MŚ w hokeju: Czesi uciszyli Pałac Lodowy w Moskwie, świetny debiut Patrika Laine'a

Rosja chce zrobić wszystko, aby w 80. mistrzostwach świata sięgnąć po złoto, ale na inaugurację turnieju w Moskwie doznała niespodziewanej porażki z Czechami. W Sankt Petersburgu dał znać o sobie Patrik Laine, który będzie jedną z gwiazd draftu NHL.

Rafał Smoliński

Gospodarze marzą o wielkich zwycięstwach, lecz w piątek zaprezentowali się znacznie poniżej oczekiwań. Byli przede wszystkim nieskuteczni, ale trzeba przyznać, że świetny mecz rozegrał bramkarz Czechów, Dominik Furch. Golkiper naszych południowych sąsiadów zatrzymał 25 uderzeń rywali i jako pierwszy w turnieju zachował czyste konto.

Swoje zrobili jego koledzy z lodu. W 15. minucie wynik otworzył Tomas Kundratek, a prawdziwego wstrząsu Rosjanie i ich kibice doznali na początku drugiej tercji, kiedy Roman Cervenka podwyższył na 2:0, wykorzystując okres gry w przewadze. Gospodarze nie mogli dojść do siebie. W trzeciej odsłonie nie wykorzystali kilku kar, jakie sędziowie nałożyli na przeciwników. Zawiedli doświadczeni hokeiści z pierwszej formacji (Siergiej Moziakin i Paweł Daciuk) oraz ich młodsi koledzy z drugiej formacji (Artiemij Panarin, Jewgienij Dadonow, Wadim Szypaczow).

W Sankt Petersburgu Finlandia rozgromiła Białoruś 6:2, a największy wkład w zwycięstwo mieli Mikael Granlund i Patrik Laine, którzy zanotowali po dwie bramki i asyście. Dla tego drugiego, zdolnego 18-latka, był to debiut w MŚ elity, po tym jak na początku roku sięgnął wraz z drużyną po tytuł w kategorii do 20 lat. Finowie kwestię triumfu rozstrzygnęli w drugiej tercji, w której strzelili aż cztery bramki. Oprócz Granlunda i Laine'a gole zdobyli jeszcze Mikko Koivu i Antti Pihlström. Honorowe trafienia dla Białorusi uzyskali Andriej Staś i Aleksiej Kałużny.