaniu bramkowym najprzytomniej zachował się Alexander Perezhogin. Potem dwa błędy w defensywie Słowaków zakończyły się trafieniami Alexeia Tereshenki oraz Alexandra Syomina. Naszym południowym sąsiadom nie sposób jednak odmówić ambicji.

W trzeciej tercji starali się jak mogli zdobyć kontaktowe trafienie, ale przeciwnik był tego dnia poza zasięgiem. Alexander Syomin nagrał zza bramki prosto na kij Pavla Datsuka i piąte trafienie stało się faktem. Słowacy odpowiedzieli na dziesięć minut przed końcem drugą bramką Zdenka Chary. Ostatnie słowo należało jednak do Rosja. Yevgeni Malkin, uznany po meczu MVP turnieju pokonał Petera Hamerlika.

Rosja - Słowacja 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

0:1 - Zdeno Chara (Tomas Surovy) 2 1:1 - Alexander Syomin (Alexander Ovechkin, Pavel Datsyuk) 10 2:1 - Alexander Perezhogin (Alexander Popov) 27 3:1 - Alexei Tereshenko (Sergei Shirokov, Nikolai Zherdev) 34 4:1 - Alexander Syomin (Pavel Datsyuk) 36 5:1 - Pavel Datsyuk (Alexander Syomin, Alexander Ovechkin) 44 5:2 - Zdeno Chara (Tomas Surovy, Miroslav Satan) 50 5/4 6:2 - Yevgeni Malkin (Ilya Nikulin, Nikita Nikitin) 59

Rosja: Varlamov (Barulin) - Nikulin, Biryukov, Malkin, Popov, Perezhogin - Yemelin, Ryasenski, Ovechkin, Datsyuk, Syomin - Denisov, Medvedev, Tereshenko, Shirokov, Zherdev - Nikitin, Svitov, Kokarev, Kulyomin, Kuznetsov.

Słowacja: Laco (44:43 Hamerlik) - Baranka, Sekera, Handzus, Kopecky, Radivojevic - Sersen, Chara, Satan, Hudacek, Surovy - Starosta, Vydareny, Mikus, Tatar, Miklik - Hovorka, Bliznak, Bartovic, Hascak.

Kary: Rosja - 2, Słowacja - 4.

Sędziowie: Jerabek (Czechy), Reiber (Szwajcaria).