NHL: Zdecydowała trzecia tercja. Chicago Blackhawks bliżej mistrzostwa (wideo)

Drużyna Chicago Blackhawks pokonała na wyjeździe zespół Tampa Bay Lightning w pierwszym meczu finału rozgrywek o Puchar Stanleya.

Rafał Smoliński
W środowym spotkaniu finału NHL nie było wielu strzałów i bramek, ale mecz trzymał w napięciu od początku aż do samego końca. Zarówno pierwsza, jak i druga tercja należały do gospodarzy i to oni zasłużenie wyszli na prowadzenie. W 5. minucie na bramkę Czarnych Jastrzębi uderzył Anton Stralman, a lot krążka zmienił w powietrzu Alex Killorn.
- Spodziewałem się mocnego strzału, dlatego starałem się skierować krążek w stronę bramki. To nie jest zagranie, które trenuje się na co dzień, ale na szczęście padł gol - powiedział po meczu zdobywca pierwszej bramki w tegorocznym finale Pucharu Stanleya.

Po dwóch tercjach hokeiści Chicago Blackhawks mieli na koncie zaledwie 13 celnych strzałów i wiele wskazywało na to, że bramkarz Tampa Bay Lightning, Ben Bishop, może zachować czyste konto. W trzeciej części meczu gospodarze mądrze się bronili aż do 54. minuty, kiedy z dystansu w samo okienko trafił Teuvo Teräväinen.

20-letni Fin rozegrał w sezonie zasadniczym tylko 13 spotkań w barwach Czarnych Jastrzębi, a środowe trafienie było jego trzecim w play-off. - Widzę go codziennie i wiem, że to jest jeden z najbardziej utalentowanych zawodników. Przez jakiś czas pograł w niższej lidze, co dało mu sporo wiary we własne możliwości. Z każdym meczem czuje się coraz lepiej, jest spokojny, jak na typowego Fina przystało - stwierdził Marian Hossa.

Uzyskane wyrównanie zachęciło hokeistów z Wietrznego Miasta do kolejnych ataków. W 56. minucie Teräväinen zmusił obrońców gospodarzy do błędu, do krążka doskoczył Antoine Vermette i strzałem z nadgarstka w samo okienko pokonał Bishopa. 32-latek także nie miał stałego miejsca w składzie Czarnych Jastrzębi w sezonie zasadniczym, a środowa bramka była jego trzecią w tegorocznym play-off.

Wynik meczu nie uległ zmianie już do samego końca i Chicago Blackhawks zwyciężyli w Tampie 2:1. Corey Crawford obronił 22 z 23 strzałów, natomiast jego vis-à-vis zatrzymał 17 z 19 uderzeń rywali.

Drugi mecz finałowej rywalizacji o Puchar Stanleya zostanie rozegrany w sobotę w Tampie.